Najnowsze artykuły

Czy warto decydować się na trading...

​Ilu traderów tyle strategii i szkół inwestowania. Choć droga każdego inwestora jest inna, to jednak cel jest jeden - otwierać i zamykać jedynie...

Czytaj Więcej

Wybieramy smartfony na komunię!

Spośród wszystkich prezentów komunijnych, jednym z najpopularniejszych jest smartfon. Często jest to pierwsze tego typu urządzenie dziecka, dlatego warto do jego wyboru podejść w sposób odpowiedni.

To oczywiście wymaga dokładnego przeanalizowania oferty rynkowej, a następnie przyrównanie jej do ewentualnych wymagań naszej pociechy. Warto pamiętać, że obecny rynek urządzeń jest tak zróżnicowany, że zdecydować możemy się zarówno na modele uniwersalne, jak i dostosowane do jednej konkretnej funkcjonalności.

Na jakie telefony warto zwrócić uwagę?

Zanim więc przejdziemy do przedstawienia konkretnych rozwiązań, warto wymienić wszystkie kategorie sprzęty, jakie są uznawane przez producentów.

  • Smartfony ekonomiczne – jest to grupa urządzeń najtańszych, które wyróżniają się raczej podstawową funkcjonalnością. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie znaleźć telefonu dobrej jakości. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na smartfony przygotowywane przez producentów azjatyckich. Oczywiście po wcześniej analizie dotyczącej sprzętu i opinii innych użytkowników.
  • Smartfony premium – w tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniami najdroższymi, wyróżniającymi się nie tylko wysoką wydajnością, ale również wieloma funkcjami dodatkowymi oraz wzmacnianymi obudowami, które są wykonywane z wysokiej jakości materiałów.
  • Smartfony odporne – a więc modele wodoodporne i pyłoszczelne.
  • Smartfony fotograficzne – jak nietrudno się domyślić, będą one dysponowały wysokiej klasy aparatami, pozwalającymi na wykonywanie zdjęć w każdych warunkach.
  • Smartfony gamingowe – stawiające przede wszystkim na wydajność.
  • Smartfony muzyczne – posiadają one bardzo dobre głośniki, a także technologie, dzięki którym dźwięku generowane w słuchawkach są naprawdę wysokiej jakości.
  • Smartfony do filmów – szeroka kategoria urządzeń, które charakteryzują się przede wszystkim odpowiednio dobranymi wyświetlaczami. Obsługują wysokie rozdzielczości, a do tego zostały wykonane przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Jaki smartfon na komunię wybrać? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest przede wszystkim od budżetu, którym dysponujemy. Każdy przedział cenowy wyróżnia się bowiem dostępnością różnych grup sprzętu.

Smartfon do 500 złotych

Zaczniemy od modeli najtańszych, a więc kategorii ekonomicznej. Jak już wspomnieliśmy, niska cena nie oznacza, że nie jesteśmy w stanie znaleźć urządzeń dobrej jakości. Modele typu Xiaomi czy też ZTE w wielu przypadkach dysponują całkiem przyzwoitymi podzespołami, spośród których wymienić można chociażby czterordzeniowe procesory o taktowaniu około 1.4-1.5 GHz, 3 GB pamięci RAM, a także wyświetlacze typu IPS lub Super AMOLED.

Warto wspomnieć również o tym, że za 500 złotych zakupić możemy smartfon z przyzwoitym aparatem głównym o rozdzielczości 13 MPix, a także systemem Android w wersji siódmej. Mówiąc krótko, będą to urządzenia doskonale sprawdzające się na co dzień. Ich profil jest uniwersalny – pozwolą bowiem na swobodna obsługę wielu programów i aplikacji, bezproblemowe surfowanie sieci, oglądanie filmów, a także robienie całkiem przyzwoitych zdjęć.

Jakie są ograniczenia smartfonów do 500 złotych? Uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na jakość wykonania obudowy. Niekiedy zdarza się bowiem, że producent, z chęci uzyskania oszczędności, decyduje się na wykorzystanie materiałów słabej jakości. Pewną bolączką może okazać się również mało pojemna bateria. Wszystko to sprawia, że przed podjęciem ostatecznej decyzji należy nie tylko przeanalizować parametry, ale również opinię innych użytkowników.

Smartfon do 1000 złotych

Zwiększając budżet o 500 złotych, możemy liczyć na znacznie szerszy wybór urządzeń dostępnych na rynku. Wspomnieć należy między innymi o modelach wodoodpornych i pyłoszczelnych. Są to co prawda telefony kierowane przede wszystkim do osób udających się na rozmaite wyprawy, jednak dla dziecka również mogą okazać się przydatne.

Warto podkreślić również to, że urządzenia mieszczące się w tym przedziale cenowym dysponują zazwyczaj więcej niż przyzwoitymi aparatami. Nie powinniśmy mieć problemów, by znaleźć chociażby modele z podwójną matrycą główną, dzięki której jakość wykonywanych zdjęć będzie jeszcze wyższa.

Jeżeli chodzi natomiast o najważniejsze podzespoły, wiele smartfonów do 1000 złotych korzysta z ośmiordzeniowych procesorów. Dodając do tego aż 4GB pamięci RAM, uzyskamy specyfikację, która pozwoli nam na swobodną obsługę wszystkich programów i aplikacji. Z pewnością spotka się to ze sporą aprobatą wśród naszych pociech.

Warto podkreślić również to, że w tej kategorii cenowej większość telefonów posiada pojemne baterie, co również ma znaczenie.

Smartfon do 1500 złotych

W ten sposób przeszliśmy do kategorii urządzeń premium, czego dowodem jest chociażby dostępność smartfonów od Apple.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na urządzenia dysponujące wysokiej jakości wyświetlaczami IPS, Super AMOLED lub Retina. Ich przekątna może wynieść nawet 6 cali, natomiast obsługiwane rozdzielczości często osiągają wartość Full HD.

Warto podkreślić, że prezent na komunię do 1500 zł okaże się trafionym pomysłem w przypadku dzieci, które lubią wykonywać dobrej jakości zdjęcia. Bez problemu znajdziemy modele z aparatem w rozdzielczości 23 MPix. Oczywiście wspomnieć należy również o dostępności smartfonów gamingowych.

Smartfon za 2000 złotych i więcej

Mówimy tu już o absolutnym topie, w którym znajdują się zarówno urządzenia o bardzo wysokiej wydajności, dysponujące doskonałymi aparatami i wyświetlaczami, wzmacnianą obudowa, a także wieloma funkcjami dodatkowymi. W sklepach znaleźć można również sprzęty typowo muzyczne.

Oczywiście zawsze powstaje pytanie, jaka kwota wydana na telefon na komunię może zostać określona mianem opłacalnej. Wiele zależy oczywiście od naszych możliwości finansowych, ale również od zainteresowań dziecka. Jeśli bowiem nie jest zainteresowane zdjęciami czy też muzyką, nie warto na siłę celować w smartfony z najwyższej półki cenowej, kosztujące 1500, 2000, 3000 złotych czy jeszcze więcej.

 

Materiał zewnętrzny