Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Upadłość konsumencka – co to jest i jak działa?

Biznes ma to do siebie, że bywa nieprzewidywalny i decydujące o losie firmy często są pierwsze dwa, trzy lata. Jeśli do tego czasu stanie się najgorsze, a my mamy nierozliczone koszty, możemy ogłosić upadłość firmy i uniknąć większości finansowych konsekwencji. Już od jakiegoś czasu jednak nie tylko przedsiębiorca może skorzystać z tej szansy.

Prawo odpowiednio reguluje nawet takie momenty działalności jak jej upadłość. W końcu oznacza ona, że pracodawca przestał być wypłacalny, a często nadal ma zobowiązania finansowe wobec innych podmiotów – co jednak dzieje się, gdy osoba, która nie prowadzi działalności, jest niewypłacalna? Wówczas można ogłosić upadłość konsumencką.

 

Co to jest upadłość konsumencka?

W materiałach poradnikowych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości czytamy: „Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów), którzy stali się niewypłacalni”. Co jednak warto zrobić jeszcze zanim ogłosimy upadłość konsumencką?

Czasem przechodzimy kryzys finansowy, dlatego jeśli nie mamy pewności, że to najlepszy moment, warto przeczekać i zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. By nie utracić płynności finansowej, można wówczas sięgnąć po powszechnie dostępne pożyczki przez internet, tzw. chwilówki online. To szybkie pożyczki na rozsądne kwoty, które otrzymamy bez większych formalności.

Tak działa np. zaplo.pl, jednak w sieci znajdziemy również oferty kilku różnych pożyczkodawców. W przypadku takich rozwiązań powinniśmy kierować się rozsądkiem i wybrać firmę zaufaną, z dobrą renomą, by uniknąć kolejnych zbędnych komplikacji, tym razem związanych ze spłatą zobowiązania.

Jeśli jednak jesteśmy w sytuacji bardzo niekomfortowej lub czujemy, że pożyczka przez internet niewiele nam da, powinniśmy jak najszybciej uruchomić postępowanie upadłościowe, które składa się z kilku etapów.

  •     Przygotowanie do ogłoszenia upadłości

To wstępna faza procedury upadłościowej, która rozpoczyna złożenie wniosku o upadłość., weryfikuje się (sądownie) przesłanki i sprawdza, czy są realne podstawy do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Sąd weryfikuje te kwestie podczas posiedzenia niejawnego.

 

  •     Inwentaryzacja majątku z udziałem syndyka

Wraz z wydaniem postanowienia sądowego o upadłości rozpoczyna się postępowanie upadłościowe, w którym uczestniczą syndyk i sędzia-komisarz. Ten etap to inwentaryzacja pozostałego stanu firmy i jej dóbr, ich wycena na poczet pokrycia zadłużenia.

 

  •     Plan spłaty wierzycieli

Wyznaczenie planu i rozpoczęcie sprzedaży pozostałych dóbr to ostatni etap ogłoszenia upadłości. Ważne, by obliczyć, ile czasu to zajmie i czy konsument w pełni pokryje wszystkie zobowiązania i w jakiej wysokości raty będzie spłacać.

Gdy taka procedura dobiegnie końca, a spłata wierzycieli będzie kompletna, możemy poprosić o wniosek potwierdzający pełne oddłużenie oraz zacząć myśleć o swoich finansach, biorąc pod uwagę błędy popełnione ostatnim razem. Procedura, o której mówimy, ma miejsce tylko wówczas, jeśli upadły ma majątek i możliwe jest wykonanie planu całej spłaty oraz pomaga on doprowadzić tę procedurę do końca.

 

Historyczne upadłości

Upadłość konsumencka to nie jest powód do załamywania rąk. Nie wszystko musi się udawać i iść po naszej myśli, a każdy biznes pociąga za sobą pewne ryzyko. W najnowszej historii gospodarka zaliczyła już kilka upadków dużych marek.

Dobrym przykładem jest firma Polaroid, która, można powiedzieć, wymyśliła „najmniejszą ciemnię na świecie”, ukrytą w samym aparacie, który wyrzucał już gotowe zdjęcia. Po upadku marki pomysł ten przechwycił Instax, ale przez długi czas wydawało się, że Polaroid będzie nieśmiertelną marką. Nieco podobna historia dotyczy siostrzanej marki Kodak, która jakiś czas temu również ogłosiła swój kres. Wydaje się więc, że upadłość konsumencka jest naturalnie wpisana w działalność biznesową, dotyczy wszystkich bez wyjątków, a najważniejsze jest jak wychodzimy z niej na prostą.

 

MATERIAŁ SPONSOROWANY

 

Źródło:

www.ms.gov.pl/pl/informacje/news,6792,upadlosc-konsumencka--poradnik.html [dostęp 23.06.2018]