Najnowsze artykuły

Czy warto decydować się na trading...

​Ilu traderów tyle strategii i szkół inwestowania. Choć droga każdego inwestora jest inna, to jednak cel jest jeden - otwierać i zamykać jedynie...

Czytaj Więcej

Subtelne światło wprost z powierzchni ściany

Oświetlenie w domu daje nam poczucie bezpieczeństwa – tego metaforycznego, jak i fizycznego. Ponadto staje się dekoracją, jest w stanie podkreślić atuty architektoniczne czy elementy wyposażenia, a także zamaskować pewne defekty. To z tych powodów tak pieczołowicie wybieramy lampy, żyrandole, oświetlenie punktowe czy wciąż lubiane kinkiety. Dziś skupiamy się na tych ostatnich, bo równie dobrze mogą pełnić rolę oświetlenia bocznego, co i głównego.

Kinkiety w roli głównej

Kinkiety zwykle wybieramy po to, by doświetlić fragmenty pomieszczenia, miejsca, do których nie dociera światło główne. Ponadto mają za zadanie budować atmosferę. Są jednak takie pomieszczenia, w których równie dobrze mogą zastąpić oświetlenie główne. Mowa przede wszystkim o sypialniach, korytarzach, ale i łazienkach.

W sypialniach liczy się stworzenie wystroju, który da poczucie posiadania własnego azylu. Domownicy liczą na atmosferę sprzyjającą relaksowi, odpoczynkowi. Oświetlenie montowane na suficie niestety nie sprzyja takiej atmosferze. Warto zatem postawić na kinkiet nowoczesny. Jeśli będzie oferował półprzezroczysty bądź całkowicie transparentny klosz, zapewni na tyle dużo światła, by komfortowo korzystać z sypialni. Z drugiej strony konstrukcje nowoczesnych kinkietów niwelują efekt oślepiania, łagodzą światło i czynią je miękkim, wręcz subtelnym. Z powodzeniem można się wyciszyć przed snem.

Niewielkie metrażem łazienki nie pozostawiają zbyt dużo pola do popisu, jeśli chodzi o oświetlenie. Tu również można zrezygnować z lamp wiszących, które mogą przytłaczać, na rzecz oświetlenia bocznego, w tym kinkietów. Jednocześnie lampy – kinkiety staną się świetną dekoracją łazienki, a kiedy trzeba, podzielą ją na strefę pielęgnacji i strefę relaksu.

Kinkiety typowo dekoracyjnie

Dostępność całej palety konstrukcji, różnych materiałów, kolorów i wzorów, kloszy matowych, półprzezroczystych czy całkiem matowych, daje szansę na uzyskanie indywidualnych efektów dekoracyjnych.

Na ścianach przedpokoju bądź tuż nad schodami, nierzadko wieszamy ramki ze zdjęciami bądź subtelne ozdoby. Kinkiet z kloszem otwartym ku dołowi pozwala skierować światło na elementy typowo ozdobne, w ten sposób potęgując efekt dekoracji. W zależności od liczby zainstalowanych kinkietów, poza ozdobą długich korytarzy czy schodów, jesteśmy również w stanie wyrównać proporcje tych przestrzeni.

Kierowanie światła na niektóre meble, dodatki wieszane na ścianach, ma jeszcze jeden walor. Z jednej strony bowiem podkreślamy ciekawe elementy, z drugiej odciągamy uwagę od mankamentów. Architektura budynków nie zawsze jest idealna, w mieszkaniach spotykamy – kolokwialnie mówiąc - „niedoróbki”, a czasami coś niechcący uszkodzimy. Światłem płynącym z kinkietów możemy zamaskować tego typu defekty.

Przed nami propozycja oświetlenia, które może oferować subtelnie płynącą wiązkę wprost z powierzchni ściany, pełniąc rolę dekoracji. Innym zaś razem kinkiet zastąpi typowe oświetlenie centralne, dając szansę na cudowną atmosferę wnętrza.

 

Materiał zewnętrzny