Najnowsze artykuły

Czy warto decydować się na trading...

​Ilu traderów tyle strategii i szkół inwestowania. Choć droga każdego inwestora jest inna, to jednak cel jest jeden - otwierać i zamykać jedynie...

Czytaj Więcej

Frezowanie CNC - jedno z komputerowych rozwiązań XXI wieku

Wraz z biegiem lat technologia idzie cały czas do przodu, przynosząc ciągle innowacyjne rozwiązania, które ułatwiają i usprawniają wszelakie procesy, jak i ich efektywność. Praca ludzkich rąk jest zastąpiona przez komputery, które nadzorują operatorzy, a tworzą programiści. Technika komputerowa i robotyka wkracza w nowe gałęzi przemysłu oraz usług. Dając nam coraz to nowe możliwości, z których płynie szereg dodatkowych korzyści.

W dziedzinie zajmującej się obróbką materiałów również nastąpił znaczny rozwój. W jednej z najpopularniejszych metod, jaką jest frezowanie CNC, manualne frezarki zostały zastąpione urządzeniami sterowanymi komputerowo, co znacznie usprawniło cały proces. Ale czym właściwie jest frezowanie CNC?

Frezowanie CNC - definicja

Frezowanie CNC to jedna z form obróbki skrawaniem. Proces ten odbywa się przy użyciu obrotowego ostrza, które przesuwa się wzdłuż elementu. Ostrza frezu mogą być umieszczone na powierzchni bocznej, walcowo–czołowej, czołowej, obu powierzchniach czołowych, a także na powierzchni stożkowej lub ukształtowanej w inną formę.

Frez wykonuje ruch obrotowy, zaś materiał obrabiany – ruch posuwisty. Ze względu na budowę urządzenia można wymienić frezowanie pełne, niepełne i swobodne – decydującym czynnikiem jest tu ilość obrobionych powierzchni. Pracę zaawansowanych frezarek usprawnia technologia CNC, czyli układ komputerowego sterowania numerowego. Pozwala to na stworzenie cyfrowego projektu danego przedmiotu, a następnie na samodzielne wykończenie go pod okiem operatora.

Frezowanie CNC znajduje zastosowanie w grawerowaniu czy wierceniu, czyli przy czynnościach wymagających jak najwyższej dokładności obróbki na niewielkich rozmiarów materiałach. Wykorzystuje się je często w jubilerstwie oraz w zakładach mechanicznej produkcji przemysłowej.

Frezowanie CNC - cennik

Cennik za frezowanie CNC prezentuje się różnie, gdyż ma na niego wpływ kilka aspektów. Najpierw musimy wybrać materiał, który następnie poddamy obróbce. Istnieje kilka różnych usług, których ceny również są rozmaite. Można zdecydować się na obróbkę 2D, 3D lub grawerowanie. Płaci się również za przygotowanie projektu, którego koszt jest zależny od stopnia jego skomplikowania.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest grubość materiału, im jest on cieńszy, tym kwota za usługę jest wyższa. Cena naliczana jest za metr bieżący od około 5 do 15 zł. Czasami również koszt zależny jest od czasu pracy maszyny. W tym przypadku za jedną godzinę zapłacimy około 90 zł. Należy mieć na uwadze fakt, iż kwota za usługę nie obejmuje kosztów materiałów oraz późniejszego transportu. Warto zapoznać się z ofertą oraz cennikiem firmy www.janus.com.pl

frezowanie

Frezowanie CNC w drewnie

Frezowanie CNC w drewnie pozwala na stworzenie niezwykle pięknych, precyzyjnie wykonanych prac. Wiele firm zajmuje się pracą wyłącznie na tym materiale. Ich wyroby mają zastosowanie w wielu dziedzinach, jednak zdecydowanie najpopularniejszą jest przemysł meblarski. Obróbce poddaje się uchwyty do szuflad, skrzyń i mebli na różnej szerokości oraz długości.

Firmy zajmują się frezowaniem elementów płytowych i ozdabianiem ich dekoracyjnymi frezami. Obrabiane są także elementy dekoracyjne na wyrobach rzemieślniczych, przedmiotach gospodarstwa domowego, drewnianych akcesoriach kuchennych zabawkach i innych przedmiotach. W szybki i efektywny sposób zwykłe drewniane płyty nabierają wyjątkowego charakteru, a ich jakość i dokładność przyprawia o zachwyt.

Zalety, jakie daje frezowanie CNC

Wykorzystanie technologii CNC w procesie obróbki, jaką jest frezowanie, niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim metoda ta przekłada się na efektywność pracy. Dzięki dokładnym rysunkom technicznym i dobrze zaprogramowanym maszynom proces ten jest niezwykle precyzyjny.

Warto zwrócić również uwagę na to, że obróbka ta jest uniwersalna. Każdy materiał poddany frezowaniu jest wykorzystany w optymalny i oszczędny sposób.  Obróbka ta znajduje zastosowanie zarówno w przypadku zastosowań masowych, jak również przy projektach o charakterze indywidualnym.