Najnowsze artykuły

Systemy ITSM kluczem do sukcesu firmy - oto...

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesowym, osiągnięcie sukcesu w dużej mierze zależy od efektywności i optymalizacji procesów. Nowoczesne technologie...

Czytaj Więcej

Spożycie alkoholu w Polsce - Jak i ile pijemy?

Dla wielu osób alkohol jest napojem przyjemnym, może być także źródłem przyjemności. Jest to jednak używka, która może szkodzić i zwiększać ryzyko śmierci, urazów i innych chorób niezakaźnych. Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) problem alkoholu jest dość powszechny, a statystyki w wielu krajach nie są zachęcające.

Spożycie alkoholu w Polsce

Polak spożywa średnio 11,7 litra czystego alkoholu rocznie. Jest to równoważne spożyciu 2,4 butelki wina tygodniowo lub 4,5 litra tygodniowo przez osobę w wieku 15 lat i starszą. Statystyki pokazują, że 35% dorosłych pije co najmniej raz w miesiącu. Jeśli spojrzymy na statystyki według płci, to okaże się, że polscy mężczyźni spożywają więcej alkoholu niż ich koleżanki z Polski. Spożywają oni 18,4 litra czystego alkoholu rocznie, podczas gdy kobiety 5,6 litra. Kobiety z wyższym wykształceniem piją miesięcznie o 62% więcej. Może to wynikać z imprezowego stylu życia studentek. Niestety, statystyki dotyczące spożycia alkoholu wśród młodzieży nie wyglądają zbyt obiecująco. 17% 15-letnich chłopców i 21% dziewcząt piło alkohol przynajmniej raz w życiu. W Polsce najczęściej spożywa się alkohol (56%), zaraz za nim wódkę (36%) i wino (8%). Statystyki te zależą od miejsca zamieszkania, więc na przykład spożycie wina w Warszawie jest wyższe niż w innych częściach Polski.

Warto również zwrócić uwagę na statystyki dotyczące spożycia alkoholu podczas epidemii COVID-19. Według raportu, 43 % osób stwierdziło, że piło więcej podczas pierwszego zamknięcia, podczas gdy 25 % stwierdziło, że piło mniej, a 32 % nie stwierdziło żadnych zmian. Zamrożenie gospodarcze w wielu krajach europejskich, a także na świecie, spowodowało drastyczny spadek sprzedaży alkoholu w barach i restauracjach, przy jednoczesnym wzroście sprzedaży w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Leczenie uzależnienia od alkoholu - dowiedz się więcej na https://alkoholizmbrzesko.pl/leczenie-alkoholizmu-brzesko/b_pihr

alkohol

Statystyki w innych krajach

Według raportu OECD, najwyższe spożycie alkoholu odnotowuje się w Austrii i na Łotwie. Na Łotwie roczne spożycie alkoholu na osobę wynosi 12,8 litra czystego alkoholu (mężczyźni 20,9 litra, kobiety 6,1 litra). Odpowiada to około 2,6 butelkom wina i 4,9 litra piwa tygodniowo na osobę powyżej 15 roku życia. 44 procent dorosłych pije co najmniej raz w miesiącu. 25 procent dziewcząt i 24 procent chłopców w wieku powyżej 15 lat upiło się przynajmniej raz w życiu.

Statystyki austriackie są nieco niższe - 12 litrów czystego alkoholu na osobę rocznie (mężczyźni 18,5 litra, kobiety 5,8 litra), czyli około 2,5 butelki wina na osobę lub 4,6 piwa na tydzień. 33% upija się co najwyżej raz w miesiącu, natomiast 36% dorosłych i 28% dzieci pije co najmniej dwa razy w roku. Polska nie jest tak znana jak inne kraje.

Statystyki spożycia alkoholu w naszym kraju są nieco wyższe od średniej unijnej, która wynosi 11,3 litra na osobę.

Warto zaznaczyć, że 3,7% ludności świata, tj. około 50 mln osób jest uzależnionych od alkoholu według raportu OECD. Jest to duża liczba i pokazuje, jak poważnym problemem jest dziś alkoholizm.

Wpływ alkoholu na życie ludzi

Statystyki te nie są zachęcające i pokazują również wzrost spożycia alkoholu z roku na rok. Może to prowadzić do skrócenia średniej długości życia, co może być najbardziej widoczne w Europie Środkowej i Wschodniej. Według szacunków, urazy i choroby związane z alkoholem mogą skrócić oczekiwaną długość życia o 1,6 roku w ciągu najbliższych 30 lat. Dzieci wykazują również większe zainteresowanie i tolerancję na alkohol. Naukowcy są zgodni, że wczesne spożycie alkoholu może mieć znaczący wpływ na osiągnięcia szkolne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz