Najnowsze artykuły

Systemy ITSM kluczem do sukcesu firmy - oto...

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesowym, osiągnięcie sukcesu w dużej mierze zależy od efektywności i optymalizacji procesów. Nowoczesne technologie...

Czytaj Więcej

W jaki sposób buduje się zdolność kredytową?

Zdolność kredytową warto budować, biorąc niewielkie kredyty i spłacając je regularnie. Terminowe regulowanie podjętych zobowiązań finansowych tworzy korzystną historię finansową. Należy pamiętać, aby nie korzystać z wielu pożyczek lub kredytów jednocześnie.

Co to jest zdolność kredytowa?

Pojęcie zdolności kredytowej oznacza możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania w terminie, który został określony w umowie. Wpływają na nią dwa rodzaje czynników, określanych mianem analizy jakościowej i ilościowej. Do grupy ilościowych należą: wysokość comiesięcznych przychodów, koszty utrzymania oraz aktualne zadłużenie. Dzięki porównaniu dochodów i wydatków potencjalnego klienta, firma pożyczkowa może ustalić, czy będzie on w stanie terminowo uregulować zadłużenie, które chce zaciągnąć. Podstawą do udzielenia pożyczki jest legalne zatrudnienie np. na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub o dzieło, bądź inne stałe dochody, takie jak renta lub emerytura. Do czynników jakościowych należą natomiast: stan cywilny, wiek, liczba osób będąca na utrzymaniu pożyczkobiorcy, wykonywany zawód, staż pracy, ale też wykształcenie, stan majątkowy, mieszkaniowy i historia kredytowa (spłacanie podjętych dotąd zobowiązań). Zarówno pożyczka za darmo dla nowych klientów, jak i pożyczka ratalna, są to rozwiązania dla osób o pozytywnej historii kredytowej. Zdolność kredytowa nie jest brana pod uwagę jedynie w przypadku pożyczki bez BIK.

W jaki sposób sprawdza się zdolność kredytową?

Zdolność kredytową można sprawdzić, zamawiając raport z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Zazwyczaj korzystają z niego instytucje finansowe, takie jak firmy pożyczkowe, banki lub SKOK-i (Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe). Jednak dane w takiej formie na swój temat raz na pół roku może otrzymać także osoba prywatna. Jest on do zamówienia np. na stronie internetowej BIK.

Budowanie pozytywnej historii kredytowej - zasady

Budowanie pozytywnej historii kredytowej polega m.in. na spłacaniu pożyczek i kredytów w terminie określonym w umowie. Ważne jest też, by brać je w takiej wysokości, aby można było je regulować, nie nadwyrężając zanadto budżetu domowego. Kolejna zasada to natychmiastowy kontakt z instytucją finansową w przypadku braku możliwości terminowej spłaty. Dzięki temu możliwe jest znalezienie rozwiązania, które usatysfakcjonuje obie strony, pożyczkodawcę jak i pożyczkobiorcę. Warto na bieżąco monitorować swoją historię finansową, aby mieć nad nią kontrolę. W BIK zdarza się bowiem umieszczenie nieprawidłowych lub nieaktualnych danych. Regularne sprawdzenie pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnego zaskoczenia, kiedy to pożyczkodawca będzie sprawdzał historię kredytową przed udzieleniem wsparcia finansowego. Jej budowanie polega także na korzystaniu z niewielkich kredytów, które będa regularnie spłacane. Pozwala to na pokazanie siebie jako odpowiedzialnego kredytobiorcy. Należy jednak kontrolować ilość zobowiązań do spłacenia - zbyt wiele nie świadczy dobrze o sytuacji finansowej i obniża zdolność kredytową. Dobrze jest wyrazić zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie, co umożliwia kredytodawcom wgląd w historię kredytową.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz