Najnowsze artykuły

Systemy ITSM kluczem do sukcesu firmy - oto...

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesowym, osiągnięcie sukcesu w dużej mierze zależy od efektywności i optymalizacji procesów. Nowoczesne technologie...

Czytaj Więcej

Kolagen ratunkiem na stawy

Stosowany jest w chirurgii plastycznej i chirurgii oparzeń. Ma ogromny wpływ na wygląd naszej skóry - sprawia, że jest ona elastyczna i gładka. Dodatkowo, zapewnia dobre krążenie krwi i szybsze gojenie się ran. Mowa o kolagenie, którego dodatkową właściwością jest pozytywny wpływ na stawy. Jak właściwie działa?

Kolagen to nic innego jak główne źródło białka w tkance łącznej. Łączy on komórki skóry, kości czy chrząstek i jest niezbędny do funkcjonowania organizmu. Kolagen stosowany jest w wielu branżach, między innymi kosmetycznej, farmaceutycznej czy spożywczej - niesie on więc ze sobą cały wachlarz cennych właściwości. Skupimy się jednak na tej podstawowej korzyści, bez której człowiek nie mógłby funkcjonować.

Kolagen na stawy

Wraz z biegiem lat, organizm człowieka traci zdolności odbudowy włókien kolagenowych. Na skutek tego, ilość kolagenu gwałtownie się zmniejsza, co prowadzi do różnych problemów zdrowotnych, między innymi trudności z poruszaniem się. Kolagen zatem najbardziej polecany jest osobom starszym, by zapobiec przykrym skutkom jego niedoboru.

Kolagen reguluje elastyczność chrząstek oraz sprawia,  że stają się one twardsze. Wpływa też pozytywnie na produkowanie mazi stawowej, która jest niezbędna do funkcjonowania organizmu i poruszania się. Jego stosowanie zaleca się również sportowcom, którzy narażeni są na wszelkie kontuzje. Kolagen przyspiesza regenerację stawów oraz sprawia, że stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe na ciężkie treningi.

Skutki niedoboru kolagenu

Włókna kolagenowe zaczynają zanikać już od 25. roku życia, kiedy to w naszym organizmie rozpoczynają się procesy starzenia. Niedobór kolagenu może być również spowodowany nadmierną aktywnością fizyczną lub chorobami. Warto więc dbać o jego odpowiednią ilość, ponieważ niedobór może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych. Nieodpowiednia ilość kolagenu w organizmie prowadzi do sztywności stawów, braku elastyczności chrząstek oraz zaniku mazi stawowej.  Skutkuje to ogromnym bólem pojawiającym się przy jakimkolwiek poruszeniu się, a w rezultacie do problemów  z chodzeniem.

Dawkowanie kolagenu

Kolagen na stawy można przyjmować w naturalny sposób, dbając o odpowiednią dietę. Jego największą ilość znajdziemy między innymi w rybach, żelatynie czy podrobach. Można jednak również zadbać o jego suplementację syntetyczną, gdyż na rynku dostępny jest między innymi kolagen w płynie, kapsułkach czy proszku. Zalecane jest, by  nie przekraczać dawki 40 mg kolagenu dziennie. Jeśli chcemy maksymalnie zwiększyć jego działanie, zdecydujmy się na kolagen pochodzenia rybiego, który charakteryzuje się najlepszą przyswajalnością.

Kolagen to jedno z najważniejszych źródeł białka w naszym organizmie, jest niezbędny do procesów budulcowych. Jego niedobór może skutkować problemami z poruszaniem się, dlatego tak ważne jest dbanie o jego odpowiednią ilość w diecie lub jego suplementację syntetyczną.

Więcej

Komentarze (0)

Zostaw komentarz