Najnowsze artykuły

Czy warto decydować się na trading...

​Ilu traderów tyle strategii i szkół inwestowania. Choć droga każdego inwestora jest inna, to jednak cel jest jeden - otwierać i zamykać jedynie...

Czytaj Więcej

Jak wybrać subwoofer hi-end?

Muzyka uwalnia emocje i wpływa na nastrój, dzięki swojemu rytmowi i tempie. Towarzyszy człowiekowi w czasie odpoczynku, będąc odskocznią od codzienności. Jest także ważną częścią wielu uroczystości w życiu. Chcąc słuchać muzyki w najwyższej jakości trzeba zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego sprzętu, który umożliwi jej uzyskanie. Obowiązkową częścią kina domowego jest subwoofer, czyli rodzaj głośnika niskotonowego, zapewniającego właściwą dawkę mocy dźwięku i bas. Jak więc wybrać subwoofer hi-end, aby cieszyć się doskonałym brzmieniem niskich tonów?  

Najważniejsze cechy subwooferów hi-end

Sprzęt klasy hi-end pozwala uzyskać możliwie naturalne i wysokiej jakości dźwięki. Jednakże nie ma jednoznacznie określonych wymagań technicznych, mimo to przełamuje bariery i ograniczenia, dając miłośnikom muzyki brzmienie na najwyższym poziomie. Subwoofery tej kategorii to czystość oraz głębokość niskich tonów. Membrana takich urządzeń powinna posiadać jak największą średnicę, o długości co najmniej 12 cali, gdyż to właśnie dzięki niej uzyskuje się odpowiedni poziom ciśnienia akustycznego, natężenie dźwięku i jego dynamikę. Istotna jest także moc wzmacniacza, niska częstotliwość tonów oraz dość masywna, solidna konstrukcja.     

Konstrukcja i wielkość

Na jakość brzmienia wpływa rodzaj obudowy subwoofera. Odmienne konstrukcje pozwalają bowiem uzyskać zupełnie różną jakość odtwarzanego dźwięku. Głośność urządzenia jest również zależna od jego wielkości, co ma związek z powierzchnią znajdującej się wewnątrz membrany. Duże modele wprowadzają w ruch zdecydowanie większą ilość powietrza, dlatego dźwięk zyskuje odpowiednią głębokość brzmienia. Możliwe jest to także do uzyskania w mniejszych typach, w których zastosowano mocniej drgającą membranę. Takie rozwiązanie sprawia, że wybierając kompaktowy sprzęt, który nie zajmuje dużo miejsca, można nadal cieszyć się doskonałym brzmieniem niskich tonów.   

subwoofer z zamkniętą obudową

Subwoofery z obudową zamkniętą i bas-refleks

Najczęściej subwoofery hi-end występują w wersji z obudową zamkniętą lub bas-refleks. Pierwsza z nich spełnia bardzo ważne z punktu akustyki funkcje. Odgradza od siebie przednią i tylną część membrany. Ta znajdująca się z przodu drga naturalnie, natomiast promieniowanie tylnej tzw. pasożytnicze jest tłumione i pozostaje wewnątrz skrzyni. Dzięki temu promieniowania nie sumują się, a więc poprawia się odtwarzanie niskich tonów. Oferują one niezwykle czysty i dokładny bas. Najlepiej sprawdzają się u melomanów, gwarantując najwyższą jakość niskich dźwięków.

Subwoofer typu bas-refleks posiada otwór, który wykorzystuje promieniowanie tylnej strony membrany. Pozwala to poszerzyć zakres niskich częstotliwości, a także efektywność ich wykorzystania. Taka konstrukcja umożliwia uzyskanie głębi basu, sprawdzając się szczególnie przy oglądaniu filmów czy graniu w gry.      

Metraż pomieszczenia

Wybierając subwoofer hi-end trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość pomieszczenia, w którym urządzenia ma zostać zainstalowane. Wnętrza o stosunkowo dużej powierzchni wymagają sprzętu o zdecydowanie większej mocy, niż te o ograniczonym metrażu. Mając więc do dyspozycji sporą przestrzeń najlepiej zdecydować się na sprzęt o mocy co najmniej 500 W. Gdy jednak jest inaczej, warto sięgnąć po subwoofery mniejszej mocy.   

Dobór subwoofera hi-end zależy od potrzeb i oczekiwań użytkownika. Istotny jest także metraż pomieszczenia, w którym sprzęt ma się znaleźć. Biorąc pod uwagę aspekty techniczne oraz osobiste wymogi, każdy jest w stanie wybrać taki, który pozwoli w pełni cieszyć się głębią basu, zapewniając niezwykłe wrażenia podczas seansów filmowych w domowym zaciszu czy radość ze słuchania ulubionych utworów. Więcej na salony.nautilus.net.pl

NAUTILUS ul. Kolejowa 45/U4, 01-210 Warszawa, tel. 22 636 01 06.