Lifestyle
3 kwietnia 2018

Konsumencki, gotówkowy, hipoteczny… Sprawdź swoją wiedzę o kredytach!

Kredyty cieszą się dużą popularnością, w szczególności pożyczki gotówkowe czy hipoteczne. Nadal jednak zdarza się, że mamy problemy z odróżnieniem od siebie różnych rodzajów kredytów, mylimy oprocentowanie nominalne z rzeczywistym czy kredyt konsumencki z konsumpcyjnym. Zobacz, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na pożyczenie pieniędzy.

Kredyt konsumencki a kredyt konsumpcyjny

Te dwie nazwy brzmią podobnie i często zdarza się, że bywają używane zamiennie. Tymczasem mają całkiem różne znaczenie, dlatego warto uporządkować swoją wiedzę w tym temacie.

Kredytem konsumenckim nazywa się wszystkie kredyty przeznaczone dla osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej. Kredytem konsumenckim jest zatem większość kredytów, i możemy do nich zaliczyć zarówno pożyczki na dowolny cel, jak i kredyty samochodowe czy hipoteczne. Warto dodać, że osoba prowadząca niewielką firmę też może taki kredyt otrzymać. Nie może jednak wykorzystywać środków pochodzących z kredytu konsumenckiego na prowadzenie firmy. Należy też pamiętać o odpowiednim księgowaniu.

Kredyt konsumpcyjny jest natomiast rodzajem kredytu gotówkowego. Wyróżnia się tym, że jest przeznaczony na dowolny cel. Bank nie określa w żaden sposób, na co masz wydać otrzymane pieniądze, i nie musisz się z tego w żaden sposób rozliczać.

kredyt

Kredyt gotówkowy a kredyt konsumpcyjny

Jak zatem kredyt gotówkowy ma się do kredytu konsumpcyjnego? Czy nie zawsze możesz przeznaczyć pieniądze z kredytu gotówkowego na dowolny cel?

Istnieją rodzaje kredytów gotówkowych, w których dokładnie określono, na co mają zostać wydane uzyskane przez kredytobiorcę środki. Świetnym przykładem jest popularny kredyt samochodowy.

Innym przykładem kredytu gotówkowego na konkretny cel jest kredyt ratalny. W tym przypadku kupujesz w sklepie np. sprzęt elektroniczny i spłacasz go w kilku ratach.

Warunki otrzymania kredytu hipotecznego

Wielu wątpliwości przysparzają często warunki, jakie trzeba spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny, czyli zabezpieczony ustanowioną na rzecz banku hipoteką.

Po pierwsze, należy pamiętać o wkładzie własnym. Obecnie rekomendowany wkład własny wynosi 20%. Niektóre banki akceptują mniejszy wkład własny (minimalny to 10%), jednak zwykle wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Uwaga – nie musisz posiadać wkładu własnego w gotówce. Na jego poczet zaliczyć można m.in. wpłaconą deweloperowi zaliczkę, koszt zakupu materiałów budowlanych czy zakupu działki pod nieruchomość. Pamiętaj o porównaniu kilku różnych kredytów hipotecznych, by sprawdzić całkowity koszt kredytu i wymagane warunki — sprawdź np. kredyt hipoteczny w totalmoney, profesjonalnej porównywarce finansowej.

Warto też rozwiać wątpliwości dotyczące wieku kredytobiorcy. W przypadku kredytu hipotecznego przyjmuje się, że w momencie spłaty zobowiązania nie powinien on przekraczać 70 lat. To nie znaczy, że starsza osoba nie weźmie takiej pożyczki — musi się jednak liczyć z wyższymi kosztami np. koniecznością zapłacenia dodatkowego ubezpieczenia.

kredyt hipoteczny

Oprocentowanie nominalne czy rzeczywiste?

Na koniec warto przypomnieć podstawową kwestię: liczy się oprocentowanie rzeczywiste, nie nominalne — przy porównywaniu ofert patrz na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Obejmuje ona nie tylko koszt odsetek, ale też wszystkie opłaty dodatkowe.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
lokalna.com.pl

Zobacz

10 kwietnia 2019

Zakres obowiązków pomocy domowej

​ Warszawa to miasto, w którym niemal każdy żyje w ciągłym pędzie i z trudem znajduje...
4 marca 2019

Panele wygłuszające sposobem na hałas

Panele wygłuszające Eho Muteboards są jednym ze sposobów na poprawienie akustyki...
27 lutego 2019

Sri Lanka - pogoda i pory roku

Sri Lanca to coraz popularniejszy kierunek dla tych, którzy marzą o egzotycznych podróżach...