Najnowsze artykuły

Jak gotować dla seniorów w Niemczech?

Osoby starsze powinny się przede wszystkim zdrowo i właściwie odżywiać, tak aby miały zapewnioną odpowiednią ilość składników mineralnych i...

Czytaj Więcej

Przemęczenie organizmu zdarza się każdemu rodzicowi!

Rodzicielstwo niesie ze sobą mnóstwo satysfakcji, radości i bezwarunkowej miłości w niezwykłej relacji rodzic-dziecko. Jednak rola rodzica to także ogromna odpowiedzialność i mnóstwo dodatkowych obowiązków. Niekiedy zdarza się, że mamę lub tatę dopada przemęczenie organizmu. Taki stan utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków, a nawet odbiera radość ze wspólnych chwil z pociechą. Ale co ważne, nie jest to powód do jakichkolwiek wyrzutów sumienia czy zmartwień, że nie jesteśmy wystarczająco dobrymi rodzicami, to po prostu sygnał od organizmu, że czas odpocząć i zadbać o samych siebie.

Przyczyny przemęczenia organizmu wielu rodziców

Gdy w domu pojawia się dziecko, dotychczasowe życie diametralnie się zmienia. I zmiany ta trwają przynajmniej przez kolejnych kilkanaście lat. Rodzinna codzienność jest bowiem w dużym stopniu uzależniona od naszej pociechy – od jej tryby życia, stanu zdrowia czy samopoczucia. Wielu rodziców zapomina wtedy o indywidualnych potrzebach swojego własnego organizmu, co w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do przemęczenia organizmu. Co jest najczęstszą przyczyną tego typu problemów? Zazwyczaj są one spowodowane przez:

  • brak optymalnej ilości snu i brak czasu na odpoczynek,

  • niewłaściwą dietę,

  • odwodnienie organizmu,

  • nadmiar obowiązków domowych i zawodowych,

  • długotrwały stres,

  • nieprzewidziane problemy rodzicielskie, takie jak problemy z karmieniem piersią, dokuczliwe kolki czy w starszym wieku - bunt przedszkolaka bądź kłopoty dziecka w szkole.

Jak pokonać przemęczenie organizmu przy małym dziecku?

Odkładanie własnego zdrowia i dobrego samopoczucia na przysłowiowe „później” jest drogą donikąd. Borykając się z problemami zdrowotnymi możemy bowiem doprowadzić do chronicznego przemęczenia organizmu. Jest ono o tyle niebezpieczne, że może być przyczyną wielu przewlekłych chorób, takich jak miażdżyca, cukrzyca czy depresja. Nie należy zatem ignorować sygnałów, jakie wysyła nasz organizm, tylko wsłuchać się w jego potrzeby, nie tylko dla dobra nas samych, ale także tych najmłodszych członków rodziny - https://blog-juniorangin.pl/rodzicu-odpocznij/. I choć wydaje się to niemożliwe, to wszystko da się zorganizować, niezbędne jest tylko odpowiednie zaplanowanie czasu i podział obowiązków. Wystarczy poprosić drugiego rodzica, by przez jakiś czas pobawił się z dzieckiem lub odrobił z nim lekcje, aby samemu móc się odprężyć. Możemy także zaproponować dziecku zabawy, w których działanie będzie należało do niego, jak np. zabawa w lekarza, w salon kosmetyczny czy stworzenie rysunkowej opowieści, którą maluch później opowie rodzicom. Te proste sposoby pozwolą nie tylko poprawić samopoczucie i ogólną kondycję własnego organizmu, ale także stopniowo przywracać będą radość z niepowtarzalnego czasu spędzonego z najbliższą rodziną.

 

Artykuł sponsorowany