Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Praca przy komputerze nie musi być nudna i niewygodna

Coraz więcej osób wykonuje pracę, która jest związana z koniecznością długotrwałego przesiadywania przy komputerze. Komputer użytkujemy również w domu, co powoduje, że spędzamy przy nim niemal cały dzień. Jak przeciwdziałać negatywnym skutkom tak długiego siedzenia przed komputerem? Jak umilić sobie pracę i uczynić ją ciekawszą?

Coraz więcej osób spędza całe dnie przed komputerem

Trudno nie zauważyć zmian na rynku pracy i zupełnie nowych obszarów działalności, które są powiązane z pracą przy komputerze. Coraz więcej osób wykonuje dziś pracę biurową, programuje, projektuje na komputerze, rysuje w programie graficznym lub pisze posty na bloga. To trend, którego nie sposób zatrzymać, ale też nie ma takiej potrzeby, bo praca przy biurku nie jest niczym złym, a wprost przeciwnie. Obsługa komputera, programów komputerowych, umiejętność działania w sieci i social mediach zapewnia bardzo dobre perspektywy zawodowe i jest jednak zdecydowanie mniej męcząca od typowo fizycznej pracy.

Całodzienna praca przy komputerze niesie ze sobą jednak kilka poważnych mankamentów i zagrożeń. Jedną z najważniejszych kwestii jest jej negatywny wpływ na posturę i kręgosłup, a równie uciążliwe jest zwyczajne znudzenie monotonną pracą. Na szczęście nie brak sposobów na to, by sobie z tym poradzić.

Ergonomiczne stanowisko pracy to priorytet

Praca przy komputerze wymusza na wykonującej ją osobie określoną pozycję – najczęściej siedzimy lekko zgarbieni i znajdujemy się zdecydowanie za blisko ekranu. Takie zaniedbania mogą powodować dolegliwości ze strony kręgosłupa, głowy oraz oczu, a także bóle nadgarstków. By im zapobiegać i przeciwdziałać, wystarczy zadbać o ergonomię w miejscu pracy.

Stanowisko do pracy przy komputerze powinno być przestronne i wygodne. Priorytetem jest wygodne biurko oraz krzesło biurowe, ale to tylko początek. Nie mniej ważny jest sam monitor komputera, który powinien znajdować się na wysokości naszego wzroku, a nie poniżej tej linii, jak to ma zazwyczaj miejsce. Bardzo istotny jest również wybór wygodnej klawiatury oraz myszki.

Klawiatury komputerowe stanowią bardzo zróżnicowaną grupę produktów. Są wśród nich modele o różnorodnych parametrach, gabarytach i funkcjach. Jeśli szukamy klawiatury do całodziennej pracy, warto wybrać model ergonomiczny lub wysokiej klasy klawiaturę z dość niskim skokiem klawiszy. Ogromny wybór bardzo dobrych klawiatur komputerowych można znaleźć w sklepie morele.net. https://www.morele.net/komputery/klawiatury-i-myszki/klawiatury-komputerowe-18/

Nie tylko biurko, komputer i klawiatura mają znaczenie. Równie istotną kwestią jest dobór odpowiedniego krzesła (najlepiej z regulacją wysokości, na kółkach, z podłokietnikami i wysokim zagłówkiem) oraz ewentualnych podkładek żelowych pod nadgarstki (przydatny będzie zarówno model do pracy z myszką, jak również podłużna podkładka przed klawiaturę.

Delikatna muzyka w tle pomaga skupić się na pracy i uczynić ją przyjemniejszą

Nawet najwygodniejsze stanowisko pracy nie rozwiąże problemu, jakim jest monotonia. Wiele osób, które od lat zajmują się tą samą działalnością, narzeka na nudę, wypalenie zawodowe i znużenie, jakie odczuwa już od momentu przyjścia do pracy. Brak motywacji i niechęć do działania powodują, że faktycznie pracuje się gorzej i mniej wydajnie. Jednym ze sposobów na urozmaicenie sobie pracy jest słuchanie ulubionej muzyki podczas jej wykonywania.

Muzyka może działać relaksacyjnie, może dodawać energii do działania. Jeśli tylko możemy sobie pozwolić na słuchanie muzyki w ciągu pracy, warto skorzystać z tego rozwiązania. Nie potrzebujemy do tego żadnych specjalistycznych urządzeń muzycznych, wystarczy komputer i głośniki komputerowe. Nie musi to być nawet duży zestaw imitujący dźwięk przestrzenny – do bazowych zastosowań wystarczą podstawowe głośniki do komputera. https://www.morele.net/komputery/sluchawki-glosniki-mikrofony/glosniki-komputerowe-6/

Przerwy w pracy wpływają na jej wyniki

Nawet wówczas, gdy gonią nas terminy, a telefon się urywa, warto znaleźć choć kilka minut na złapanie oddechu, dobrą kawę i odpoczynek. Wielozadaniowość i nieustanne koncentrowanie się na pracy jest wyczerpujące i po czasie prowadzi do znużenia. Króciutkie, kilkuminutowe, przerwy w pracy nie służą lenistwu i unikaniu obowiązków, ale są sposobem na to, by po chwili usiąść do zadań z nowym zapasem energii do działania.

Praca przy komputerze bywa męcząca, nudna i uciążliwa, ale bywa też pasjonująca, przyjemna i dobrze płatna. Wiele zależy od naszego podejścia do działania i od tego, jak wygląda nasze miejsce pracy. Warto zadbać o obie te kwestie, by pracowało nam się lepiej, a nasza działalność przynosiła wymierne owoce.