Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Bezpieczne zakupy w internecie

Prezenty, sprzęt domowy, samochód, wycieczki, kosmetyki, akcesoria dla zwierząt, części do rowerów, obuwie, farby, zakupy spożywcze online... internet stwarza liczne możliwości w nabywaniu produktów i usług. Co zrobić, by te transakcje były bezpieczne?

O czym należy pamiętać, robiąc zakupy przez internet?

E-zakupy dają możliwość wygodnego doboru towarów, porównywania cen, specyfikacji itd. Należy jednak pamiętać, że tak jak w stacjonarnych placówkach możemy trafić na złodziei, tak samo w internecie powinno zwracać się uwagę na bezpieczeństwo transakcji. Stosując kilka podstawowych zasadach, z pewnością uchronimy się przed nieuczciwymi praktykami.

Sklep internetowy, portal z ogłoszeniami i inne strony (np. bankowe), z których korzystamy, powinny mieć certyfikat SSL. Skąd możemy wiedzieć, że dana witryna go posiada? Widać to po jej adresie – musi zaczynać się od https, a po lewej stronie powinna znajdować się kłódka. Certyfikat zabezpiecza przed wyciekiem danych oraz szyfruje kluczowe informacje, np. dane klientów robiących zakupy w sieci.

Takie czynności, jak płatność kartą przez internet, zlecanie przelewów bankowych itp., wykonujmy wyłącznie na własnych, sprawdzonych urządzeniach i przy bezpiecznym połączeniu z internetem (unikajmy podłączania się do publicznych sieci, nieszyfrowanego wi-fi). Dopilnujmy, by na używanych telefonach i komputerach zainstalować odpowiednie oprogramowanie antywirusowe i je aktualizować. Podobnie, jeśli chodzi o aplikacje, z których korzystamy – są one nieustannie poprawiane, między innymi pod względem bezpieczeństwa, warto więc posiadać ich najnowsze wersje. Należy pamiętać, by nie klikać w nieznane linki, załączniki w mailach, które wydają się podejrzane, np. nie mają polskich znaków diakrytycznych, a wyrazy są nieodmienione. Wysyłanie takich wiadomości to najczęstsza metoda oszustów internetowych na wyłudzenie danych, zainfekowanie urządzenia wirusem.

Powyższe zagadnienia dotyczą spraw technicznych, miejmy jednak na uwadze, że bezpieczeństwo zakupów w internecie to także weryfikacja sprzedawców i zawieranych transakcji.

Jeżeli prowadzimy konwersację z prywatnym sprzedawcą, ustalając szczegóły kupna, warto robić print screeny, screenshoty lub – mówiąc po polsku – zrzuty ekranu. To zdjęcia tego, co aktualnie jest wyświetlane na pulpicie, więc nawet jeżeli zdarzy nam się nieuczciwy sprzedawca, który usunie konto, będziemy mieli dowód na to, że doszło do oszustwa.

Zanim dokonamy zakupu, warto też sprawdzić opinię o sprzedawcy i oferowanych przez niego produktach. Jeśli wśród nich przeważają te nieprzychylne, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Gdy bardzo zależy nam na tym, aby dokonać zakupu właśnie w jednym, konkretnym sklepie, możemy nabyć wcześniej jakiś tani produkt testowy – zobaczymy wtedy, w jaki sposób odbywa się realizacja zamówienia, ile trwa, czy kontakt z obsługą klienta jest zadowalający.

Pamiętajmy też, że zakupy online to możliwość nabycia produktów z różnych krajów – sprawdźmy więc dobrze, jakie są zasady przeprowadzania takich transakcji, możliwości zwrotu, składania reklamacji itp.

Zakupy online – gdzie szukać ogłoszeń lokalnych?

Zakupy internetowe oferują firmy posiadające placówki stacjonarne, ale taż takie, które prowadzą sprzedaż wyłącznie w sieci. Ich zasięg zależny jest od rozpoznawalności marki oraz tego, jaki marketing online prowadzą.

Inną ważną gałęzią internetowych transakcji są tanie zakupy związane ze sprzedażą przedmiotów używanych, a także produktów i usług o charakterze lokalnym. Najlepszym miejscem do umieszczania oraz wyszukiwania takich ofert są dedykowane temu serwisy.

Przykładem takiego portalu jest ABC.pl. Pogrupowanie ogłoszeń na kategorie oraz możliwość sprecyzowania lokalizacji ułatwia dotarcie do najciekawszych ofert. Przyjazny i prosty interfejs sprzyja szybkiemu wyszukiwaniu interesujących przedmiotów czy usług. Bezpłatne ogłoszenia w ABC.pl sprawiają, że portal dostępny jest praktycznie dla wszystkich.

Serwis ABC.pl nie tylko ułatwia tanie zakupy online. Na portalu można również umieścić oferty o korepetycjach, wymianie przedmiotów albo umiejętności (np. lekcje nauki gry na gitarze w zamian za lekcje j. niemieckiego). Ma to duży wpływ na zacieśnianie relacji w danej społeczności, poszerzanie kontaktów, nie tylko biznesowych.

Za pośrednictwem ABC.pl każdy ma możliwość pozbycia się niepotrzebnych przedmiotów. Jeśli nie są one wartościowe, w kategorii „Oddam za darmo” można przekazać je osobom, którym bardziej się przydadzą. Meblościanki czy kanapy trafią do zainteresowanych, podobnie jak przeczytane już książki, za małe lub za duże ubrania itd. Na pewno znajdzie się osoba, która będzie chciała skorzystać z czegoś, co nam nie jest już potrzebne. Propagujemy w ten sposób nie tylko postawę prospołeczną, ale też proekologiczną.

Artykuł sponsorowany