Najnowsze artykuły

Czy warto decydować się na trading...

​Ilu traderów tyle strategii i szkół inwestowania. Choć droga każdego inwestora jest inna, to jednak cel jest jeden - otwierać i zamykać jedynie...

Czytaj Więcej

Sztuka malowania obrazów nigdy nie była prostsza!

Choć malowanie nie jest obecnie zbyt częstą formą spędzania wolnego czasu, zdecydowanie warto się nim zainteresować. Świetnie sprzyja zrelaksowaniu, uczy umiejętności skupiania się, a przy okazji odblokowuje również zdolności kreatywne. Co istotne – wbrew powszechnej opinii nie jest to aktywność zarezerwowana tylko dla plastyków. I nie mówimy tu o tak zwanym „malowaniu dla siebie”, a o gotowych zestawach ułatwiających osobom początkującym stworzenie całkiem ładnych obrazów, czyli o tak zwanych zestawach do malowania po numerach.

Czym jest malowanie po numerach?

Określenie to może się wydać nieco tajemnicze. Co się pod nim kryje? Otóż w połowie ubiegłego wieku jeden z amerykańskich artystów, Dan Robbins, do spółki z producentem farb akrylowych, Maksem S. Kleinem, postanowili stworzyć specjalne zestawy do malowania na już gotowych szkicach.

Szkice te prezentowały zarys przyszłego obrazu, na którym wydzielono mnóstwo mniejszych pól, które ponumerowano według kolorów, jakie powinny być w konkretnych miejscach naniesione. Do takiego wzorca dołączano tubki z farbami, do których dołączano naklejki z rzeczonymi numerami. Korzystając z takiego zestawu można było w prosty sposób stworzyć naprawdę ładne obrazy, przy okazji trenując swoje umiejętności doboru barw.

Zestawy takie można kupić również obecnie, także w Polsce i zawierają one nie tylko bawełniane podobrazie, lecz również jego ramę, farby akrylowe i pędzle. Co istotne – same szkice do malowania po numerach występują w wielu różnych wersjach, od krajobrazów, przez wizerunki ludzi lub zwierząt, aż po motywy abstrakcyjne. Tym samym łatwo je dobrać do upodobań praktycznie każdego malującego. Warto przy okazji zaznaczyć, iż same farby dobrano tak, by nie musieć ich mieszać w celu uzyskania odpowiedniego odcienia – wszystkie są już gotowe.

Malowanie po numerach – dla początkujących i dla zaawansowanych

Ciekawostką jest to, że zestawy do malowania po numerach są atrakcyjne zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które mają już pewne doświadczenie w tworzeniu obrazów.

Tym pierwszym pomogą one w rozpoczęciu przygody z tą formą sztuki i przełamaniu blokad, jakie często powstrzymują przed malowaniem. Z kolei w przypadku osób bardziej doświadczonych, zestawy takie mogą przydać się do ćwiczenia umiejętności dobierania barw, przełamywania chwilowej niemocy twórczej, ale też poprawiania dokładności, z jaką pracuje się nad drobnymi szczegółami.

Co ciekawe, zestawy, jakie można znaleźć, często są dedykowane dla osób na różnym poziomie zaawansowania. Są wśród nich takie, które przeznaczono głównie dla początkujących, charakteryzujące się dużymi polami, ale i te dla bardziej zaawansowanych, na których pola są niewielkie i wymagają operowania cieńszymi pędzlami – w sam raz dla osób lubujących się w perfekcjonizmie.

To coś więcej, niż tylko malowanie

Malowanie po numerach to coś więcej, niż tylko sposób na wyciszenie się i trenowanie kreatywności oraz zdolności manualnych. Obrazy o średnim poziomie skomplikowania znakomicie sprawdzają się do wspólnego malowania z rodziną lub przyjaciółmi i jako takie są doskonałym sposobem na wspólne spędzanie czasu.

 

Materiał zewnętrzny