Najnowsze artykuły

Promocje na Walentynki - akcesoria mobilne

Walentynki to wyjątkowy czas roku, który kojarzy się nie tylko z romantycznymi gestami i kwiatami, ale także z możliwością sprawienia miłej...

Czytaj Więcej

Piwne mity - puszka czy butelka?

Piwne mity kwitną, podobnie jak miejskie legendy. Dzieje się tak pomimo faktu, że istnieje wiele argumentów przeciwko nim. Tym razem przyjrzymy się mitowi, że piwo w butelce smakuje lepiej niż piwo w puszce.

Każdy birofil powie ci, że najlepszym sposobem serwowania piwa jest szklanka o odpowiednim rozmiarze, ale tym razem skupimy się na opakowaniach fabrycznych.

W puszkach z piwem czuć metal!

Każdy miłośnik piwa wie, że piwo przechowywane w puszkach ma metaliczny posmak. Brzmi to logicznie, ale wcale takie nie jest! Mit ten można obalić za pomocą prostego eksperymentu, tak zwanego "ślepego testu", powszechnie stosowanego w badaniach konsumenckich. Zawiąż sobie oczy i poproś znajomych o nalanie puszki piwa do jednej szklanki i butelki piwa do drugiej szklanki. (Napój musi być taki sam). Następnie pozwalamy działać naszym dwóm zmysłom, węchowi i smakowi. Wypróbuj tę metodę, aby powiedzieć, który napój jest w puszce, a który w butelce! Nie udało się? Nic dziwnego, że gdybyśmy obaj spróbowali tego samego piwa, zwykle powiedzielibyśmy, że to w puszce jest lepsze i smaczniejsze. Jeszcze do tego wrócimy.

Warto przyjrzeć się bliżej puszce, by sprawdzić, czy da się w niej wyczuć metaliczny posmak. Wrażenie to spowodowane jest naszym zmysłem... węchu! To prawda, piwo ma metaliczny posmak. Możemy wyczuć jego zapach, gdy zbliżymy nos do puszki. Aluminiowe puszki są używane do przechowywania piwa i innych napojów. Mają bardzo cienką i odporną powłokę wewnątrz, dzięki czemu płyny nie wchodzą w kontakt z metalem. Za metaliczny posmak odpowiedzialny jest sposób konsumpcji piwa.

Dlaczego piwo ma metaliczny posmak?

W piwie można wyczuć metaliczny posmak. Wynika to z obecności jonów żelaza lub metalicznego posmaku celowo dodawanego przez niektóre odmiany chmielu. Co powoduje obecność jonów żelaza w piwie? Jony żelaza najprawdopodobniej znajdują się w zażelazionej wodzie lub zbiornikach, instalacjach hydraulicznych wykonanych z gorszej stali lub w uszkodzonych miejscach. Aby sprawdzić, czy metaliczny posmak piwa jest spowodowany chmielem czy jonami żelaza, wystarczy zanurzyć palec w trunku. Następnie rozprowadź kilka kropel na nadgarstku. Jeśli po kilku minutach poczujemy metaliczny zapach przypominający krew, miedź lub rdzę, oznacza to, że piwo zawiera jony żelaza. Jeśli jednak poczujemy przyjemny ziołowy zapach, możemy być pewni, że jest to chmiel piwny.

Piwo w puszce

Czy puszki są lepsze od butelek?

Nietrudno znaleźć piwowarów, którzy uważają, że puszka jest lepszym opakowaniem dla piwa niż butelka. Dlaczego? Puszka chroni płyn przed promieniami słonecznymi. Jest to ważne w przypadku piwa, ponieważ promienie UV powodują jego utlenianie, co prowadzi do nieprzyjemnego zapachu kojarzonego ze skunksem. Winowajcą jest izopentenylomerkaptan. Puszka jest szczelniej zamknięta, dzięki czemu powietrze nie dostaje się do środka, co zapobiega utlenianiu. Puszka jest również lżejsza, waży zaledwie 20 gramów w porównaniu do butelki, która waży prawie sekundę więcej niż piwo w środku. Jest również bardziej odporna na uderzenia, co jest dużą zaletą podczas przechowywania i transportu. Aluminium nie rdzewieje, dzięki czemu produkt może być dłużej przechowywany w opakowaniu. Ten rodzaj opakowania można również poddać recyklingowi. Puszki są droższe niż butelki i nie są tak powszechne w browarach. W tej chwili są one używane przez większe browary do swoich produktów, ale piwo kraftowe również coraz częściej używa tej "odzieży". Jest prawie pewne, że puszka stanie się bardziej popularna jako metoda pakowania piwa, biorąc pod uwagę wszystkie jej zalety.

Jak powstaje piwo? Czytaj więcej na https://piwnysmakosz.pl/a/twzj,jak-powstaje-piwo

Zbieranie puszek

W Polsce puszki są również bardzo popularnym przedmiotem kolekcjonerskim. Było to szczególnie widoczne w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Komunistyczne mieszkania były często udekorowane ścianami pokrytymi kolorowymi importowanymi puszkami. (Każdy znajomy, który wyjeżdżał za granicę, miał przywieźć coś do kolekcji.

Wśród chłopców panowała rywalizacja o to, kto zgromadzi lepszą kolekcję puszek. Ozdoby z puszek były również źródłem zazdrości. Te pierwsze doświadczenia z puszkami często prowadziły do birofilii i poważnych kolekcji. Obecnie jest to jeden z najrzadziej reprezentowanych obszarów na imprezach birofilistycznych.

Mamy nadzieję, że obaliliśmy mit, że piwo smakuje lepiej w butelce niż w puszce. Wypróbuj nasz eksperyment, aby sprawdzić, czy naprawdę potrafisz odróżnić smak piwa z butelki od piwa z puszki! Powiedz nam, czy ty lub ktoś z twoich znajomych miał kolekcję puszek w latach szkolnych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz