Podjęcie decyzji o terapii uzależnień to nie lada wyzwanie zarówno dla osoby uzależnionej, jak i dla jej bliskich. Alkoholizm dotyka całe rodziny, nie...
Czytaj WięcejJak wybrać dobry aparat cyfrowy?
Zakup aparatu jest obecnie związany z koniecznością zwrócenia uwagi na szereg istotnych kwestii, których analiza pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujemy. Czy dobrym wyborem okażą się modele kompaktowe czy może lepiej postawić na lustrzankę?
Odpowiedź na to pytanie nie jest bowiem tak prosta, jak nam się wydaje. Znacznie ma tu tyle kryteriów, że często bardzo łatwo jest się w tym wszystkim pogubić. Należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, jak często aparat fotograficzny będzie przez nas wykorzystywany i w jakich okolicznościach.
Jeśli zależy nam na urządzeniu, które posłuży nam do okazjonalnego cyknięcia fotki na zabawie, nie ma sensu zagłębiać się w szczegółowe parametry lustrzanej. Gdy natomiast fotografowanie to nasza pasja i chcemy wciąż podnosić swoje umiejętności, to zwykłe kompakty powinny być przez nas omijane szerokim łukiem. Wielki wpływ na oczywiście także cena – pod tym względem rynek jest szalenie zróżnicowany. Najtańsze modele zakupimy kilkadziesiąt złotych, podczas gdy te najlepsze mogą kosztować nawet 10 tysięcy złotych.
Technologia naszym przyjacielem
Poza standardowymi parametrami technicznymi aparatów, warto zwrócić uwagę na ogrom funkcji dodatkowych, które w wielu przypadkach zdecydowanie rozszerzają możliwości omawianych urządzeń.
Wspomnieć można tu nie tylko o łączności Wi-Fi, ale również technologii NFC czy też modułów GPS. Nowoczesne aparaty fotograficzne bardzo często doskonale współpracują ze smartfonami, co również dla wielu osób może mieć znaczenie. Co jest jednak w tym najważniejsze, absolutnie każdy jest obecnie w stanie znaleźć urządzenie specjalnie dla siebie.
Kompakty dla… kogo?
Zaczniemy od modeli najprostszych, które przez profesjonalistów i najzagorzalszych miłośników fotografii są bardzo krytykowane, a często wręcz uznawane za produkty aparatopodobne. Jak jest w rzeczywistości?
W wielu przypadkach jakość zdjęć robionych przy użyciu popularnej „małpki” jest zbliżony do możliwości smartfonów ze średniej półki. Można więc stwierdzić, że okażą się one dobrym wyborem dla osób, które fotografują okazjonalnie lub po prostu chcą uwiecznić ważne dla siebie momenty, bez przejmowania się odpowiednim doborem najważniejszych parametrów, kadrowaniem, oświetlenie i wieloma innymi technikaliami, które są istotne tak zwanych znawców tematu.
Nie można twierdzić, że kompakty nie mają sensu, ponieważ nie wszyscy oczekują od aparatów najwyższej jakości. Wielu osobom w zupełności wystarczą przyzwoitej jakości zdjęcia, a także możliwość obsługi zoomu. Oczywiście nie można nie wspomnieć o tym, że aparaty kompaktowe są po prostu tanie, co dla wielu osób również ma ogromne znaczenie.
Warto w tym miejscu podkreślić, że na rynku znajdują się także kompakty z wyższej półki, gwarantujące przede wszystkim bardzo duży zoom i lepsze parametry. Są to często również urządzenia ze wzmacnianymi obudowami, sprawdzającymi się jako niewielkie urządzenia przeznaczone dla podróżnych, którzy przebywają w rozmaitych warunkach.
Lustrzanki, czyli aparaty dla miłośnika fotografii
Na przeciwnym biegunie stoją lustrzanki, a więc urządzenia, które w większości przypadków gwarantują wysoką jakość wykonywanych zdjęć, a także dostęp do wielu funkcji konfiguracyjnych, pozwalających na obsługę rozmaitych efektów oraz dostosowanie się do panujących warunków pogodowych i oświetleniowych.
Są to aparaty stworzone dla wszystkich osób, które chcą wejść w świat fotografii i poznać jej tajniki, a następnie doskonalić swoje umiejętności. Od razu należy jednak zaznaczyć, iż to hobby jest niezwykle kosztowne. Wymaga bowiem nie tylko zakupu dobrej jakości aparatu lub aparatów (ich cena często liczona jest w tysiącach), ale również obiektywów i innych istotnych akcesoriów.
Wszystko to sprawia, że na początek warto spróbować czegoś ze średniej półki cenowej (2000-2500 złotych). Tego typu aparaty wiele potrafią, dzięki czemu będziemy w stanie sprawdzić, czy fotografia rzeczywiście nas interesuje i czy warto poświęcać jej czas i środki. Dobrym wyborem może okazać się również zakup bezlusterkowców, które łączą w sobie więcej niż przyzwoitą jakość zdjęć i niewielkie rozmiary.
Jaki aparat do podróży?
Nieco innymi kryteriami będą kierować się osoby, które często podróżują i szukają dobrego sprzętu, pozwalającego uwiecznić ich przeżycia w różnych zakątkach świata.
W takich przypadkach po raz kolejny warto postawić na lustrzanki, które po prostu więcej potrafią. Dzięki nim będziemy w stanie skupić się na jednym elemencie, na przykład na oddalonym budynku, wykonać zdjęcia szerokokątne czy też uchwycić grę barw i światła. Oczywiście zawsze warto wziąć ze sobą kilka obiektywów, dzięki którym będziemy w stanie wykonywać zdjęcia w różnych warunkach. Do tego wszystkiego warto dodać system GPS, który pozwoli nam wskazać miejsce, w którym fotografia została wykonana, a także łączność Wi-Fi lub Bluetooth, umożliwiająca przesył plików na inne urządzenia.
Jeżeli nie uśmiecha nam się wożenie ze sobą wspomnianych obiektywów, możemy zdecydować się na modele kompaktowe z wyższej półki. Szczególnie polecane są aparaty z ekstra zoomem.
Aparat w warunkach ekstremalnych
Podczas wypraw trekkingowych, górskich lub w przypadku nurkowania warto dysponować aparatem kompaktowym, który będzie wyróżniał się specjalnie wzmacnianą obudową, odporną na wodę, skrajne temperatury, zabrudzenia, a także uszkodzenia mechaniczne.
Bardzo ciekawie prezentuje się zwłaszcza oferta aparatów wodoodpornych, z którymi możemy nurkować na głębokość nawet 30 metrów. Co ważne, urządzenia wzmacniane często wyróżniają się bardzo przyzwoitymi parametrami technicznymi, które pozwalają na wykonywanie zdjęć dobrej jakość.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu aparatu?
Wiele osób kieruje się przede wszystkim rozdzielczością matrycy aparatu fotograficznego, która jednak w wielu przypadkach nie ma tak dużego znaczenia, jak nam się wydaje. Modele 15-20 Mpx okażą się w zupełności wystarczające, by pozwolić na wykonane zdjęć bardzo wysokiej jakości. Dodatkowe piksele przydają się podczas kadrowania i korzystania z zoomu, pamiętać musimy jednak o tym, że prowadzą one do zwiększenia wagi plików ze zdjęciami.
Poza rozdzielczością, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na czułość ISO, rodzaj zastosowanej matrycy, ogniskową, stabilizator obrazu, a także wszelkie funkcje konfiguracyjne oraz parametry zamontowanego wyświetlacza. Nie możemy zapominać także o wszelkich akcesoriach, takich jak karty SD, statywy czy pokrowce.
Modeli aparatów fotograficznych jest tak dużo, że często trudno jest dokonać wyboru tego jednego. Najważniejsze wydaje się być więc określenie, w jaki sposób urządzenie będzie przez nas wykorzystywane. Na tej podstawie powinien przebiegać wybór konkretnego rodzaju aparatu.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)