Najnowsze artykuły

Czy warto decydować się na trading...

​Ilu traderów tyle strategii i szkół inwestowania. Choć droga każdego inwestora jest inna, to jednak cel jest jeden - otwierać i zamykać jedynie...

Czytaj Więcej

Pralko-suszarka do zabudowy

Pralko suszarki to urządzenia, które łączą w sobie pralkę i suszarkę do ubrań. Podpowiadamy jak dobrać odpowiedni sprzęt AGD tego typu.

Wszystkie pralko suszarki do zabudowy są otwierane od frontu. Ze względu na sposób pracy pralko suszarki wyróżnia się tylko ich jeden typ – kondensacyjne (nie wymagają podłączenia do instalacji wentylacyjnej, muszą być podłączone do instalacji hydraulicznej: woda i kanalizacja). Jak wybrać najlepszy model?

Rodzaje i wymiary pralko suszarek

Wyróżniamy pralko suszarki do zabudowy i wolnostojące.

Pralko suszarki mają wymiary zbliżone do standardowych pralek ładowanych od frontu: 85 – 97 cm wysokości, 59 – 65 cm szerokości, 44 – 80 cm głębokości. Urządzenia przeznaczone do zabudowy w ciągu szafek kuchennych odznaczają się mniejszą głębokością – od 53,7 cm do 58,4 cm.

Z uwagi na fakt, iż pralko suszarki ładowane od frontu, należy pamiętać, że należy dodatkowo wziąć uwagę  dodatkowo miejsce na otwieranie drzwi – ok. 30 cm i kąt ich  otwierania: 90 lub 180°.

Pralko suszarki – zalety

  • Mitem jest, że pralko suszarka niszczy ubrania. Jeżeli czyta się metki, stosuje się do zaleceń producenta ubrań i suszy je w odpowiednich temperaturach nic złego się z nimi nie dzieje.
  • Pralko suszarka oszczędza pieniądze i miejsce w niewielkiej łazience w bloku (na przykład pralko suszarka slim)  –  nie ma potrzeby kupowania dwóch oddzielnych urządzeń, znajdowania dla nich miejsca i podłączania ich, ani wieszania mokrej odzieży czy pościeli na oddzielnej suszarce lub wieszakach.
  • Pralko suszarka przyspiesza schnięcie ubrań i zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi długo schnących wilgotnych materiałów.

Pralko suszarki – wady

  • Jak większość urządzeń wielofunkcyjnych pralko-suszarka jest mniej efektywna niż oddzielna pralka i suszarka.
  • Pralko suszarka charakteryzuje się większym poborem wody i prądu niż tradycyjna pralka.
  • Pralko suszarka to większy wydatek niż zakup samej pralki.

Pralko suszarki – jak wybrać?

Pojemność bębna

Pierwszym parametrem, którym należy kierować się przy wyborze pralko suszarki jest ładowność bębna. Standardowo ma on zwykle ładowność 5 kg.. Jeśli pierzemy maksymalnie dozwoloną ilość bielizny, czyli 5 kg, to przed suszeniem połowę prania musimy wyjąć i wysuszyć w drugiej turze.

Klasa efektywności energetycznej

W przypadku pralko suszarki obowiązuje klasyfikacja od A do G, przy czym klasa A określa urządzenie zużywające najmniej energii.

Prędkość wirowania

Najkorzystniej jest wybrać pralko suszarkę z jak największą wartością. Im wyższa jest prędkość wirowania, tym niższe będą koszty korzystania z funkcji suszenia.

Pobór wody

Wybierając pralko suszarkę, warto zwrócić uwagę, czy wybrany model ma funkcję automatycznego doboru wody do wielkości załadunku wody.

Programy i dodatkowe funkcje

Funkcje prania, są zazwyczaj takie same jak w pralkach, czyli dobrane do poszczególnych typów tkanin, na przykład jedwabiu czy bawełny, obuwia, bielizny, a także pranie skrócone, dodatkowe namaczanie itd. Jeśli chodzi o programy suszenia to jest ich zwykle mniej – podstawowe to tzw. suszenie do prasowania i do szafy. Bardziej zaawansowane modele mają np. funkcję suszenia w niskiej temperaturze lub tzw. autosuszenie.

Kupując pralko suszarkę, powinniśmy zwrócić uwagę, jakie dodatkowe funkcje  i elementy, które oferuje producent takie jak: zabezpieczenie przed dziećmi, opóźniony start , automatyka wagowa, wskaźnik detergentów, srebrna powłok czy zabezpieczenie przed zalaniem.

 

Materiał partnera zewnętrznego