Najnowsze artykuły

Wyciskarka Hurom H100

​Życie w zgodzie z ekologią jest ze względu na mizerną jakość produktów przetworzonych oferowanych przez handel coraz trudniejsze. Tymczasem bardzo...

Czytaj Więcej

Trening w domu czy na siłowni?

Regularne treningi pozwalają utrzymać dobrą kondycję fizyczną. Aby osiągnąć ten cel — możemy uprawiać wiele sportów i wykonywać konkretne ćwiczenia. Coraz bardziej popularne stają się siłownie domowe, które z powodzeniem zaczynają konkurować z tymi tradycyjnymi. Czy zatem warto trenować w domu ? Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania ? W tym wpisie przedstawiamy obie metody dbania o formę oraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie: trenować w domu czy na siłowni ?


Domowa siłownia
Pierwszą i zarazem bardzo dużą zaletą jest możliwość trenowania o każdej porze dnia i nocy. Jeśli na dworze będą złe warunki atmosferyczne lub będziemy po pracy nie trzeba tracić czasu i jechać do tradycyjnej siłowni tylko wystarczy przebrać się w strój treningowy i rozpocząć ćwiczenia. Drugim korzystnym aspektem jest możliwość dostosowania pomieszczenia według własnych preferencji. Możemy wstawić tam sprzęt, na którym lubimy ćwiczyć. W domowych siłowniach możemy umieścić mniejszy sprzęt taki jak gumy, sztangi, orbitrek, bieżnia, czy rower treningowy. Taki zestaw w zupełności wystarczy do trenowania różnych partii mięśni i będzie wystarczający nawet do bardziej zaawansowanego treningu. Do kolejnych zalet należy kameralność. W takich warunkach można znacznie lepiej przygotować się do zawodów czy trenować w spokoju nie zwracając uwagi na innych przypadkowych ludzi.
https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/domowa-silownia-jak-zaczac-co-nalezy-kupic/4444/

 

Siłownia w domu powinna być zlokalizowana w skrajnych pomieszczeniach, aby nie przeszkadzać swoimi ćwiczeniami innym domownikom oraz aby oni nie przeszkadzali nam. Bardzo ważne jest, aby było tam odpowiednio dużo światła dziennego oraz dostęp do świeżego powietrza. Do tego celu możemy wykorzystać różnego typu pomieszczenia i nie zachodzi konieczność specjalnej przebudowy. Na takie siłownie możemy adaptować strychy, garaże, lub nieużywane pomieszczenia w domu.

Siłownia stacjonarna
Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest ilość i duży wybór sprzętu. Takie miejsca są bezkonkurencyjne pod tym względem z siłowniami domowymi. Znaleźć tam można również bardzo drogie i skomplikowane sprzęty jak np. atlas, którego raczej nie wstawimy do domowej siłowni. Drugim plusem jest łatwiejszy dostęp do trenera. W cenie wejściówki otrzymujemy opiekę profesjonalisty, który pomoże nam trenować i dobierze odpowiednie ćwiczenia do naszych możliwości. Możemy też poprosić go od odpłatne zajęcia czy konsultacje. Znacznie zwiększy to efekty treningu i pozwoli osiągnąć lepsze wyniki.
https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/orbitrek-jaki-wybrac-ktory-bedzie-najlepszy/4210/

 

Na tradycyjnej siłowni otrzymujemy też w cenie towarzystwo innych osób. Może być to zarówno wadą, jak i zaletą, ale przeważnie inni trenujący wpływają pozytywnie na nasz humor oraz motywacje i wprowadzają małą rywalizację. Trenowanie z innymi ludźmi jest bardzo korzystne, czego dowodzą różne badania czy opinie profesjonalistów. Możliwość spotkania ze znajomymi i wypicia kawy po treningu jest niezaprzeczalną zaletą takiego wyboru.

Trening w domu czy na siłowni ?
Odpowiedzi na to pytanie powinni udzielić sobie sami zainteresowaniu na podstawie powyższych informacji i własnych potrzeb. Dla jednych osób możliwość zorganizowania małej siłowni w domu będzie idealnym rozwiązaniem, a profesjonaliści mimo wszystko wybiorą tradycyjne kluby fitness i siłownie. Koszty wejściówek czy karnetów są bardzo korzystne, co może być jednym z powodów wyboru stacjonarnych miejsc. Treningi powinny być dla nas komfortowe, dlatego wybór miejsca jest tak ważny. Sprzęty w domowej siłowni możemy dowolnie wymieniać, modyfikować i ustawiać je według własnych potrzeb co jest bardzo wygodne. Niezależnie od wyboru, oba rozwiązania mają liczne zalety, które pomagają dbać o formę.