Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Zakres obowiązków pomocy domowej

Warszawa to miasto, w którym niemal każdy żyje w ciągłym pędzie i z trudem znajduje czas na relaks czy swoje zainteresowania. Tymczasem nawet po późnym powrocie z pracy trzeba przecież trochę posprzątać czy przygotować posiłek na kolejny dzień. Można też na sprzątanie przeznaczać weekendy, ale lepiej spędzić je z rodziną czy po prostu odpocząć. Właśnie dlatego coraz więcej warszawiaków decyduje się na zatrudnienie pomocy domowej, dzięki której życie jest znacznie łatwiejsze.

Czym zajmuje się pomoc domowa?

Zakres obowiązków pomocy domowej zależy przede wszystkim od pracodawcy, przy czym wszystkie wymagania powinny znaleźć się w umowie podpisanej z gosposią. Najczęściej do obowiązków takiej osoby należą czynności porządkowe, do których zalicza się odkurzanie, mycie okien i podłóg, czyszczenie sanitariatów czy ścieranie kurzów. Oprócz tego do czynności, jakie może wykonywać pomoc domowa, zalicza się pranie, prasowanie, robienie zakupów, przygotowywanie oraz podawanie posiłków.

Niekiedy zakres obowiązków jest znacznie większy i obejmuje także opiekę nad zwierzętami, dziećmi czy osobami starszymi. W zależności od podpisanej umowy pomoc domowa może też zajmować się pracami ogrodniczymi, np. pieleniem, grabieniem czy podlewaniem roślin. Warto pamiętać, że w swojej pracy osoba ta wykorzystuje sprzęt gospodarstwa domowego, dlatego musi być z nim zaznajomiona. Godziny pracy pomocy domowej zależą od indywidualnych potrzeb pracodawcy. Czas pracy oraz zakres czynności może zwiększać się w okresie przedświątecznym czy przed ważnymi rodzinnymi uroczystościami.

Jakie warunki powinna spełniać pomoc domowa?

Decydując się na usługi pomocy domowej, warto wiedzieć, jakie warunki powinna spełniać taka osoba. Wiadomo przecież, że sprzątanie mieszkania w Warszawie nie może być zlecone byle komu, ponieważ do gosposi trzeba mieć zaufanie. Ważne jest więc to, aby była to osoba sumienna, uczciwa oraz odpowiedzialna. Wykonuje ona zadania w domu prywatnym, dlatego duże znaczenie ma również takt i dyskrecja. Najlepiej, jeśli pomoc domowa jest otwarta i z łatwością nawiązuje kontakty.

Bardzo przydatne w tej pracy cechy to zamiłowanie do porządku, wytrzymałość na długi wysiłek oraz umiejętność organizacji pracy. Dzięki temu pomoc domowa będzie efektywnie wykonywać swoje obowiązki i utrzymywać idealny porządek.

Pomoc domowa – jaką wybrać?

Znalezienie pomocy domowej, która spełni wszystkie wymagania, nie jest zadaniem prostym. Na szczęście można je sobie ułatwić korzystając ze specjalistycznych portali, np. https://www.pomocedomowe.pl. Znajdują się tam profile osób oferujących tego rodzaju usługi wraz z opiniami poprzednich pracodawców. W ten sposób można sprawdzić też, jaki zakres usług oferuje dana osoba i jakiego oczekuje wynagrodzenia.

Na pewno duże znaczenie ma doświadczenie w prowadzeniu domu, dlatego w profilach znajdują się informacje dotyczącego tego właśnie aspektu. Poprzez portal można skontaktować się z wybranymi kandydatkami i umówić na rozmowę kwalifikacyjną. Innym sposobem poszukiwania pomocy domowej jest rekomendacja znajomych czy rodziny, ale nie zawsze można w ten sposób znaleźć kogoś godnego zaufania.