Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Sklepy otwarte w niedziele

Skończyły ci się zapasy, potrzebujesz konkretnego produktu i chcesz iść na zakupy, ale wtedy orientujesz się, że jest niedziela? Otwarte sklepy znajdziesz nawet w niedziele niehandlowe, więc bez obaw! Zerknij do naszego artykułu, by poznać sklepy otwarte w niedziele.

 

Z początkiem marca 2018 roku weszła w życie ustawa o zakazie handlu w niedziele. Motywowany był on między innymi dobrem pracowników sklepów wielkopowierzchniowych, którzy chcieli, by rząd zagwarantował im jeden wolny dzień w tygodniu. Z drugiej strony w opinii wielu polityków rozwiązanie to miało stymulować rozwój małych, osiedlowych sklepów, których konkurencja z wielkimi sieciówkami stała się ostatnio bardzo trudna. Zmiany zaczęto wprowadzać stopniowo. W 2018 roku tylko dwie niedziele w miesiącu miały być niehandlowe. W pozostałych przypadkach sklepy otwarte w niedziele były, chyba że właściciel zdecydował inaczej – co czasem się zdarzało. Jedynie w grudniu – ze względu na okres świąteczno-noworoczny i zakupowy szał, z jakim mamy wtedy do czynienia – sklepy otwarte były przez 3 niedziele.

W roku 2019 zakaz handlu obowiązuje już w większość niedziel – zasadniczo co miesiąc wolna od zakazu handlu jest tylko jedna niedziela. Otwarte sklepy są zwykle w ostatnią niedzielę miesiąca.

W 2020 roku jeszcze więcej niedziel objętych będzie zakazem handlu. Zwolnione z niego będą tylko dwie niedziele w grudniu, jedna przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. W sumie tylko 7 niedziel.

Ustawa przewiduje jednak sytuacje, w których pewne sklepy mogą być otwarte pomimo zakazu. Wyjątków jest w zasadzie całkiem sporo, jednak część z nich – jak apteki czy sklepy na terenie jednostek wojskowych – nie pomogą w zrobieniu zakupów przeciętnemu Kowalskiemu. Natomiast bez problemów zakupy zrobimy w piekarniach, cukierniach i placówkach gastronomicznych, a także w kwiaciarniach i na pocztach.

Najważniejszym jednak wyjątkiem są sklepy prowadzone przez właściciela. A zatem sklepy otwarte w niedziele mogą być wówczas, gdy sprzedaje w nich właściciel stojący za ladą. Może mu w tym też pomagać rodzina. Dotyczy to głównie dwóch przypadków: niewielkich sklepów osiedlowych, o ile są prowadzone przez samego właściciela – a zwykle tak właśnie się dzieje. Drugi przypadek to sieci sklepów działających na zasadach franczyzy, gdzie franczyzobiorcę traktuje się tak, jakby był właścicielem sklepu. To oznacza, że sklepy otwarte w niedziele to także sklepy z sieci Żabka, Lewiatan, Freshmarket, Globy itp. Obowiązują w nich te same zasady, co w sklepikach osiedlowych, to znaczy w niedziele handlowe musi w nich pracować właściciel lub jego rodzina, nawet jeśli w pozostałe dni nie jest on pracownikiem sklepu. Jeśli dany franczyzobiorca prowadzi więcej sklepów, tylko jeden z nich może być otwarty w niedzielę.

Należy jednak pamiętać, że właściciele małych sklepów oraz franczyzobiorcy nie mają obowiązku otwierania sklepu w niedziele wolne od handlu (ani w pozostałe niedziele). To, czy będą obsługiwali klientów, należy do ich decyzji.

 

Materiał partnera zewnętrznego