Lifestyle
20 grudnia 2018

Esencja piękna i wytworności, czyli pierścionek z rubinem

Kobiety uwielbiają biżuterię taką jak pierścionki, szczególnie jeśli można w nich znaleźć kamienie szlachetne. Jednym z najdroższych i najbardziej pożądanych materiałów, jakie można w nich umieścić, jest rubin. Przede wszystkim przyciąga on uwagę swoją unikalną barwą. W jakich okolicznościach sprawdzi się najlepiej?

Naturalność ceniona od pokoleń

Minerał znany jest już od starożytności. Jest rzadką odmianą korundu, pochodzącą z gromady tlenków. Posiada różne barwy, od różowej do krwistoczerwonej. Im ciemniejsza barwa, tym kamień jest droższy oraz bardziej poszukiwany przez jubilerów i entuzjastów biżuterii. Wydobywany jest głównie w rejonach Azji, takich jak Sri Lanka czy Kambodża, ale można go też znaleźć w Afryce czy Australii. W dawnych czasach był również wydobywany w Polsce, niedaleko Złotoryi, znajdującej się na Dolnym Śląsku.

Uniwersalność i unikalne cechy

W jubilerstwie jako najbardziej cenione uznaje się kamienie z cechami asteryzmu oraz efektu kociego oka. Taki pierścionek z rubinem będzie najlepiej odbijał wiązki światła, które będą układać się w kształt gwiazdy, bądź przypominać źrenicę kota. Tego rodzaju minerały są bardziej oryginalne od standardowych odmian. W przypadku wydobycia tego typu nacechowanego kamienia wraz z kolorem gołębiej czerwieni (czerwień z odcieniem koloru niebieskiego) można mówić o wyjątkowym szczęściu, a przetworzone i wypolerowane kamienie osiągają niebotyczne ceny na rynku jubilerskim. Rubin z racji swojej odporności na ciepło i twardości, jest również używany w przedmiotach użytkowych, takich jak najlepsze maszyny pomiarowe.

pierścionek z rubinem

Fortuna zawarta w pierścionku

Przyjęło się, że najdroższe na świecie kamienie to wysokokaratowe diamenty. To podejście sprawdza się w większości przypadków, jednak czasem także te mniej popularne minerały osiągają niesamowite ceny i są przez to niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Taki przypadek miał miejsce na aukcji Christie’s New York Magnificent, znanej z najdroższych wystawianych przedmiotów. Tam też został sprzedany birmański rubin posiadający nietypowe 15,99, znajdujący się w pierścionku, otoczonym również kilkunastoma diamentami. Osiągnął on ceną aż 14,17 miliona dolarów, czyniąc go najdroższym pierścionkiem z rubinem na świecie. Jego wartość bierze się z rozmiaru, a także niezwykle wysokiej fluorescencji, pozwalając na wysoką zdolność na odbijanie światła. Właścicielem został anonimowy kolekcjoner z Europy.

Magia czerwonego kamienia

Kiedy przychodzi do zakupu pierścionka, często nie zwraca się uwagi na to, jakie właściwości posiada osadzony w nim minerał. Takie cechy istnieją przynajmniej w sferze teoretycznej i według niej taki kamień powinien pasować do danej osoby. Dzieje się tak poprzez przypisanie znaku zodiaku do danych minerałów. W przypadku rubinu powinien on trafić w ręce osoby spod znaku Koziorożca. Dzięki temu, według wierzeń, pozwoli on na lepszą zdolność do walki o swoje racje, poprawia zaangażowanie w związkach, a także leczy złamane serca. Dawniej uznawano również, że pierścionek z rubinem noszony regularnie może odtruwać krew, co w przypadku niektórych chorób było zbawienne.

Minerał na wszystkie okazje

Rubin z powodzeniem nada się jako dodatek do większości stylizacji, choć z pewnością najlepiej sprawdzi się jako asysta do wieczorowych, kobiecych kreacji. Znakomicie skomponuje się z czarną bądź czerwoną barwą ubioru, choć jest on na tyle uniwersalny, że można go dopasować także do innych odcieni. Pierścionek z rubinem może być także idealnym pomysłem na zaręczyny, szczególnie jeśli dana osoba ceni ten minerał i preferuje bardziej oryginalne podejście do tego typu biżuterii. Najlepszym wyborem pod kątem jubilerskim będzie połączenie złota, diamentów bądź kryształów Swarovskiego wraz z połyskującym rubinem, co zagwarantuje piękną i szykowną pamiątkę na lata.

Redakcja
lokalna.com.pl

Zobacz

16 października 2018

Kup sobie LEGO, kolego

​ 400 milionów osób bawi się każdego roku tymi klockami. Charakterystyczne kostki z...
25 września 2018

10 sposobów na tanie zakupy spożywcze

Sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na zakupach spożywczych jest wiele. Można analizować...
25 września 2018

Gazetki promocyjne – pomocne przy zakupie AGD

Zakup artykułów gospodarstwa domowego to często duży wydatek. Jeśli można mieć to samo...