Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Gryf – jak wybrać najlepszą sztangę?

Porządnie wykonany trening siłowy to prosta droga do estetycznej sylwetki i dużej siły. Tego rodzaju aktywność, wbrew powszechnie panującej opinii, nadaje się dla każdego dorosłego człowieka, bez względu na wiek czy płeć, a nie tylko dla kulturystów i profesjonalnych sztangistów. Trening siłowy nie musi odbywać się na ogólnodostępnej siłowni – równie dobrze można go realizować w domu, jeśli tylko zakupi się odpowiedni sprzęt. Konieczne będzie więc zaopatrzenie się w gryf i talerze do sztangi. Co warto wiedzieć o tych produktach?

Wszyscy uprawiający ćwiczenia siłowe doskonale wiedzą, jak skuteczny jest to trening. Nie tylko rozbudowuje mięśnie, ale też modeluje sylwetkę, przyspiesza przemianę materii, wspiera pracę serca czy opóźnia procesy starzenia się. Oczywiście może powodować kontuzje, ale jeśli tylko zadba się o poprawną technikę oraz nie zapomni o okresie regeneracji, wówczas można mieć pewność, że nie dojdzie do żadnego niebezpiecznego urazu. Przy ćwiczeniach siłowych, gdzie główną rolę odgrywa sztanga, bardzo ważne jest także zachowanie odpowiedniego oddechu czy dobre wyczucie mięśni.

Czym jest gryf?

Sztanga składa się nie tylko z talerzy będących obciążeniem, ale też ze stalowego drążka, zwanego gryfem, za który chwyta się podczas ćwiczeń. Oczywiście niezbędne są także specjalne zaciski, np. sprężynowe, które zabezpieczają talerze przez zsunięciem się z gryfu. Wyróżnia się kilka rodzajów gryfów, które mogą mieć różne długości, grubości czy kształty. Taki najbardziej standardowy gryf to drążek o długości 2,2 metra oraz wadze 20 kg.

Rodzaje gryfów

Bez właściwego gryfu nie da się przeprowadzić skutecznego treningu siłowego. Jeśli ktoś planuje wyposażyć domową siłownię w sztangę, musi taki gryf zakupić. Zanim jednak dojdzie do nabycia sztangi, dobrze jest zastanowić się, jakie ćwiczenia będą z jej użyciem wykonywane. Specyficzny kształt gryfu decyduje bowiem o tym, jakie mięśnie będą brały udział w ćwiczeniu. Jakie rodzaje gryfów można znaleźć w ofertach sklepów sportowych?

  1. Gryf prosty – najbardziej uniwersalny i używany przez profesjonalnych sztangistów. Ma prostą formę bez żadnych wygięć. Idealny do wykonywania przysiadów czy wyciskania.
  2. Gryf łamany – o specyficznym, powyginanym kształcie, doskonały do ćwiczeń z uginaniem przedramion. Mniej obciąża stawy, natomiast mocniej angażuje do pracy mięśnie, zwłaszcza bicepsy. Jest to dobry produkt dla osób początkujących.
  3. Gryf typu kratownica – pozwala na wykonywanie treningu na bicepsy i tricepsy. Ma charakterystyczną budowę i trzyma się go inaczej niż gryf prosty czy łamany.

Dobra sztanga to podstawowe wyposażanie każdej domowej siłowni. Jej najistotniejszym elementem jest gryf. Początkujący amatorzy tego rodzaju aktywności fizycznej powinni sięgnąć po gryf łamany, który mniej obciąża nadgarstki. Oprócz gryfu istotne są także talerze do sztangi. Najlepiej, jeśli będą to produkty żeliwne, chromowane, niezwykle trwałe i mniejsze rozmiarowo np. od talerzy kompozytowych. Przy treningu z wolnymi ciężarami zawsze należy pamiętać o dobrej technice i odpowiednim doborze obciążenia początkowego. Zbyt duża waga obciążenia może jedynie zaszkodzić i spowodować uraz, natomiast zbyt mała nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i jedynie zniechęci do dalszej pracy.

 

Materiał zewnętrzny