Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Sri Lanka - pogoda i pory roku

Sri Lanca to coraz popularniejszy kierunek dla tych, którzy marzą o egzotycznych podróżach. Składa się na to wiele czynników – bajecznie piękna i bujna przygoda, sprzyjające warunki pogodowe, przyjaźni mieszkańcy i niewygórowane ceny, które sprawiają, że można tu znaleźć np. noclegi na każda kieszeń. Nie bez znaczenia jest też fakt, że na Sri Lance można zarówno leniwie wypoczywać na plaży, jak i np. zwiedzać plantacje herbaty, z których ta wyspa jest znana na całym świecie.

 

Kiedy najlepiej jechać na Sri Lankę? – Nie ma złego terminu na odwiedzanie tego egzotycznego miejsca. To właśnie ze względu na wyjątkowo sprzyjający klimat Sri Lanka jest tak popularnym kierunkiem turystycznym. Przez cały rok można tu znakomicie odpocząć.” – mówi ekspert z serwisu http://phontour.pl/a/kukv,praktyczny-poradnik-co-warto-wiedziec-przed-wyjazdem-sri-lanki, który specjalizuje się w tym właśnie regionie Azji.

 

Jaki jest klimat na Sri Lance?

 

Klimat Sri Lanki jest podrównikowy wilgotny. Oznacza to, że panuje tu wysoka temperatura połączona ze sporymi opadami deszczu. Choć nie możemy tu wyróżnić klasycznej pory suchej, opady nie są regularne – zdecydowanie częściej trafiają się wiosną i jesienią. Turystyce sprzyja brak ekstremalnie wysokich temperatur, które dla wielu osób są trudne do zniesienia. Na Sri Lance poza obszarami górskimi temperatura wynosi od d 22 °C w okresie zimowym do 33 °C. Warto też pamiętać, że wilgotność powietrza jest tu bardzo wysoka – najniższa wynosi 60%, a może sięgać aż do 80 %.

 

Jaka jest pogoda na Sri Lance?

 

Pogoda na Sri Lance jest generalnie dobra, jednak warunki zależą w dużej mierze od tego, o jakim regionie kraju mówimy, bo zróżnicowanie w tej kwestii jest dość znaczne. Na Sri Lance możemy więc wyróżnić dwa sezony turystyczne. Pierwszy przypada zimą, między grudniem a lutym, gdy jest dość sucho, a opady deszczu maleją. Choć to popularna pora wyjazdów, ceny w tym okresie są niższe, co dla wielu osób jest atutem. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w tym czasie przypadają święta bożego Narodzenia, Sylwester, a w wielu krajach też ferie zimowe, a więc sytuacje, które sprzyjają decyzji o egzotycznym wyjeździe. Bo czy witanie Nowego Roku na plaży nie brzmi wspaniale?

 

Klasyczny szczyt sezonu turystycznego przypada na Sri Lance w czasie od czerwca do sierpnia, a więc pokrywa się z wakacjami letnimi w większości państw i sezonami urlopowymi, co też sprzyja napływowi turystów. Poza pogodą na Sri Lankę przyciągają w tym czasie liczne atrakcje, takie jak letnie festiwale, które są tu organizowane. To też najlepszy czas na wycieczki po plantacjach herbaty, co jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju.

 

Czy to oznacza, że poza sezonami turystycznymi nie ma sensu jechać na Sri Lankę? Absolutnie nie! O każdej porze roku znajdziemy tu coś interesującego i możemy atrakcyjnie wypocząć. Ważne, by do pory wyjazdu dobrać odpowiedni region Sri Lanki, bo zróżnicowanie między poszczególnymi częściami, jeśli chodzi o pogodę jest spore. Przez cały rok bardzo dobre warunki panują w środkowej części wyspy, choć w październiku i listopadzie opady mogą być wzmożone.

 

Jeśli planujemy plażowanie na wschodnim wybrzeżu, najlepiej wybrać się tam latem – od czerwca do sierpnia panują tam idealne warunki pogodowe. Lepiej tę część kraju omijać natomiast w okresie od listopada do marca. Jeśli planujemy wyjazd na Sri Lankę właśnie w tym terminie, warto natomiast wybrać się na zachodnie wybrzeże. Wówczas pogoda jest tam znakomita, a temperatura około 30 °C sprzyja wygrzewaniu się na plaży.