Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Konsumencki, gotówkowy, hipoteczny… Sprawdź swoją wiedzę o kredytach!

Kredyty cieszą się dużą popularnością, w szczególności pożyczki gotówkowe czy hipoteczne. Nadal jednak zdarza się, że mamy problemy z odróżnieniem od siebie różnych rodzajów kredytów, mylimy oprocentowanie nominalne z rzeczywistym czy kredyt konsumencki z konsumpcyjnym. Zobacz, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na pożyczenie pieniędzy.

Kredyt konsumencki a kredyt konsumpcyjny

Te dwie nazwy brzmią podobnie i często zdarza się, że bywają używane zamiennie. Tymczasem mają całkiem różne znaczenie, dlatego warto uporządkować swoją wiedzę w tym temacie.

Kredytem konsumenckim nazywa się wszystkie kredyty przeznaczone dla osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej. Kredytem konsumenckim jest zatem większość kredytów, i możemy do nich zaliczyć zarówno pożyczki na dowolny cel, jak i kredyty samochodowe czy hipoteczne. Warto dodać, że osoba prowadząca niewielką firmę też może taki kredyt otrzymać. Nie może jednak wykorzystywać środków pochodzących z kredytu konsumenckiego na prowadzenie firmy. Należy też pamiętać o odpowiednim księgowaniu.

Kredyt konsumpcyjny jest natomiast rodzajem kredytu gotówkowego. Wyróżnia się tym, że jest przeznaczony na dowolny cel. Bank nie określa w żaden sposób, na co masz wydać otrzymane pieniądze, i nie musisz się z tego w żaden sposób rozliczać.

kredyt

Kredyt gotówkowy a kredyt konsumpcyjny

Jak zatem kredyt gotówkowy ma się do kredytu konsumpcyjnego? Czy nie zawsze możesz przeznaczyć pieniądze z kredytu gotówkowego na dowolny cel?

Istnieją rodzaje kredytów gotówkowych, w których dokładnie określono, na co mają zostać wydane uzyskane przez kredytobiorcę środki. Świetnym przykładem jest popularny kredyt samochodowy.

Innym przykładem kredytu gotówkowego na konkretny cel jest kredyt ratalny. W tym przypadku kupujesz w sklepie np. sprzęt elektroniczny i spłacasz go w kilku ratach.

Warunki otrzymania kredytu hipotecznego

Wielu wątpliwości przysparzają często warunki, jakie trzeba spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny, czyli zabezpieczony ustanowioną na rzecz banku hipoteką.

Po pierwsze, należy pamiętać o wkładzie własnym. Obecnie rekomendowany wkład własny wynosi 20%. Niektóre banki akceptują mniejszy wkład własny (minimalny to 10%), jednak zwykle wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Uwaga – nie musisz posiadać wkładu własnego w gotówce. Na jego poczet zaliczyć można m.in. wpłaconą deweloperowi zaliczkę, koszt zakupu materiałów budowlanych czy zakupu działki pod nieruchomość. Pamiętaj o porównaniu kilku różnych kredytów hipotecznych, by sprawdzić całkowity koszt kredytu i wymagane warunki — sprawdź np. kredyt hipoteczny w totalmoney, profesjonalnej porównywarce finansowej.

Warto też rozwiać wątpliwości dotyczące wieku kredytobiorcy. W przypadku kredytu hipotecznego przyjmuje się, że w momencie spłaty zobowiązania nie powinien on przekraczać 70 lat. To nie znaczy, że starsza osoba nie weźmie takiej pożyczki — musi się jednak liczyć z wyższymi kosztami np. koniecznością zapłacenia dodatkowego ubezpieczenia.

kredyt hipoteczny

Oprocentowanie nominalne czy rzeczywiste?

Na koniec warto przypomnieć podstawową kwestię: liczy się oprocentowanie rzeczywiste, nie nominalne — przy porównywaniu ofert patrz na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Obejmuje ona nie tylko koszt odsetek, ale też wszystkie opłaty dodatkowe.

 

Materiał zewnętrzny