Najnowsze artykuły

Które warzywa są najzdrowsze?

Wszystkie warzywa mają cenne składniki odżywcze, ale które są najzdrowsze? Zebraliśmy w jednym miejscu te, które warto jeść codziennie. Wybierz...

Czytaj Więcej

Praca opiekunki w Niemczech - jak się przygotować do wyjazdu?

​Pierwszy wyjazd do pracy za granicę może być stresujący. Jest to całkowicie normalne, ponieważ właśnie mierzymy się z czymś nowym, kompletnie nam nieznanym. Wiele początkujących opiekunek nie wie, od czego zacząć i obawia się, że nie podoła takiemu wyzwaniu. Nowe miejsce zamieszkania to też całkowicie nowe tradycje, zwyczaje i realia. Gwarantujemy jednak, że po przeczytaniu poniższego artykułu zyskasz wszelkie potrzebne ci informacje i poczujesz się pewniej – sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

Po pierwsze - nie panikuj!

Spokój to pierwszy krok do sukcesu. Jeśli podejmujesz współpracę z doświadczoną, zaufaną firmą, to nie masz się czego obawiać. Profesjonalna firma opiekuńcza pomaga swoim pracownikom na każdym etapie wyjazdu. Zapewnia wsparcie zarówno w jego organizacji (przykładowo w kwestiach transportowych), jak i na miejscu, podczas wykonywania zlecenia. Niektóre firmy udostępniają opiekunkom całodobowy telefon alarmowy, na który mogą dzwonić w nieprzewidzianych sytuacjach.

W razie potrzeby nie krępuj się – zadzwoń i porozmawiaj z pracownikami agencji, czy bardziej doświadczonymi opiekunkami. W ten sposób upewnisz się, że jesteś na dobrej drodze i uzyskasz wszelkie potrzebne informacje, które ułatwią ci przygotowanie do wyjazdu oraz wykonywanie pracy opiekunki.

Odpowiednio spakowany bagaż

Pakowanie bagażu najlepiej rozpocząć na kilka dni przed. Przygotowywanie go na ostatnią chwilę może przysporzyć nam więcej stresujących sytuacji. Warto więc pomyśleć o swoim ekwipunku nieco wcześniej. Wtedy będziemy mieli pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy i jesteśmy odpowiednio przygotowani do wyjazdu.

Co warto ze sobą zabrać do pracy w Niemczech?

Ilość rzeczy, które ze sobą zabierzemy, będzie uzależniona przede wszystkim od czasu trwania naszego wyjazdu. Jednak niezależnie od tego, czy podejmujesz krótsze, czy dłuższe zlecenie, w twoim bagażu powinny znaleźć się:

  • dokumenty – dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, dane kontaktowe do podopiecznego lub/i jego rodziny, karta ERGO – prywatne ubezpieczenie,
  • umilacze czasu – telefon (koniecznie bez blokady simlock), ładowarka, laptop, słuchawki, mp3, ulubiona książka,
  • apteczka – leki, które przyjmujesz na co dzień, tabletki przeciwbólowe, przeciwzapalne, plastry, woda utleniona itd.,
  • kosmetyki – można je zakupić na miejscu, jednak na sam początek warto wziąć z domu swoje ulubione np. żel pod prysznic, szampon, szczoteczkę do zębów, kremy, balsamy itp.,
  • ubrania na każdą pogodę – wyjeżdżając do Niemiec, warto przygotować się na różne warunki pogodowe. Dobrze jest zabrać ze sobą coś przeciwdeszczowego, na chłodniejsze i cieplejsze dni (szczególnie, jeśli zlecenie będziesz wykonywać latem). Warto pamiętać też o luźniejszych, wygodnych ubraniach, ale i bardziej wyjściowych strojach w razie wypadu na miasto,
  • pieniądze – wyjeżdżając do Niemiec, warto mieć ze sobą nie tylko środki na karcie, ale także gotówkę w Euro. Płatność kartą zagranicznego banku nie zawsze jest tam możliwa - w Niemczech transakcje gotówkowe wciąż są popularniejsze.

Język niemiecki - co warto wiedzieć?

Zaawansowana znajomość języka niemieckiego nie jest wymagana do każdego zlecenia przy opiece osób starszych. Warto jednak poznać podstawowe zwroty w tym języku lub zaopatrzyć się w słowniczek, czy też rozmówki polsko-niemieckie. Pomoże nam to uniknąć wielu stresujących sytuacji i zdecydowanie ułatwi codzienną komunikację - np. rozmowy z seniorem i jego rodziną, załatwianie sprawunków w sklepie czy urzędzie.

Co po przyjeździe?

Po przyjeździe warto zapoznać się z podopiecznym, jego zwyczajami, rozkładem dnia oraz zainteresowaniami. Takie informacje z pewnością uzyskasz na samym początku od seniora lub jego rodziny czy też swojej zmienniczki (jeśli podejmujesz zlecenie jako opiekunka na zastępstwo). Warto znać preferencje kulinarne, pory przyjmowania leków, czy ulubione formy spędzania czasu seniora, aby zagwarantować mu odpowiednią opiekę.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik był dla ciebie pomocny. Życzymy udanego wyjazdu!

https://carework.pl/oferty-pracy - tutaj znajdziesz atrakcyjne oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz