Biznes i prawo
26 lutego 2018

Historia kredytowa – dlaczego warto brać małe kredyty?

Jeśli w przyszłości zamierzamy starać się o kredyt, na przykład mieszkaniowy, warto wziąć pod uwagę jeden z wielu czynników, które banki udzielające takich zobowiązań, uwzględniają przy obliczaniu zdolności kredytowej. Otóż opłaca się brać małe kredyty. Mogą one bowiem uwiarygodnić nas, jako potencjalnych kredytobiorców.

W życiu wielu Polaków i Polek przychodzi taki moment, w którym zaczynają rozważać zakup nieruchomości, nierzadko z kredytem. Historia kredytowa okazuje się wówczas elementem kluczowym w pertraktacjach z bankiem – im więcej spłaconych mamy za sobą małych kredytów i pożyczek, tym wiarygodniejsi jesteśmy dla kredytodawcy.

Określenie „małe kredyty” może odnosić się zarówno do pożyczki gotówkowej, debetu na koncie z tytułu użytkowania karty debetowej, jak i zakupów ratalnych. W każdym z wymienionych wariantów wysokość miesięcznej raty nie musi nawet przekraczać 200 zł, liczy się bowiem systematyczne wywiązywanie się z zawartej umowy pożyczkowej. Znając historię kredytową swojego klienta, bank może stwierdzić, że warto mu zaufać.

Przystępując do starań o kredyt, niezależnie od jego wielkości, warto wstępnie samemu oszacować swoją miesięczną wypłacalność. Bank, mimo że dysponuje informacjami o średnim zapotrzebowaniu przeciętnej polskiej rodziny na środki na utrzymanie, to jednak niekoniecznie orientuje się w naszym sposobie wydatkowania pieniędzy. Dlatego warto dowiedzieć się, jeśli chcemy podjąć kredyt w banku: jak obliczyć maksymalną wysokość raty? – uwzględniając nasze potrzeby, zobowiązania oraz styl życia.

W sytuacji, gdy nasza historia kredytowa jest raczej słaba, dostępne na rynku firmy parabankowe umożliwiają otrzymanie pożyczki pod zastaw nieruchomości. To rozwiązanie przeznaczone jest dla osób, które nie mają możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, nie chcą korzystać z chwilówek, natomiast pilnie potrzebują dużego zastrzyku gotówki. Parabanki udzielają pożyczek, nie zaglądając do historii kredytowej klienta, toteż zasady ich udzielania są zupełnie inne, niż w instytucjach bankowych.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
lokalna.com.pl

Zobacz

1 marca 2018

W jaki sposób buduje się zdolność kredytową?

​ Zdolność kredytową warto budować, biorąc niewielkie kredyty i spłacając je regularnie...
28 lutego 2018

Pożyczka online – na co zwracać uwagę?

​ Coraz więcej Polaków zaciąga pożyczki przez internet, przez co rynek krótkoterminowych...
26 lutego 2018

Pożyczka na wakacyjny wyjazd – poradnik dla konsumentów

​ Współczesny Polak nie wyobraża sobie lata bez wakacyjnego wyjazdu. Potwierdzają to...