Najnowsze artykuły

Systemy ITSM kluczem do sukcesu firmy - oto...

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesowym, osiągnięcie sukcesu w dużej mierze zależy od efektywności i optymalizacji procesów. Nowoczesne technologie...

Czytaj Więcej

Okulary – gdzie je kupić, jak o nie dbać?

Okulary stanowią element codziennego życia milionów Polaków. Muszą oni je nosić z uwagi na wady wzroku, takie jak daleko- i krótkowzroczność, astygmatyzm czy prezbiopia. Zważywszy na to, że zakup okularów może wiązać się z konkretnym wydatkiem, podpowiadamy jak trochę zmniejszyć to obciążenie.

Gdzie tanio kupić okulary?

Zacznijmy może od tego, gdzie i czemu ich nie kupować. Okulary (szkła korekcyjne plus oprawki) są wyrobem medycznym. Używamy ich do poprawy jakości widzenia i ochrony jednego z najważniejszych narządów - oczu. Róbmy to więc tak, by faktycznie spełnić te funkcje. Stąd też zalecenie, które wyrażają specjaliści od ochrony wzroku, by nie kupować okularów w punktach, które nie są w tym właśnie wyspecjalizowane. Okulary z drogerii, hipermarketu czy bazaru nie są polecanym rozwiązaniem. Ich cena może jest zachęcająco niska, jednak musimy pamiętać, że nie są dobrane indywidualnie. Nie odpowiadają więc dokładnie na nasze potrzeby. Nie do końca też możemy wiedzieć, z jakich materiałów są wykonane, czy posiadają stosowne certyfikaty, czy są bezpieczne dla wzroku i dla oczu.

Oszczędzić na zakupie możemy w zasadzie w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest dofinansowanie na okulary. Z tej możliwości możemy skorzystać, jeśli przewiduje ją nasz pracodawca. Jest to kwestia uznaniowa, jednak w przypadku, gdy np. pracujemy przy komputerze, warto zwrócić się z zapytaniem, bo możemy oszczędzić dzięki temu kilkadziesiąt czy nawet więcej złotych. Druga opcja to zakup okularów w sklepie internetowym. Tu oszczędność może iść już w setki złotych, bo w tych miejscach ceny są wyraźnie niższe, niż w optykach stacjonarnych. Dość powiedzieć, że uznane i świetnie się prezentujące okulary korekcyjne Emporio Armani można w internecie na promocji kupić nawet poniżej 300 złotych (oprawki). A to już robi wrażenie. Dodatkowo sklepy internetowe mają na stanie często setki oprawek, w których można swobodnie przebierać. Geometryczne, owalne, okrągłe, kocie oczy, awiatory, żyłki, pełne, patentki – przeróżne kształty i formy budowy są na wyciągniecie ręki. Nie ma też problemu z przymierzeniem takich oprawek, bo sklepy internetowe z okularami, jak wOkularach.pl, oferują po prostu wirtualne przymierzalnie.

Kupiliśmy – i co dalej?

Oszczędzić można na zakupie, ale też dzięki odpowiedniemu przechowywaniu i dbaniu o okulary. W końcu chcemy, by jak najdłużej zachowały swoją funkcjonalność i walory użytkowe.

Jak dbać o okulary? Aby uchronić je przed uszkodzeniami fizycznymi, warto mieć pod ręką twarde, mocne etui ochronne. Chować je tam w momentach, gdy nie są używane, a nie jesteśmy pewni ich bezpieczeństwa. Odkładać bez etui zaś zawsze w taki sposób, by nie było ryzyka ich spadnięcia czy zsunięcia się np. z szafki nocnej. Uważać trzeba też podczas aktywności fizycznej czy gwałtownych ruchów, bo jeśli okulary spadną, to często oznacza to konieczność wymiany szkieł. A o same szkła również koniecznie trzeba dbać. Tu zasada jest prosta – szkła czyścimy regularnie i wyłącznie za pomocą odpowiedniego „narzędzia”. Takim jest ściereczka do okularów, wykonana najczęściej z miękkiej mikrofibry. Usuwa zabrudzenia, zanieczyszczenia, ślady palców, pozostałości po opadach atmosferycznych – a jednocześnie jest przyjazna dla samych szkieł. Nie rysuje ich ani nie uszkadza powłok uszlachetniających (jak antyrefleks czy BLUE), co może mieć miejsce, gdy sięgamy notorycznie po środki improwizowane – rąbek koszuli, serwetka, chusteczka higieniczna. Nawet jeśli nie zostawią śladów od razu, to po kilku miesiącach takiego czyszczenia okularów okazać się może, że znowu musimy kupić nową parę...

Komentarze (0)

Zostaw komentarz