Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Metkownice – urządzenie ułatwiające pracę

Praca w sklepie nie należy do najłatwiejszych. Wiedzą o tym osoby, które chociaż przez chwilę były zatrudnione w sklepach. Oprócz obsługiwania klientów do obowiązków ekspedientek i ekspedientów należy między innymi dbanie o to, aby towar był poprawnie ułożony na półkach. Istotne jest także, aby każdy produkt był odpowiednio oznaczony. Chodzi tutaj o podanie odpowiedniej ceny, co pozwoli uniknąć nieporozumień w momencie zapłaty. Aby ułatwić pracownikom sklepów, powstały specjalne urządzenia nazywane metkownicami.

Rodzaje metkownic

Metkownica to urządzenie, które pomoże na naklejać ceny na wiele produktów. Wśród nich wyróżniamy najprostsze metkownice jednorzędowe. Składają się one z trzech kluczowych elementów: wałek barwiący, wałek z taśmą przylepiającą oraz uchwyt, który pozwala swobodnie operować narzędziem. Są one przydatne w miejscach, gdzie nie będą potrzebne żadne bardziej zaawansowane metki. Są to urządzenia wyłącznie numeryczne, którymi nanosi się tylko cenę. 

Innym rodzajem metkownic są metkownice dwurzędowe. Można nią wydrukować na metce dwa rzędy znaków. W przeciwieństwie do ich jednorzędowych kuzynek, możemy w tym wypadku używać na metkach liter alfabetu, oznaczeń walut, jednostek miar i wag. Kupując taki model do sklepu warto jednak sprawdzić jakość wydruku. Znacznie tańsze modele mogą bowiem nie spełniać oczekiwań klientów.

Najbardziej rozbudowane będą metkownice trzyrzędowe, które także należą do alfanumerycznych typów. Najczęściej drukują po 11 cyfr lub innych symboli w trzech rzędach. Dzięki temu można na metce podać nazwę, datę, cenę  czy wagę. 

metkownica dwurzędowa

Niektórzy decydują się na zakup metkownic igłowych. Nie pozwala ona na wydruk żadnego tekstu, ani cyfr, ani liter. Służy ona jedynie do mocowania metek albo etykiet do produktów za pomocą plastykowych żyłek. Są one używane w sklepach z odzieżą. Często nazywa się je także pistoletem do etykietowania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie metkownicy? Istotne jest tworzywo, z którego są zrobione. Powinno być ono trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu przyrząd posłuży nam przez dłuższy czas. Część modeli ma plastykową obudowę, Z jednej strony metkownice są wtedy lekkie, a przecież od kilkugodzinnej pracy może nas zacząć boleć ręka. Z drugiej strony plastyk jest bardziej podatny na uszkodzenia niż np. metal. Jednak metalowe urządzenia mogą być za ciężkie, dlatego rzadko wykonuje się je z tego materiału. Warto podkreślić, że metkownice to nie są drukarki do etykiet, dlatego nie możemy wymagać, że pomogą nam w stworzeniu zaawansowanych etykiet z dużą ilością danych. 

Najważniejsze jest, abyśmy sami określili, czy będą nam potrzebne modele jedno-, dwu-, czy trzyrzędowe. Oprócz ilości drukowanych informacji metkownice różnią się także wielkością i rodzajem aplikacji. Najbardziej standardowe są pojedyncze naklejki o wymiarach około 26 mm x 16 mm. Są one używane najczęściej w jednorzędowych egzemplarzach, na których podawana jest tylko cena. Oczywiście jeśli zdecydowaliśmy się na większe metki, to też z łatwością znajdziemy odpowiednie modele. Możemy też wybierać kształt metki. Niektóre są kwadratowe, a inne prostokątne. Warto także zastanowić się, jaki rodzaj etykiet najlepiej sprawdzi się w naszym sklepie. Najpopularniejsze są metki papierowe, które są pokryte uniwersalnym klejem. Innym typem są metki z papieru, które dodatkowo zostały wzbogacone domieszką plastyku. W tym przypadku metkownica powinna być wyposażona w szybkoschnący tusz, który nie rozmaże się po aplikacji. 

Gdzie kupić metkownice?

Duży wybór metkownic znajdziemy na stronie sklepu Lobos. Jest to firma, która oferuje swoim klientom szeroki wybór akcesoriów piśmienniczych oraz urządzeń do wyposażenia biur.