Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Akwarium roślinne czy akwarium z rybkami?

Początkujący akwaryści często zastanawiają się, czy sięgnąć po akwarium roślinne, czy od razu zdecydować się na hodowlę ryb akwariowych. Decyzja nie jest łatwa, a każda z opcji może być niemal równie widowiskowa i atrakcyjna.

Akwarium roślinne – flora w roli głównej

Akwarium pełne roślin nie jest aż tak typowe i popularne, jak akwarium z rybami, ale akwarystyka roślinna zyskuje na popularności. Akwarium wypełnione roślinami ma swój niepowtarzalny urok – to czysta zieleń i wiele innych odcieni, jakie są charakterystyczna dla roślin wodnych. Akwaria roślinne wymagają odrobinę mniej zachodu niż te z rybkami, ale również należy poświęcać czas na ich pielęgnację i doglądanie, by efekt wizualny był odpowiedni.

Akwarium roślinne to dobry pomysł dla osoby zainteresowanej akwarystyką, ale niekoniecznie chcącej poświęcać wiele uwagi karmieniu ryb i dbaniu o nie. Rośliny również nie poradzą sobie w akwarium w pełni samodzielnie, ale zabiegi pielęgnacyjne w przypadku samych roślin są nieco łatwiejsze. Akwarium roślinne może być wyjątkowo zjawiskowe, gdy sięgniemy po egzotyczne odmiany roślin, ale warto uważać i na początku skupić się na łatwych w uprawie odmianach, bo początkujący akwaryści popełniają różne błędy, których rośliny o wysokich wymaganiach mogłyby nie przetrzymać.

Akwarium z rybkami

Decyzja o hodowaniu ryb akwariowych to również bardzo dobry wybór i to nie tylko dla zaawansowanych akwarystów. Ryby akwariowe to bardzo zróżnicowana grupa ryb, wśród których znajdują się gatunki bardzo wymagające, jak również te, które będą odpowiednie dla początkujących. W tym tkwi cały urok akwarystyki – akwarium można uzupełniać, zmieniać i rozbudowywać po czasie, gdy nabierze się doświadczenia i chęci na nowe wyzwania, ale na początku trzeba poznać odpowiedź na kluczowe pytanie: jakie akwarium dla rybek?

Akwaria dla ryb absolutnie nie powinny być kuliste. Choć złota rybka w okrągłym akwarium wygląda uroczo i zapisała się w pamięci na skutek widoku takich obrazków w bajkach i filmach, to w rzeczywistości nie powinno się wybierać takiego naczynia. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by dobierać wyłącznie akwaria zalecane przez hodowców (prostokątne, kwadratowe, panoramiczne, z giętą szybą przednią). Dokładna wielkość akwarium zależy tylko i wyłącznie od tego, jak ma wyglądać nasza hodowla i jaką ilością wolnego miejsca dysponujemy, ale za minimalne akwarium dla pojedynczych rybek można uznać akwarium o pojemności 25 litrów, choć najlepiej sięgnąć po większe modele – 30, 50 czy 60 litrów.

Akwarium a terrarium

Niektóre osoby, dysponując starym akwarium po rybkach, decydują się na stosowanie go w dalszym celu hodowli zwierząt (pająków, gadów, gryzoni). Nie zawsze jest to dobrym pomysłem ze względu na specyfikę tych dwóch rodzajów pojemników.

Akwarium to w pełni szczelne naczynie o dość wysokich ściankach, którego pokrywa jest najczęściej wyposażona w oświetlenie, czasami również w inne rozwiązania dla akwarystyki. Terrarium to, z kolei, pojemnik o innej specyfice. Wiele modeli posiada otwory wentylacyjne oraz zupełnie inny kształt i wymiary niż typowe akwaria. Ewentualna pokrywa posiada otwory wentylacyjne. W akwariach hoduje się ryby i uprawia rośliny wodne, a w terrariach można hodować określone gatunki zwierząt.

Czy warto zdecydować się na akwarium?

Akwarystyka to bardzo popularne hobby i możliwość spełnienia marzeń o własnoręcznym stworzeniu majestatycznego, wodnego ekosystemu. Obserwacja roślin poruszających się w wodzie oraz ewentualnych ryb dostarcza pozytywnych wrażeń, wycisza, uspokaja i relaksuje. Dobrze przemyślane akwarium będzie wspaniałą ozdobą wnętrza i sposobem na realizację własnych pasji. Akwarium roślinne dostarczy ciekawych wrażeń estetycznych, a akwarium z rybkami uczy uwagi, odpowiedzialności i dostarcza równie wielu bodźców estetycznych. Kolorowe ryby i rośliny są przecież najpiękniejszą ozdobą wnętrza, ale też żywymi organizmami, które są pod opieką akwarysty. Warto zdecydować się na akwarium, jeśli tylko jest to zgodne z naszymi zainteresowaniami i mamy możliwość aktywnie się tym zajmować.

 

Artykuł sponsorowany