Najnowsze artykuły

Jak gotować dla seniorów w Niemczech?

Osoby starsze powinny się przede wszystkim zdrowo i właściwie odżywiać, tak aby miały zapewnioną odpowiednią ilość składników mineralnych i...

Czytaj Więcej

Ranking ośrodków leczenia uzależnień

Uzależnienia od substancji psychoaktywnych to problem, który dotyka dziś bardzo wielu ludzi. Nie można przypisać go tylko do jednej grupy społecznej czy konkretnego obszaru występowania. Szczególnie często w Polsce występuje uzależnienie od alkoholu. Terapia w jego przypadku jest całkowicie możliwa, choć często nie obywa się bez udziału specjalistów. Osoba nałogowo pijąca alkohol potrzebuje nie tylko odtrucia organizmu, czyli usunięcia z niego zatruwających substancji, ale też wsparcia psychicznego. W misji wychodzenia z nałogu pomagają ośrodki terapii uzależnień. Oto krótki ranking trzech wartych uwagi prywatnych ośrodków terapeutycznych.

W czym tkwi sedno uzależnienia?

Osoby uzależnione borykają się nie tylko z problemem natury fizycznej ale i psychicznej. Fizjologiczne uzależnienie od alkoholu można usunąć stosunkowo łatwo. Choć detoksykacja nie jest procesem przyjemnym, przebiega dość szybko i sprawia, że organizm sam w sobie nie potrzebuje już alkoholu. Dużo trudniejsze zadanie czeka na osobę uzależnioną później - to walka z uzależnieniem psychicznym. Właśnie w tym procesie pojawia się głód alkoholowy, negatywne emocje, poczucie rozchwiania i nieradzenia sobie z wyzwaniami życia. Bardzo trudny jest też powrót do codziennego funkcjonowania jako osoba niepijąca - szczególnie w kulturze, w której alkohol jest obecny i często stosowany. Na tym etapie nie pomagają leki - za to wiele osób odczuwa ulgę korzystając z psychoterapii i wsparcia psychologicznego. Zapewniają je ośrodki terapii uzależnień.

Prywatne Centrum Terapii Uzależnień "Koninki"

Ośrodek jest malowniczo położony, przylega do Gorczańskiego Parku Narodowego. Znajduje się w otoczeniu lasów, tuż obok płynie strumień, a także rozpoczynają się szlaki turystyczne, umożliwiajcie spacery po górach.  To enklawa spokoju, potrzebnego by odpocząć i nabrać sił. 

Oprócz komfortu i pięknego usytuowania ośrodek oferuje także pomoc wykwalifikowanego personelu, który dobrze zna problematyką uzależnień z racji swojego wykształcenia, a często również osobistych doświadczeń z przeszłości. Osoby przebywające w PCTU "Koninki" uczestniczą w skutecznych, zindywidualizowanych programach terapeutycznych. Oprócz spotkań z psychoterapeutami i psychiatrami osoby przebywające w ośrodku mają także możliwość uczestniczenia w licznych formach terapii zajęciowej, jodze, pieszych wycieczkach, muzykoterapii i innych formach aktywności.

uzależnienie

Ośrodek Terapii "Strefa Trzeźwości"

"Strefa Trzeźwości" znajduje się w odległości 10 km od Krakowa - na Jurze Krakowskiej. Leczenie alkoholizmu odbywa się w kameralnych grupach, na podstawie skutecznego programu. Wielkim plusem ośrodka jest umiejscowienie w spokojnej, zielonej okolicy. Pracownicy ośrodka posiadają wieloletnie doświadczenie, stale wspomagane kursami i zdobywaniem nowej wiedzy.

Prywatny Ośrodek Psychoterapii i Terapii Uzależnień Attente

Ośrodek usytuowany jest w miejscowości Świątniki Górne na Pogórzu Karpackim. Malownicze położenie umożliwia wypoczynek na łonie natury i odzyskanie sił. W programie leczenia znajduje się psychoterapia grupowa, prywatne konsultacje, opieka psychiatry oraz liczne formy terapii zajęciowej. Dodatkowym plusem jest możliwość korzystania z wielu rozrywek oraz form relaksu dostępnych na miejscu i w okolicy.