Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Esencja piękna i wytworności, czyli pierścionek z rubinem

Kobiety uwielbiają biżuterię taką jak pierścionki, szczególnie jeśli można w nich znaleźć kamienie szlachetne. Jednym z najdroższych i najbardziej pożądanych materiałów, jakie można w nich umieścić, jest rubin. Przede wszystkim przyciąga on uwagę swoją unikalną barwą. W jakich okolicznościach sprawdzi się najlepiej?

Naturalność ceniona od pokoleń

Minerał znany jest już od starożytności. Jest rzadką odmianą korundu, pochodzącą z gromady tlenków. Posiada różne barwy, od różowej do krwistoczerwonej. Im ciemniejsza barwa, tym kamień jest droższy oraz bardziej poszukiwany przez jubilerów i entuzjastów biżuterii. Wydobywany jest głównie w rejonach Azji, takich jak Sri Lanka czy Kambodża, ale można go też znaleźć w Afryce czy Australii. W dawnych czasach był również wydobywany w Polsce, niedaleko Złotoryi, znajdującej się na Dolnym Śląsku.

Uniwersalność i unikalne cechy

W jubilerstwie jako najbardziej cenione uznaje się kamienie z cechami asteryzmu oraz efektu kociego oka. Taki pierścionek z rubinem będzie najlepiej odbijał wiązki światła, które będą układać się w kształt gwiazdy, bądź przypominać źrenicę kota. Tego rodzaju minerały są bardziej oryginalne od standardowych odmian. W przypadku wydobycia tego typu nacechowanego kamienia wraz z kolorem gołębiej czerwieni (czerwień z odcieniem koloru niebieskiego) można mówić o wyjątkowym szczęściu, a przetworzone i wypolerowane kamienie osiągają niebotyczne ceny na rynku jubilerskim. Rubin z racji swojej odporności na ciepło i twardości, jest również używany w przedmiotach użytkowych, takich jak najlepsze maszyny pomiarowe.

pierścionek z rubinem

Fortuna zawarta w pierścionku

Przyjęło się, że najdroższe na świecie kamienie to wysokokaratowe diamenty. To podejście sprawdza się w większości przypadków, jednak czasem także te mniej popularne minerały osiągają niesamowite ceny i są przez to niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Taki przypadek miał miejsce na aukcji Christie’s New York Magnificent, znanej z najdroższych wystawianych przedmiotów. Tam też został sprzedany birmański rubin posiadający nietypowe 15,99, znajdujący się w pierścionku, otoczonym również kilkunastoma diamentami. Osiągnął on ceną aż 14,17 miliona dolarów, czyniąc go najdroższym pierścionkiem z rubinem na świecie. Jego wartość bierze się z rozmiaru, a także niezwykle wysokiej fluorescencji, pozwalając na wysoką zdolność na odbijanie światła. Właścicielem został anonimowy kolekcjoner z Europy.

Magia czerwonego kamienia

Kiedy przychodzi do zakupu pierścionka, często nie zwraca się uwagi na to, jakie właściwości posiada osadzony w nim minerał. Takie cechy istnieją przynajmniej w sferze teoretycznej i według niej taki kamień powinien pasować do danej osoby. Dzieje się tak poprzez przypisanie znaku zodiaku do danych minerałów. W przypadku rubinu powinien on trafić w ręce osoby spod znaku Koziorożca. Dzięki temu, według wierzeń, pozwoli on na lepszą zdolność do walki o swoje racje, poprawia zaangażowanie w związkach, a także leczy złamane serca. Dawniej uznawano również, że pierścionek z rubinem noszony regularnie może odtruwać krew, co w przypadku niektórych chorób było zbawienne.

Minerał na wszystkie okazje

Rubin z powodzeniem nada się jako dodatek do większości stylizacji, choć z pewnością najlepiej sprawdzi się jako asysta do wieczorowych, kobiecych kreacji. Znakomicie skomponuje się z czarną bądź czerwoną barwą ubioru, choć jest on na tyle uniwersalny, że można go dopasować także do innych odcieni. Pierścionek z rubinem może być także idealnym pomysłem na zaręczyny, szczególnie jeśli dana osoba ceni ten minerał i preferuje bardziej oryginalne podejście do tego typu biżuterii. Najlepszym wyborem pod kątem jubilerskim będzie połączenie złota, diamentów bądź kryształów Swarovskiego wraz z połyskującym rubinem, co zagwarantuje piękną i szykowną pamiątkę na lata.