Lifestyle
30 maja 2018

Akwarium roślinne czy akwarium z rybkami?

Początkujący akwaryści często zastanawiają się, czy sięgnąć po akwarium roślinne, czy od razu zdecydować się na hodowlę ryb akwariowych. Decyzja nie jest łatwa, a każda z opcji może być niemal równie widowiskowa i atrakcyjna.

Akwarium roślinne – flora w roli głównej

Akwarium pełne roślin nie jest aż tak typowe i popularne, jak akwarium z rybami, ale akwarystyka roślinna zyskuje na popularności. Akwarium wypełnione roślinami ma swój niepowtarzalny urok – to czysta zieleń i wiele innych odcieni, jakie są charakterystyczna dla roślin wodnych. Akwaria roślinne wymagają odrobinę mniej zachodu niż te z rybkami, ale również należy poświęcać czas na ich pielęgnację i doglądanie, by efekt wizualny był odpowiedni.

Akwarium roślinne to dobry pomysł dla osoby zainteresowanej akwarystyką, ale niekoniecznie chcącej poświęcać wiele uwagi karmieniu ryb i dbaniu o nie. Rośliny również nie poradzą sobie w akwarium w pełni samodzielnie, ale zabiegi pielęgnacyjne w przypadku samych roślin są nieco łatwiejsze. Akwarium roślinne może być wyjątkowo zjawiskowe, gdy sięgniemy po egzotyczne odmiany roślin, ale warto uważać i na początku skupić się na łatwych w uprawie odmianach, bo początkujący akwaryści popełniają różne błędy, których rośliny o wysokich wymaganiach mogłyby nie przetrzymać.

Akwarium z rybkami

Decyzja o hodowaniu ryb akwariowych to również bardzo dobry wybór i to nie tylko dla zaawansowanych akwarystów. Ryby akwariowe to bardzo zróżnicowana grupa ryb, wśród których znajdują się gatunki bardzo wymagające, jak również te, które będą odpowiednie dla początkujących. W tym tkwi cały urok akwarystyki – akwarium można uzupełniać, zmieniać i rozbudowywać po czasie, gdy nabierze się doświadczenia i chęci na nowe wyzwania, ale na początku trzeba poznać odpowiedź na kluczowe pytanie: jakie akwarium dla rybek?

Akwaria dla ryb absolutnie nie powinny być kuliste. Choć złota rybka w okrągłym akwarium wygląda uroczo i zapisała się w pamięci na skutek widoku takich obrazków w bajkach i filmach, to w rzeczywistości nie powinno się wybierać takiego naczynia. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by dobierać wyłącznie akwaria zalecane przez hodowców (prostokątne, kwadratowe, panoramiczne, z giętą szybą przednią). Dokładna wielkość akwarium zależy tylko i wyłącznie od tego, jak ma wyglądać nasza hodowla i jaką ilością wolnego miejsca dysponujemy, ale za minimalne akwarium dla pojedynczych rybek można uznać akwarium o pojemności 25 litrów, choć najlepiej sięgnąć po większe modele – 30, 50 czy 60 litrów.

Akwarium a terrarium

Niektóre osoby, dysponując starym akwarium po rybkach, decydują się na stosowanie go w dalszym celu hodowli zwierząt (pająków, gadów, gryzoni). Nie zawsze jest to dobrym pomysłem ze względu na specyfikę tych dwóch rodzajów pojemników.

Akwarium to w pełni szczelne naczynie o dość wysokich ściankach, którego pokrywa jest najczęściej wyposażona w oświetlenie, czasami również w inne rozwiązania dla akwarystyki. Terrarium to, z kolei, pojemnik o innej specyfice. Wiele modeli posiada otwory wentylacyjne oraz zupełnie inny kształt i wymiary niż typowe akwaria. Ewentualna pokrywa posiada otwory wentylacyjne. W akwariach hoduje się ryby i uprawia rośliny wodne, a w terrariach można hodować określone gatunki zwierząt.

Czy warto zdecydować się na akwarium?

Akwarystyka to bardzo popularne hobby i możliwość spełnienia marzeń o własnoręcznym stworzeniu majestatycznego, wodnego ekosystemu. Obserwacja roślin poruszających się w wodzie oraz ewentualnych ryb dostarcza pozytywnych wrażeń, wycisza, uspokaja i relaksuje. Dobrze przemyślane akwarium będzie wspaniałą ozdobą wnętrza i sposobem na realizację własnych pasji. Akwarium roślinne dostarczy ciekawych wrażeń estetycznych, a akwarium z rybkami uczy uwagi, odpowiedzialności i dostarcza równie wielu bodźców estetycznych. Kolorowe ryby i rośliny są przecież najpiękniejszą ozdobą wnętrza, ale też żywymi organizmami, które są pod opieką akwarysty. Warto zdecydować się na akwarium, jeśli tylko jest to zgodne z naszymi zainteresowaniami i mamy możliwość aktywnie się tym zajmować.

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja
lokalna.com.pl

Zobacz

20 grudnia 2018

Esencja piękna i wytworności, czyli pierścionek z rubinem

Kobiety uwielbiają biżuterię taką jak pierścionki, szczególnie jeśli można w nich...
16 października 2018

Kup sobie LEGO, kolego

​ 400 milionów osób bawi się każdego roku tymi klockami. Charakterystyczne kostki z...
25 września 2018

10 sposobów na tanie zakupy spożywcze

Sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na zakupach spożywczych jest wiele. Można analizować...