Najnowsze artykuły

Systemy ITSM kluczem do sukcesu firmy - oto...

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesowym, osiągnięcie sukcesu w dużej mierze zależy od efektywności i optymalizacji procesów. Nowoczesne technologie...

Czytaj Więcej

Kołdra obciążeniowa – czym właściwie jest i czym może być dla użytkowników

Kołdra obciążeniowa, sensoryczna, terapeutyczna – jeden przedmiot o wielu właściwościach. Swoje działanie zawdzięcza niezwykłemu wypełnieniu w postaci drobnych ciężarków. Zwykle przyjmują one formę kuleczek ze szkła, silikonu lub stali nierdzewnej, a ich celem jest usprawnianie odbioru zmysłu kinestetycznego. Efekt ten jest możliwy dzięki naciskowi ciężarków na receptory umiejscowione w kończynach. Kołdra obciążeniowa masuje spięte ciało, odpręża i normalizuje pracę układu nerwowego. Pod wpływem symetrycznej stymulacji organizm zaczyna wytwarzać serotoninę i melatoninę. W odpowiedzi na wzrost hormonów szczęścia oraz snu, znacząco zmniejsza się poziom kortyzolu we krwi. Podobnie jak adrenalina nazywany jest on hormonem stresu. To tylko niektóre z zalet kołdry obciążeniowej. Dlaczego jeszcze warto dać jej szansę zmienić swoją codzienność?

Lekarstwo na stres i jego objawy

Z uwagi na fakt, że kołdra obciążeniowa pozytywnie wpływa na układ nerwowy, rekomendowana jest jako lekarstwo na stres, problemy z zasypianiem oraz zaburzenia lękowe. Przyjemne otulenie głęboko wycisza i skutecznie odpręża. Użytkownicy kołdry przyrównują to doświadczenie do przytulenia. Potwierdzono badaniami, że organizm analogicznie odbiera ten subtelny ucisk przykrycia, co m.in. odzwierciedla się we wspomnianej produkcji hormonów szczęścia. Oprócz tego, mózg otrzymuje informacje zwrotną od układu nerwowego o tym, że czuje się on bezpieczny, co wzmacnia komfort psychiczny organizmu. To niezwykle istotne w dobie, gdzie każdego dnia jesteśmy narażeni na tysiące różnych bodźców i miliony informacji, które mogą stanowić czynniki stresogenne. Ucisk na receptory jest jak masaż – z jednej strony pobudza, a z drugiej rozładowuje napięcie mięśniowe.

Narzędzie terapii

Kołdra obciążeniowa to niezwykle pomocne narzędzie w terapii osób z problemami psychoruchowymi. Zaburzenia integracji sensorycznej dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. W poprawianiu deficytów w zakresie postrzegania, reagowania oraz przetwarzania przez ich ciało bodźców pomagają przede wszystkim regularne ćwiczenia. Odpowiednio dobrany przez specjalistę zestaw może znacząco poprawić motorykę ciała. Kołdra obciążeniowa rekomendowana jest jako dodatek do pełnowymiarowej terapii, dlatego że dostarcza w jej obrębie porcji doznań sensorycznych. Pomagają one hamować oraz niwelować nasilenie zaburzeń SI.

(Nie)standardowa kołdra

Oprócz właściwości medycznych, kołdra obciążeniowa spełnia wszystkie oczekiwania zwykłej, standardowej kołdry. Pełni brawurowo swoją rolę utrzymywania ciepła podczas snu. Jest także komfortowa w użytkowaniu, dlatego że używa się zwykle do jej produkcji miłej w dotyku, ale przede wszystkim naturalnej bawełny. Kołdra obciążeniowa kompleksowo troszczy się o sen. Odpowiednio dobrana – przyjmuje się, że wagowo powinna mieć ok. 10% masy swojego użytkownika – zrewolucjonizuje Twój wypoczynek. Jest to wyrób o charakterze medycznym, dlatego sugeruje się, aby przed jego eksploatacją skonfrontować się z lekarzem bądź terapeutą. Ważne jest, aby nie kupować tego niestandardowego, innowacyjnego sprzętu byle gdzie. Warto zaufać producentom,, którzy opierają się na swoim doświadczeniu, wielu testach i badaniach kołder. Należy zatem szukać kołder obciążeniowych u zweryfikowanych, i sprawdzonych już dostawców. Do takich należy m.in. Balance Blankets oferujący wyroby sensoryczne z certyfikowanych materiałów, z gwarancją jakości i skuteczności.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz