Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Dopalacze i inne niebezpieczeństwa dla zdrowia

Większość substancji, działających psychoaktywnie możemy podzielić na: środki pobudzające, depresanty, opioidy oraz halucynogeny. Wszystkie te rodzaje leków prowadzą do uzależnienia i mają zły wpływ na ludzki organizm. Coraz większą popularnością cieszą się dopalacze.

Substancje pobudzające nasze zmysły, działają na ośrodkowy układ nerwowy i mają związek ze stanami euforycznymi, a także zwiększają poziom aktywności umysłowej oraz pobudzają funkcje motoryczne. Uzależnić może zarówno kawa, papierosy jak i "twarde i miękkie" narkotyki oraz lekarstwa.

Uzależnienie - czym jest?

Uzależniające substancje czy też zachowania oddziałują na „wieżę kontrolną” danej osoby, czyli jej mózg. Dlatego uzależnienie powoduje chorobę mózgu, w której dotknięta tym osoba traci wszelką zdolność kontrolowania, kiedy i jak przyjmuje daną substancję. Nie może przestać z niej korzystać nawet, jeśli wie, że jest ona szkodliwa i prowadzi ją do śmierci.

Depresanty, opioidy, halucynogeny

Depresanty są to substancje chemiczne, które spowalniają aktywność ośrodkowego układu nerwowego oraz naszego mózgu, zmniejszając niepokój. Najpowszechniejszym depresantem jest alkohol. Opioidy łagodzą ból, mają działanie o podłożu euforycznym, przyjmowane w większych dawkach powodują często śmierć. Leki halucynogenne prowadzą do zaburzeń w postrzeganiu rzeczywistości. Należą do nich m.in. konopie indyjskie, ekstaza, LDS czy grzyby halucynogenne.

uzależnienie od dopalaczy

Czym są dopalacze?

Dopalacze są środkami odurzającymi, które mogą zostać zakupione w sieci, albo specjalnych sklepach. Stanowią one legalny zamiennik dla nielegalnych narkotyków. Kiedyś substancje te nie były zakazane, jednak dziś po odkryciu ich niebezpiecznego działania, dostęp do nich został znacznie ograniczony. Mimo to, są one nadal dostępne i popularne wśród dzieci i młodzieży, nie do końca świadomych tego, jak destrukcyjne może to być dla ich zdrowia.

Jakie są skutki zażywania substancji odurzających? Osoby podatne na ich działanie mogą borykać się z: zawrotami i bólami głowy, nudnościami, bezsennością, zmęczeniem, bólami w klatce piersiowej, problemami w oddychaniu, zaburzeniami pracy serca, napadami agresji i szału, stanami lękowymi, urojeniami, w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do zawału serca, udaru mózgu oraz śpiączki.

W jakich postaciach mogą występować dopalacze? Najczęściej spotkamy je jako kadzidełka oraz susze roślinne. Spalane są one w fajkach, albo skrętach. Efekty ich spożycia można porównać do opium czy też marihuany. Oprócz tego można zakupić również wielobarwne tabletki, proszki, w których zmieszane są różne syntetyki. Mają ona na celu poprawić nastrój, dodać odwagi i energii, chwilowo pozbyć się bezsenności i zmęczenia.

Jak walczyć z uzależnieniem od dopalaczy?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak poważnym problemem jest uzależnienie od dopalaczy. Osoby, nim dotknięte, powinny jak najszybciej zgłosić się do specjalisty (na przykład do Prywatnego Centrum Leczenia Uzależnień "Koninki"), który uświadomi im, jaki wpływ ma na ich życie, dana substancja i pomoże im znów odnaleźć się w świecie.