Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Jak porównywać oferty leasingowe?

Czasami jest tak, że pozornie najlepsza oferta okazuje się najsłabsza. Zwrócenie uwagi na jeden czy dwa jej aspekty to trochę za mało, aby ocenić, na ile jest korzystna. Przy analizowaniu ofert leasingu ważnych jest kilka czynników. Warto mieć to na uwadze. Przedstawiane są one w przejrzysty sposób. Wystarczy tylko pamiętać, jakimi aspektami się zainteresować, a łatwo będzie ocenić, które z nich rzeczywiście są atrakcyjniejsze od innych.

Całkowity koszt leasingu

Koszty całkowite łatwo jest ze sobą porównywać. Są to pewne kwoty i widać od razu, która wyższa, a która niższa. Jest jednak pewien drobiazg, na który trzeba zwrócić uwagę. Do tego kosztu zazwyczaj wliczana jest także wysokość wykupu. Jeśli w jakiejś ofercie leasingu nie byłoby to wliczone, to wypacza to znaczenie tego parametru. Dopiero trzeba dodać tę kwotę, by móc porównywać koszt całkowity, jaki poniesie się w takiej firmie do innych. Kolejną istotną sumą może być opłata manipulacyjna. Porównując różne wartości, trzeba zainteresować się, czy jest ona w koszcie całkowitym. Może być ona też zsumowana z wpłatą wstępną. Trzeba zwracać uwagę na takie drobiazgi, by mieć pewność, że porównuje się ze sobą adekwatne kwoty. Jest to niezbędne dla porównania kosztów, a więc i opłacalności ofert.

Rata leasingu (czynsz leasingowy) – dokładna ilość

Kolejny parametr, który ma znaczenie w ocenie opłacalności pod względem finansowym to ilość rat. Trzeba się zorientować, jaka dokładnie jest ich ilość. Przy umowie na dwa lata mogą to być 23 albo 24 raty. Przy trzech latach to 35 albo 36 rat. Zwracając na to uwagę, można prawidłowo porównać koszt całkowity oraz wysokość raty. Będzie widać, w jakiej ofercie ma się lepsze dla siebie warunki. Trzeba też uwzględnić jeszcze jedną rzecz. Jeśli rat jest większa ilość, czyli 24 albo 36, to może to oznaczać, iż umowa kończy się niedługo, ale ubezpieczenie za kolejny rok trzeba będzie zapłacić.

Stopa oprocentowania oferty leasingowej

Korzystając z oferty leasingu ma się do czynienia z oprocentowaniem. Zazwyczaj jest ono zmienne, rzadziej stałe. Jeśli jest zmienne, to opiera się o wskaźnik WIBOR 1M lub 3M. Wysokość przyjętego wskaźnika powinna widnieć w warunkach leasingu i nie odbiegać bardzo od tego, jaki on jest w danym momencie. Jeśli w grę wchodzą obce waluty, to przyjmuje się wskaźniki EURIBOR lub LIBOR. Informacje pozwalające dokładnie rozpoznać, jak to jest z oprocentowaniem, powinny w ofertach się znajdować. Gdyby zabrakło danych o wysokości przyjętego wskaźnika, to trzeba się o to dopytać.

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu – koszty i warunki

Ubezpieczenie to koszt dodatkowy, który trzeba będzie ponieść. Różnice, jakie będą się wiązać z tym, że weźmie się coś w leasing w takiej lub innej firmie mogą być spore. Zawsze trzeba się dowiedzieć o te koszty, bo tak jak i inne, będą miały wpływ na to, na ile opłaca się skorzystać z oferty. Droższe ubezpieczenie może wykluczyć ofertę leasingu, którą na początku uznało się za najkorzystniejszą. Może być też możliwość, by samodzielnie poszukać oferty ubezpieczenia, nie korzystać z pakietu, jaki firma leasingowa przygotowała razem z jedną z firm ubezpieczeniowych. Jednak taka możliwość może się wiązać z dodatkowymi kosztami. Wydanie zgody na samodzielne ubezpieczanie będzie wtedy powiązane z pobraniem rocznej opłaty. Może być korzystne jej poniesienie, ale najprościej jest wybrać ofertę, gdzie łączne wszystkie koszty są atrakcyjne. Dla dokładnego porównania różnych ofert trzeba jeszcze dowiedzieć się o koszty ubezpieczenia w dalszych latach trwania umowy oraz jak będą one wyliczane.

Ubezpieczenie GAP – koszty

Firmy leasingowe dają możliwość skorzystania z ubezpieczenia GAP, czyli od spadku wartości pojazdu. Jest to zabezpieczenie straty finansowej. Koszt doliczony zostaje do raty. Jest więc kolejny wskaźnik do porównania. Z reguły najlepsze, czyli najlepiej oceniane, firmy leasingowe oferują takie ubezpieczenie po niższych kosztach. Miesięcznie nie powinno to być więcej niż 0,06 procenta wartości przedmiotu wziętego w leasing.

Różnice pomiędzy ofertami leasingowymi

Wydawać się to może wszystko bardzo skomplikowane, bo nawet koszt całkowity może nie znaczyć tego samego. Są też jeszcze inne, jak ubezpieczenie czy wysokość wykupu. Kolejny to wpłata własna. Nie tyle jest to jednak skomplikowane, co wymaga precyzji w porównywaniu. Trzeba analizować wszystko skrupulatnie, by nie pominąć żadnego drobiazgu, który może zmodyfikować opłacalność oferty. Dużą pomocą w ocenie, gdzie jest korzystniej, jest kalkulator do porównania ofert leasingu. Można wyliczyć rzeczywisty koszt oferty, czyli to, co jest najważniejsze przy porównywaniu ich między sobą.

Przeliczanie rat leasingowych

Jest jeszcze jeden parametr, ważny dla tych, którzy decydują się na umowę leasingową w obcej walucie. To przeliczanie rat. Istotna będzie różnica między kursem zakupu oraz sprzedaży obcej waluty (spread). Może być ona nieznaczna, a może też być spora. Każdy bank ma swoją własną tabelę kursu. Dla osoby decydującej się na taką umowę ważne jest, którego banku tabela będzie podstawą przy rozliczeniach. Jaką wartość ustalona została dla przedmiotu leasingu w obcej walucie, to też jest ważne, bo na tej kwocie będzie się bazować. I kolejna rzecz istotna dla osób rozliczających się w obcej walucie. Jeśli już wpłata własna jest indeksowana o spread, to będzie trzeba wpłacić trochę więcej.