Biznes i prawo
5 stycznia 2018

Własna firma wspierana ze środków UE? To możliwe!

Trudno myśleć o własnym biznesie gwarantującym satysfakcjonujące rezultaty, jeśli mamy świadomość, że nie będziemy mogli liczyć na finansowanie z zewnątrz. Na szczęście, jednym z jego źródeł są środki pochodzące z Unii Europejskiej, a ich otrzymanie wcale nie jest przesadnie trudne nawet, gdy stawiamy dopiero pierwsze kroki na wymagającym rynku. Własny biznes to idea, która przemawia do wielu grup osób, jedną z nich współtworzą zaś młodzi ludzie, którym trudno jest zaistnieć na rynku pracy.

To właśnie młodzi najczęściej interesują się start-upami słusznie wychodząc z założenia, że mogą się one okazać najprostszą drogą do realizowania własnych wizji. Nie da się jednak ukryć, że także w przypadku innych grup wiekowych, wsparcie ze strony UE budzi coraz większe zainteresowanie. Polacy stawiają na samozatrudnienie i bardzo często przyznają, że robią to właśnie dlatego, że chcą realizować nietypowe pomysły zwłaszcza, jeśli pasja będzie szła w odniesieniu do nich w parze z zarabianiem pieniędzy.

Tu warto powołać się na dane pochodzące z GUS, wynika z nich bowiem, że w samym tylko listopadzie w Polsce pojawiło się niemal siedemnaście tysięcy nowych firm. Obecnie mamy już niemal trzy miliony zarejestrowanych przedsiębiorców i nie jest wcale powiedziane, że jest to liczba ostateczna. Nowe firmy mogą liczyć na kredyty bankowe, fundusze internetowe, wsparcie aniołów biznesu oraz crowdfunding, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że to dotacje unijne są pod wieloma względami wsparciem szczególnie atrakcyjnym. Osoby zainteresowane nimi powinny zainteresować się perspektywą na lata 2014-2020, pozwala ona bowiem na uzyskanie dotacji poprzez skorzystanie z przynajmniej kilku szczególnie interesujących programów: www.a1europe.pl

dotacje unijne

Pewne znaczenie ma to, na jakim obszarze będzie się rozwijać nowa firma, jeśli bowiem ma odbywać się to na obszarze wiejskim, znakomitym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu PROW. Oczywiście, mieszkańcy miast nie powinni czuć się dyskryminowani, czekają na nich bowiem Regionalne Programy Operacyjne budzące zainteresowanie choćby dlatego, że zostały opracowane indywidualnie dla każdego z szesnastu województw. Jeszcze inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli dysponujemy pomysłem na innowacyjną technologię, usługę albo produkt. W takim przypadku najlepiej zainteresować się Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka oraz konkursami, jakie są z nim związane. W szczególnie uprzywilejowanej sytuacji pozostają mieszkańcy Polski Wschodniej, którzy mogą korzystać ze specjalnego programu dedykowanego jedynie jej.

 

 

Redakcja
lokalna.com.pl

Zobacz

23 października 2017

Jak porównywać oferty leasingowe?

Czasami jest tak, że pozornie najlepsza oferta okazuje się najsłabsza. Zwrócenie uwagi na jeden...
14 września 2017

Konsekwencje digitalizacji podatków

Proces digitalizacji podatków przyspiesza. Wydawało się, że rok 2017 przyniósł duży...
9 września 2017

Rok ustawy tytoniowej. Czy plany dotyczące rynku e-papierosów zostały spełnione?

Od roku, tj. 8 września 2016.r, obowiązuje w Polsce znowelizowana ustawa o ochronie zdrowia...