Najnowsze artykuły

Jak gotować dla seniorów w Niemczech?

Osoby starsze powinny się przede wszystkim zdrowo i właściwie odżywiać, tak aby miały zapewnioną odpowiednią ilość składników mineralnych i...

Czytaj Więcej

Dieta sposobem na wzmocnienie włosów

Jeśli zamierzamy dostarczyć naszym włosom tego, czego faktycznie potrzebują, w pierwszej kolejności należy szczegółowo przeanalizować ich budowę. Na pierwszy rzut oka przekrój włosa wydaje być się bardzo prosty, jednak rzeczywistość weryfikuje to stwierdzenie. 

Jak wiadomo, zdrowy włos składa się z trzech warstw – naskórka, kory oraz rdzenia (merdulla). Kora w istotny sposób wpływa na wygląd włosa, decyduje o jego kolorze i sprężystości, zadaniem naskórka jest ochrona kory przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Naskórek natomiast składa się z ułożonych dachówkowo łusek,które rozchylają się pod wpływem ciepła, dzięki czemu możliwe jest uzupełnianie ewentualnych uszkodzeń, które powstają w obrębie kory i rdzenia włosa.

Rossmann gazetka

Warto pamiętać, że prawie 15 procent składu włosa stanowi woda, od 5 do 10 procent stanowią pigmenty, minerały i lipidy, ponadto we włosie znajdują się tworzące keratynę proteiny, natomiast wspomniana keratyna stanowi podstawowy budulec włosa. Z keratyny zbudowana jest kora oraz naskórek włosa. 

Patrząc na włosy widzimy tylko łodygę, czyli zasadniczą część włosa. Gołym okiem nie można natomiast zobaczyć jego podstawy, czyli cebulki, otoczki włosa, mięśnia przywłośnego, brodawki włosa, ujścia torebki włosowej, a także części łączno-tkankowej torebki włosowej – warto pamiętać, że są to poziomy, na których zachodzą procesy wpływające na kolor, jakość i długość włosów.

Wpływ diety na zdrowie włosów

Wiele osób zastanawia się, jakie witaminy, minerały i inne substancje są niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów oraz ich efektownego i zdrowego wyglądu.
Produktów, które korzystnie wpływają na włosy jest wiele, warto jednak pamiętać, że najważniejsze z nich to minerały, wśród których na plan pierwszy wysuwa się cynk, aktywnie uczestniczący w procesie tworzenia białka, od którego zależy prawidłowy wzrost włosów. Równie ważna jest miedź, która uczestniczy w tworzeniu melaniny – naturalnego barwnika włosów. 

mocne włosy

Cynk i miedź można znaleźć przede wszystkim w rybach morskich i owocach morza, roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych, orzechach, migdałach, pestkach dyni i słonecznika.
Zadbać należy także o odpowiednią ilość krzemu,który skutecznie zapobiega wypadaniu włosów. Krzem można znaleźć w płatkach owsianych, otrębach, przetworach mlecznych, ryżu, czosnku, cebuli, buraczkach i rzodkiewce. Spore ilości krzemu zawiera także woda źródlana. 

Planując dietę warto także zwrócić uwagę na odpowiednią ilość beta-karotenu, czyli wzbogacić dietę w sałatki i surówki z czerwonych, pomarańczowych, żółtych i zielonych warzyw (np. pomidorów, brokułów, sałaty, marchewki, szczypiorku, koperku, natki pietruszki itp.) Dostarczany do organizmu beta-karoten zamienia się w witaminę A, która korzystnie wpływa na przyspieszanie cyklu odnowy komórek, z których zbudowane są włosy, a także wspomaga ich wzrost.

Jeśli dążysz do tego, by mieć piękne, gęste i zdrowe włosy, zjadaj codziennie 2 łyżki oleju rzepakowego lub oliwy (możesz dodawać do sałatek). Zarówno oliwa, jak i oleje zawierają znaczne ilości witaminy E. Jeśli natomiast zmagasz się z problemem, jakim są wypadające włosy, dołącz do diety doraźną kurację np. w postaci ampułek. Są to dostępne w aptekach preparaty bogate w aminexil, argininę i cząsteczkę SP94 (glukoza i witamina F). Odpowiednie połączenie tych substancji skutecznie hamuje wypadanie włosów, przywraca równowagę skóry głowy, a także wzmacnia jej barierę ochronną.