Najnowsze artykuły

Trading jako rodzaj hazardu? Obalamy...

​Inwestowanie na forex czy giełdzie często utożsamiane jest z hazardem, a prawda jest taka, że trading to nie hazard ani oszustwo. Takie określenia...

Czytaj Więcej
Filmy akcji
17 czerwca 2020

Przemęczenie organizmu zdarza się każdemu rodzicowi!

Rodzicielstwo niesie ze sobą mnóstwo satysfakcji, radości i bezwarunkowej miłości w niezwykłej relacji rodzic-dziecko. Jednak rola rodzica to także ogromna odpowiedzialność i mnóstwo dodatkowych obowiązków. Niekiedy zdarza się, że mamę lub tatę dopada przemęczenie organizmu. Taki stan utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków, a nawet odbiera radość ze wspólnych chwil z pociechą. Ale co ważne, nie jest to powód do jakichkolwiek wyrzutów sumienia czy zmartwień, że nie jesteśmy wystarczająco dobrymi rodzicami, to po prostu sygnał od organizmu, że czas odpocząć i zadbać o samych siebie.

Przyczyny przemęczenia organizmu wielu rodziców

Gdy w domu pojawia się dziecko, dotychczasowe życie diametralnie się zmienia. I zmiany ta trwają przynajmniej przez kolejnych kilkanaście lat. Rodzinna codzienność jest bowiem w dużym stopniu uzależniona od naszej pociechy – od jej tryby życia, stanu zdrowia czy samopoczucia. Wielu rodziców zapomina wtedy o indywidualnych potrzebach swojego własnego organizmu, co w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do przemęczenia organizmu. Co jest najczęstszą przyczyną tego typu problemów? Zazwyczaj są one spowodowane przez:

  • brak optymalnej ilości snu i brak czasu na odpoczynek,

  • niewłaściwą dietę,

  • odwodnienie organizmu,

  • nadmiar obowiązków domowych i zawodowych,

  • długotrwały stres,

  • nieprzewidziane problemy rodzicielskie, takie jak problemy z karmieniem piersią, dokuczliwe kolki czy w starszym wieku - bunt przedszkolaka bądź kłopoty dziecka w szkole.

Jak pokonać przemęczenie organizmu przy małym dziecku?

Odkładanie własnego zdrowia i dobrego samopoczucia na przysłowiowe „później” jest drogą donikąd. Borykając się z problemami zdrowotnymi możemy bowiem doprowadzić do chronicznego przemęczenia organizmu. Jest ono o tyle niebezpieczne, że może być przyczyną wielu przewlekłych chorób, takich jak miażdżyca, cukrzyca czy depresja. Nie należy zatem ignorować sygnałów, jakie wysyła nasz organizm, tylko wsłuchać się w jego potrzeby, nie tylko dla dobra nas samych, ale także tych najmłodszych członków rodziny - https://blog-juniorangin.pl/rodzicu-odpocznij/. I choć wydaje się to niemożliwe, to wszystko da się zorganizować, niezbędne jest tylko odpowiednie zaplanowanie czasu i podział obowiązków. Wystarczy poprosić drugiego rodzica, by przez jakiś czas pobawił się z dzieckiem lub odrobił z nim lekcje, aby samemu móc się odprężyć. Możemy także zaproponować dziecku zabawy, w których działanie będzie należało do niego, jak np. zabawa w lekarza, w salon kosmetyczny czy stworzenie rysunkowej opowieści, którą maluch później opowie rodzicom. Te proste sposoby pozwolą nie tylko poprawić samopoczucie i ogólną kondycję własnego organizmu, ale także stopniowo przywracać będą radość z niepowtarzalnego czasu spędzonego z najbliższą rodziną.

 

Artykuł sponsorowany