Najnowsze artykuły

Czy warto decydować się na trading...

​Ilu traderów tyle strategii i szkół inwestowania. Choć droga każdego inwestora jest inna, to jednak cel jest jeden - otwierać i zamykać jedynie...

Czytaj Więcej

Jak kopiować dane z telefonu na inne urządzenia? Praktyczny poradnik


Kopiowanie danych z telefonu może odbywać się na kilka różnych sposobów, w zależności od tego o jakich informacjach mówimy. W przypadku współczesnych smartfonów w większości przypadków jest to jednak bardzo proste i nie wymaga większego zachodu. W przypadku kopiowania plików wystarczy nam kabel USB, podczas gdy przenoszenie kontaktów może odbywać się w całości online. Jak zatem bezpiecznie przenosić swoje dane? Na czym polega migracja plików i dokumentów, a na czym pobieranie kontaktów z jednego urządzenia na drugie? O czym pamiętać przy przenoszeniu danych?

 

1. Kopiowanie danych z telefonu na komputer

2. Kopiowanie danych z telefonu na telefon

3. Kopiowanie kontaktów z telefonu na telefon

4. Narzędzia i aplikacje ułatwiające zarządzanie danymi na wielu urządzeniach

 

Kopiowanie danych z telefonu na komputer

Z telefonu możemy chcieć przenosić różne rzeczy. Zazwyczaj, o ile nie wymieniamy akurat urządzenia na nowe, są to najróżniejsze dane w postaci zdjęć, muzyki, plików i dokumentów tekstowych. Jeżeli zależy nam np. na zwolnieniu miejsca w pamięci telefonu, ale nie chcemy usuwać trwale informacji, możemy poprzenosić je na nasz komputer czy laptop. Aby to zrobić wystarczy dwustronny kabel USB, za pomocą którego podpinamy urządzenie pod stację roboczą. W przypadku telefonów z systemem Android domyślnie będzie to oznaczało ładowanie smartfona - aby umożliwić wymianę plików należy wybrać z menu odpowiednią opcję, najczęściej oznaczoną jako "przesył plików". Po dokonaniu tej akcji uzyskujemy dostęp do pamięci telefonu oraz kart microSD w nim umieszczonych z poziomu komputera i możemy bezproblemowo kopiować i przenosić dowolne pliki.

W przypadku przenoszenia poprzez USB ważnym jest, aby nie "popędzać" naszego telefonu. Zbyt wczesne odłączenie go od komputera może wywołać błędy w przenoszonych plikach, w efekcie czego nie będziemy w stanie uzyskać do nich dostępu. Jeżeli telefon ma taką możliwość, warto usunąć go w bezpieczny sposób przed wyjęciem kabla.

 

Kopiowanie danych z telefonu na telefon

Jeżeli zależy nam na przeniesieniu danych z jednego telefonu na drugi, możemy zrobić to na dwa sposoby. W przypadku dużej ilości plików o dużej wadze najlepiej jest po prostu przerzucić materiały po kablu na komputer, a potem w ten sam sposób umieścić je na drugim urządzeniu. Jeżeli mamy do czynienia z plikami niewielkimi i lekkimi, wygodniejszą opcją jest przesył poprzez Bluetooth. Wystarczy włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach telefonów, odnaleźć w sieci Bluetooth ten, na który chcemy przesyłać dokumenty i nawiązać połączenie. Przesył danych w ten sposób jest szybki i bezpieczny, szczególnie jeżeli wymaga autoryzacji hasłem.

 

Kopiowanie kontaktów z telefonu na telefon

W sytuacji, gdy wymieniamy telefon i chcemy łatwo zaimportować wszystkie nasze kontakty na nową jednostkę, możemy posiłkować się dwoma metodami. Pierwsza z nich jest związana z zapisywaniem numerów telefonów bezpośrednio na karcie SIM, a nie w pamięci smartfona. O tym trzeba jednak pamiętać z wyprzedzeniem, w momencie tworzenia każdego nowego kontaktu, ponieważ późniejsze przerzucanie kilkudziesięciu czy więcej numerów z pamięci urządzenia na SIM jest czasochłonne i irytujące. Drugim, prostszym i wymagającym mniej zachodu sposobem jest synchronizacja z kontem Google. Dzięki temu nie musimy się martwić o to, gdzie spisujemy nasze kontakty - wystarczy zalogować się na swoje konto Google na nowym telefonie, aby mieć dostęp do wszystkich zapisanych numerów.

W przypadku telefonów od Apple to, jak skopiować dane z telefonu na telefon działa podobnie. Wystarczy, że włączymy synchronizację z iCloud, aby szybko i bez problemu przenieść zawartość całego swojego iPhone'a na nową jednostkę.

 

Narzędzia i aplikacje ułatwiające zarządzanie danymi na wielu urządzeniach

Aby móc wygodnie zarządzać naszymi informacjami pomiędzy wieloma urządzeniami na raz, najlepszą opcją jest dokładna synchronizacja konta Google. Dzięki temu będziemy mieć łatwy dostęp do swoich kontaktów na każdym telefonie z systemem Android. Spośród usług Google warto także zwrócić uwagę na Dysk i przechowywanie danych w chmurze. Z jednej strony takie rozwiązanie będzie w pełni kompatybilne z systemem na smartfonie, a z drugiej będziemy mogli nie tylko sami szybko dostać się do potrzebnych plików, ale również łatwo udostępnimy je innym osobom.  W przypadku chmury warto jednak zwrócić uwagę na poszanowanie swojej prywatności i ustawianie haseł lub blokowanie publicznego dostępu dla plików, które są dla nas ważne.

 

Przenoszenie danych z telefonu na inne urządzenia nie jest trudnym zadaniem i każdy z nas może bez problemu to zrobić. Ważnym jest, abyśmy nie próbowali na siłę przyspieszać procesu i zadbali o to, aby wszystkie informacje pobrały się lub skopiowały w sposób poprawny. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie dużo zachodu niwelując sytuacje, w których okazuje się, ze jakiś plik jest nieczytelny ze względu na złe skopiowanie na inne urządzenie. Wystarczy więc odrobina cierpliwości, aby cały proces przebiegł bez problemu.

Materiał partnera zewnętrznego