Biznes i prawo
15 lutego 2018

26 dni urlopu – komu i kiedy przysługuje?

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę – osoby pracujące na umowę zlecenie lub o dzieło nie mogą z niego skorzystać. Od czego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Kto może liczyć na 26 dniowy urlop i kiedy można go wykorzystać? Sprawdziliśmy to!

Urlop wypoczynkowy w przepisach określany jest jako cor`oczny, nieprzerwany i płatny, nie można się go również zrzec. Wymiar urlopu wypoczynkowego osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin wynosi od 20 do 26 dni i zależy od stażu pracy. Zagadnienia te reguluje Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, według której 20 dni przysługuje pracownikom, którzy są zatrudnieni krócej niż 10 lat, a 26 dni – osobom, których staż pracy wynosi co najmniej 10 lat.

Jak wyliczyć okres pracy, od którego zależy wymiar urlopu?

Według Kodeksu Pracy, przy wyliczaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego należy również uwzględnić okres nauki w szkole. I tak:

  • z tytułu ukończenia zasadniczej lub innej, równorzędnej szkoły zawodowej wlicza się przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata

  • w przypadku średniej szkoły zawodowej – wlicza się przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat

  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat

  • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata

  • szkoły policealnej – 6 lat

  • szkoły wyższej – 8 lat.

Okresy nauki nie sumują się. Oznacza to, że jeśli dany pracownik ukończył średnią szkołę ogólnokształcącą, a następnie studia wyższe, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego wlicza się 8 lat, a nie 8+4.

Co z osobą, która jest zatrudniona po raz pierwszy?

Zgodnie z art. 153 par. 1 Kodeksu pracy, osoba podejmująca zatrudnienie po raz pierwszy, w danym roku kalendarzowym uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy, a wymiar wynosi 1/2 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Chcesz uzyskać szczegółowe informacje na temat urlopów pracowniczych? Zamiast wertować przepisy, sprawdź aktualne informacje na inewi.pl.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
lokalna.com.pl

Zobacz

29 kwietnia 2018

Zszywacz biurowy - jaki wybrać?

Praca w biurze nie obędzie się bez obecności pewnych akcesoriów, które wpływają między...
26 kwietnia 2018

Jak w kilka minut zostać kredytodawcą?

​ Niektórym wydaje się, że tylko banki i instytucje pozabankowe mogą zostać...
17 kwietnia 2018

10 czynników kształtowania ceny złota

Cena złota za gram czy cena w złota w skupie - koszta inwestycji w ten kruszec mogą ulegać...