Najnowsze artykuły

Memy internetowe - niewinna rozrywka, czy...

Każdy z nas zetknął się z memami w sieci. Widzimy je na portalach rozrywkowych, a znajomi dzielą się nimi na portalach społecznościowych. Po różnych...

Czytaj Więcej

Czy dziedziczymy w genach umiejętności sportowe?

Czy możliwe jest, aby sukcesy sportowe osiągać dzięki genom? Jesteś sportowym fanatykiem? Stale polepszasz i sprawdzasz swoje postępy? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja latorośl pójdzie w Twoje ślady. Czy myślałeś już nad tym do jakiej dyscypliny zachęcić dziecko? A może już ma konkretne predyspozycje?

Wbrew pozorom i powszechnym opiniom najlepsi sportowcy na świecie nie zawdzięczają swych sukcesów jedynie dzięki ogromnemu wysiłkowi, uporowi i wyrzeczeniom, do jakich są zmuszeni. Niezłomność, odpowiednio przestrzegana i skomponowana dieta oraz ciężka praca to czynniki niezwykle istotne, lecz za tym wszystkim stoi coś jeszcze. Genetyczna smykałka to właśnie to co sprawia, że zawodnik trudni się taką a nie inną dyscypliną. Do takich wniosków przekonuje nas dr inż. Adam Kuzdraliński (ekspert laboratorium Vitagenum i genetyk analityczny). Według niego istnieje taki czynnik jak gen szybkości.

Ponoć lekkoatleci zawdzięczają swą wydolność czynnikom środowiskowym jedynie w 20-25%. To właśnie geny są odpowiedzialne za całą resztę! Usain Bolt - najszybszy człowiek na świecie - swój talent zawdzięcza zestawowi właściwych genów, które odziedziczył. Ogromną rolę w tymże zestawieniu odgrywa ACTN3, tzw. gen szybkości. To on decyduje o tym, z czego składają się mięśnie szkieletowe danego człowieka. Należyta odmiana genu sprawia, że w mięśniach znajduje się duża ilość włókien szybko-kurczliwych, co powoduje spore przyspieszenie skurczu całego mięśnia. Usain Bolt właśnie dzięki tym włóknom potrafi tak szybko biegać. Wśród naukowców dochodzi nawet do spekulacji, że to właśnie brak ACTN3 powoduje brak sukcesów w sprincie. Z kolei inna odmiana genu może przynosić efekty w innych sportach wytrzymałościowych. Czy zatem każdy powinien biegać?

Predyspozycje do sportu

Ogólnie można na to pytanie odpowiedzieć twierdząco. Jednak to zdecydowanie geny sprawiają, że jeden z nas jest lepszy w sprincie a drugi w długich maratonach. Dlatego też osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, powinny dokonywać inwestycji sił w dyscyplinę, do której mają większe predyspozycje. Jest to możliwe dzięki informacjom zapisanym w DNA. Osoby trenujące od dłuższego czasu mogą swój plan treningów ułożyć tak, aby osiągać coraz to lepsze rezultaty. Dla sprintera podczas startu istotny jest każdy ułamek sekundy, za co odpowiada dynamiczny start. Największą pracę wykonują wówczas mięśnie szybko-kurczliwe.

U maratończyków z kolei pracują mięśnie wolno-kurczliwe. Dają one mniejszą moc, ale dlatego też wolniej ulegają zmęczeniu. Badania DNA pozwalają sprawdzić, czy organizm wytwarza białko ACTN3, które daje predyspozycje do bycia sprinterem. Jak zatem uzyskać wyśmienite wyniki? Przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia, czy posiadamy geny, które kwalifikują nas do uprawiania wymarzonej dyscypliny sportowej. W ten sposób zaoszczędzimy sobie czas oraz wysiłek i unikniemy niepotrzebnego rozczarowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które zaczynają się interesować konkretną pasją związaną z uprawianiem sportu.