Najnowsze artykuły

Które warzywa są najzdrowsze?

Wszystkie warzywa mają cenne składniki odżywcze, ale które są najzdrowsze? Zebraliśmy w jednym miejscu te, które warto jeść codziennie. Wybierz...

Czytaj Więcej

Lubisz eksperymentować z rowerem? Zatem spróbuj freeride biking!

Rower to wynalazek uniwersalny i prawie perfekcyjny. Umożliwia poruszanie się z jednej lokalizacji do drugiej za pomocą użycia jedynie własnych sił oraz mięśni nóg. Choć na początku rowery były wynalazkiem posiadającym zaledwie parę modeli, to jednak obecnie jest ich tysiące. Można przebierać w tychże wynalazkach bez liku i wybrać najbardziej dopasowany model. Co ważniejsze - wraz z rosnącą popularnością rowerów, wymyślano coraz to nowsze dyscypliny sportowe za użyciem właśnie tych wynalazków.

Najbardziej klasycznym, a jednocześnie cieszącym się niemalejącą popularnością sportem jest kolarstwo klasyczne. Dalej, wśród dyscyplin ekstremalnych z użyciem rowerów wymienia się BMX, kolarstwo górskie, czy MTB. To właśnie za sprawą coraz bardziej niebezpiecznych sportów poczęto tworzyć rowery dopasowane do danych warunków oraz dostosowywane między innymi do powietrznych sztuczek. Kolejną dyscypliną, stosunkowo młodą, jest freeride.

Czym jest freeride? Dowiesz się tego w dalszej części tekstu! 

Na czym polega freeride?

Słowo "freeride" stosuje się nie tylko w kolarstwie, ale i w windsurfingu, snowboardzie, a także narciarstwie. Tymże wyrażeniem określa się jazdę ekstremalną, po trudnym i zróżnicowanym terenie. Sporty zimowe oznaczają z kolei strome, wysokogórskie tereny i dziewicze trasy. "Freeride" jest też osobną dyscypliną snowboardową. 

W przypadku kolarstwa górskiego, pojęcie to oznacza jazdę po górskich szlakach, opuszczonych kamionkach, byłych poligonach wojskowych czy też po leśnych, odludnych przełajach. Ważne jest, iż dyscyplina ta polega na zjeździe na naturalnym terenie, bez śladów człowieka. Jako tor traktuje się każde, nawet najmniejsze wzniesienie, składki czy pnie powalonych drzew. Są one wykorzystywane do wykonywania między innymi sztuczek.

Ekstremalna jazda na rowerze

Odmiana freeride'u - North Shore

North Shore to jedna z odmian freeride’u która polega na przejeździe przez specjalnie przygotowane trasy, na których znajdują się liczne przeszkody. Ścieżki North Shore określa się jako "techniczne", bowiem sportowcy muszą wykazać się dużym talentem utrzymywania równowagi na rowerze i balansowania m.in. nad przepaścią. Do dyscypliny wykorzystuje się też kładki, które budzą duże kontrowersje wśród ekologów. Często zatem dochodzi do poważnych wykroczeń, takich jak częściowy demontaż przeszkód i bezpośrednie narażenie zdrowia i życia sportowców.

Specjalne rowery do freeride'u

Rowery wykorzystywane w dyscyplinie freeride muszą posiadać wytrzymałą ramę, a także minimum jeden amortyzator o dużym skoku oraz wytrzymałe obręcze i szerokie ogumienie Rowery tego typu nazywane są "dual'ami", bądź "freeride bike'ami". Co więcej - dzielone są na dwie grupy: 

  • Rower hardtail, który posiada sztywną ramę; charakteryzuje się niewielką wagą oraz dużą - w przeciwieństwie do rowerów z pełną amortyzacją - zwrotnością. Jest bardziej uniwersalny, jednak zarazem wymusza pewne ograniczenia. Przy dużych skokach może dojść do uszkodzenia podzespołów.
  • Rower z amortyzowaną ramą, który gwarantuje pełną amortyzację. Rower waży więcej, niż hardtail, jednak pozwala szybciej przejechać przez zjazd i bez trudu pokonywać przeszkody.  

Freeride to dyscyplina dla fanów ekstremalnej jazdy na rowerach, jednak również i jest bardzo niebezpieczna i może być przyczyną wielu kontuzji. Warto zatem wcześniej odbyć trening pod okiem specjalistów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz