Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Kup sobie LEGO, kolego

400 milionów osób bawi się każdego roku tymi klockami. Charakterystyczne kostki z wypustkami i pasującymi do nich gniazdami zrobiły zawrotną karierę, a ich duński producent to dziś największy wytwórca zabawek na świecie. Firma LEGO zaczynała od zabawek z drewna – powstała w 1932 roku, gdy tworzywa sztuczne nie były jeszcze w powszechnym użyciu, a na dodatek jej założyciel, Ole Kirk Christiansen, był stolarzem.

Początki genialnego klocka

Dopiero w 1949 roku powstały pierwsze klocki LEGO, przypominające te dzisiejsze. Były jednak od spodu puste, co sprawiało, że tworzone z nich konstrukcje nie grzeszyły stabilnością. Problem rozwiązano, wstawiając na spodzie rurki. Historia mogła potoczyć się inaczej, ponieważ jedna z brytyjskich firm produkowała podobne klocki od końca lat trzydziestych. Miała na nie patent, ale obowiązujący tylko w Wielkiej Brytanii. Duńczycy mogli więc wykorzystać brytyjski pomysł, a po pewnym czasie uzyskać także prawa patentowe. Sam zaś pomysł produkowania klocków w systemie 4 ×2 okazał się genialny. Dwa takie klocki można ze sobą połączyć na 24 sposoby. Cztery klocki dają już prawie 120 tysięcy kombinacji, a gdy klocków jest siedem, liczba możliwych kombinacji przekracza 85 miliardów.

W latach 1955 – 1968 firma produkowała modele samochodów z plastiku i metalu w skali 1:87 oraz elementy dodatkowe, takie jak modele stacji benzynowych, latarni ulicznych, znaków drogowych itp. Z klocków LEGO można było dla tych samochodzików budować garaże.

Pozywający i pozywani

Narastająca ekspansja firmy skutkowała – co zrozumiałe – problemami natury prawnej. System łączenia klocków znalazł wielu naśladowców, toteż nawet przed sądami najwyższej instancji toczyły się procesy o ochronę praw autorskich i patentowych. Sędziowie uznali ostatecznie, że system wypustek i gniazd, typowy dla klocków LEGO, pełni jedynie funkcję techniczną i dlatego nie może zostać objęty ochroną. Nie jest to zresztą wynalazek Duńczyków – podobne rozwiązania były znane już w XIX wieku. Firmy znane i popularne zawsze mają swoich krytyków, wykorzystujących aktualne trendy. Współcześnie na przykład niektórzy mają zastrzeżenia do produktów rzekomo manifestujących stereotypy związane z płcią, np. poprzez znaczny udział koloru różowego w serii dla dziewcząt.

Nie ma to jak klasyka

Na początku XXI wieku firma zaczęła przynosić straty. Przyczyną było odejście od klasycznej tematyki, uwielbianej przez dzieci, na rzecz modnych tematów, takich jak Gwiezdne Wojny czy Harry Potter, a także porzucenie marek Duplo i Legoland. Kryzys trwał około dwóch lat, a skończył się wraz z powrotem do klasyki. Dziś roczne obroty firmy wynoszą ok. 3,5 miliarda euro.  

Klocki LEGO można kupować m.in. w księgarni internetowej Merlin. Wybór jest ogromny, obejmuje kilkaset pozycji.

 

Materiał partnera zewnętrznego