Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Własna firma wspierana ze środków UE? To możliwe!

Trudno myśleć o własnym biznesie gwarantującym satysfakcjonujące rezultaty, jeśli mamy świadomość, że nie będziemy mogli liczyć na finansowanie z zewnątrz. Na szczęście, jednym z jego źródeł są środki pochodzące z Unii Europejskiej, a ich otrzymanie wcale nie jest przesadnie trudne nawet, gdy stawiamy dopiero pierwsze kroki na wymagającym rynku. Własny biznes to idea, która przemawia do wielu grup osób, jedną z nich współtworzą zaś młodzi ludzie, którym trudno jest zaistnieć na rynku pracy.

To właśnie młodzi najczęściej interesują się start-upami słusznie wychodząc z założenia, że mogą się one okazać najprostszą drogą do realizowania własnych wizji. Nie da się jednak ukryć, że także w przypadku innych grup wiekowych, wsparcie ze strony UE budzi coraz większe zainteresowanie. Polacy stawiają na samozatrudnienie i bardzo często przyznają, że robią to właśnie dlatego, że chcą realizować nietypowe pomysły zwłaszcza, jeśli pasja będzie szła w odniesieniu do nich w parze z zarabianiem pieniędzy.

Tu warto powołać się na dane pochodzące z GUS, wynika z nich bowiem, że w samym tylko listopadzie w Polsce pojawiło się niemal siedemnaście tysięcy nowych firm. Obecnie mamy już niemal trzy miliony zarejestrowanych przedsiębiorców i nie jest wcale powiedziane, że jest to liczba ostateczna. Nowe firmy mogą liczyć na kredyty bankowe, fundusze internetowe, wsparcie aniołów biznesu oraz crowdfunding, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że to dotacje unijne są pod wieloma względami wsparciem szczególnie atrakcyjnym. Osoby zainteresowane nimi powinny zainteresować się perspektywą na lata 2014-2020, pozwala ona bowiem na uzyskanie dotacji poprzez skorzystanie z przynajmniej kilku szczególnie interesujących programów: www.a1europe.pl

dotacje unijne

Pewne znaczenie ma to, na jakim obszarze będzie się rozwijać nowa firma, jeśli bowiem ma odbywać się to na obszarze wiejskim, znakomitym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu PROW. Oczywiście, mieszkańcy miast nie powinni czuć się dyskryminowani, czekają na nich bowiem Regionalne Programy Operacyjne budzące zainteresowanie choćby dlatego, że zostały opracowane indywidualnie dla każdego z szesnastu województw. Jeszcze inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli dysponujemy pomysłem na innowacyjną technologię, usługę albo produkt. W takim przypadku najlepiej zainteresować się Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka oraz konkursami, jakie są z nim związane. W szczególnie uprzywilejowanej sytuacji pozostają mieszkańcy Polski Wschodniej, którzy mogą korzystać ze specjalnego programu dedykowanego jedynie jej.