Najnowsze artykuły

Które warzywa są najzdrowsze?

Wszystkie warzywa mają cenne składniki odżywcze, ale które są najzdrowsze? Zebraliśmy w jednym miejscu te, które warto jeść codziennie. Wybierz...

Czytaj Więcej

Jak gotować dla seniorów w Niemczech?

Osoby starsze powinny się przede wszystkim zdrowo i właściwie odżywiać, tak aby miały zapewnioną odpowiednią ilość składników mineralnych i witamin, a co za tym idzie, aby codziennie spożywały pożywne i zdrowe posiłki. Nie zależnie od tego czy osoba starsza, którą się opiekujemy przechodzi rekonwalescencję po chorobie czy jest osobą zupełnie zdrową, dieta seniorów powinna wyglądać zupełnie inaczej niż dieta osób będących w pełni sprawności fizycznej. Opieka Niemcy wymaga od opiekunek robienia zakupów i gotowania, jak również podawania posiłków o stałych godzinach. Warto przed wyjazdem przygotować się kulinarnie i wiedzieć co i jak gotować seniorom, aby byli zdrowi i mieli dobry nastrój.

Jak wygląda gotowanie w Niemczech?

Jeżeli decydujemy się na pracę jaką jest opieka w Niemczech, musimy także przygotować się na nieco inne gotowanie niż w Polsce, choć nikt nie powiedział że nie możemy spróbować wprowadzić do diety także polskich posiłków. Opiekunki osób starszych oprócz sprzątania i zajmowania się podopiecznymi, bezwzględnie powinny umieć dobrze gotować. Nie warto się dodatkowo stresować gotowaniem dla seniorów, jeżeli naszym domownikom smakują posiłki, podopieczni także będą zadowoleni. Jeżeli praca opiekunki nie jest nam obca i mieliśmy już okazję gotować dla seniorów, doskonale wiemy z czego powinny składać się posiłki i jak gotować, aby jedzenie nie było zbyt słone i pikantne.

Seniorzy to grupa osób, która zaczyna spożywać coraz mniej słonych i ostrych przypraw. Tutaj najważniejsza wydaje się być komunikacja, jeżeli będziemy umieli porozumieć się z podopiecznym, z pewnością zasięgniemy wszystkich niezbędnych informacji, także w kwestii gotowania. Zamiast martwić się, jakie menu ułożyć dla seniora, wystarczy porozmawiać, a podopieczny sam wyjaśni co i jak do tej pory jadł. Także rodzina seniora, która wprowadza opiekunkę do osoby starszej, wydaje swoje zalecenia, w których niejednokrotnie znajduje się także właściwa dieta.

Co najczęściej gotują opiekunki w Niemczech?

Jeżeli senior nie jest obecnie na ścisłej diecie, związanej z jakąś konkretną chorobą, może właściwie jeść wszystko tylko w odpowiednich proporcjach. Praca dla opiekunek w Niemczech to nauka gotowania po Niemiecku, tutaj przeważają potrawy ziemniaczane, dania jednogarnkowe oraz wszelkiego rodzaju zapiekanki z warzywami. Kuchnia niemiecka nie jest trudna, a opieka osób starszych nie wymaga od nas wspaniałych umiejętności kulinarnych.

Wystarczy że będziemy gotować tak dobrze jak w domu, posiłki i rodzaje produktów dostosujemy do kuchni niemieckiej, a senior na pewno będzie z naszego gotowania zadowolony. Niemcy tak samo jak Polacy lubią fasolkę po bretońsku, bigos czy dania gulaszowe, praca opiekunki w Niemczech w kwestii gotowania nie wiele będzie się zatem różniła od tej wykonywanej we własnym domu. Twoi domownicy uwielbiają potrawy które gotujesz? Podopieczni w Niemczech także będą zadowoleni z posiłków, jakie im podasz.

Zachcianki seniorów a dieta

Czasami może zdarzyć się sytuacja, że podopieczny zażyczy sobie zupełnie inną potrawę niż opiekunka ma rozpisane w przykładowym menu. Nie stanowi to jednak większego problemu. Jeżeli rodzina bądź lekarz pozwoli na przemycenie kilku smakołyków seniora, warto raz na jakiś czas ugotować coś innego. Pamiętajmy jednak, aby zapytać o zgodę rodziny podopiecznego. Czasami osoba starsza może być na coś uczulona, bądź nie móc spożywać konkretnych potraw, tutaj nie wystarczy jej zapewnienie że może to zjeść, tutaj jest potrzebna odgórna decyzja od rodziny.

Najważniejsze to przygotowywać pełnowartościowe posiłki

Opieka nad seniorem wymaga od nas sprzątania, gotowania, robienia zakupów i wykonywania szeregu innych zajęć, jakie są objęte umową z rodziną podopiecznego. Gotowanie to przede wszystkim dbanie o pełnowartościowe menu. Im zdrowsze posiłki będziemy gotować, tym lepiej będzie się czuć nasz podopieczny. A jak wiadomo dobre samopoczucie to także dobry nastrój każdego dnia. pamiętajmy, aby dbać o seniora jak o własną rodzinę, tutaj potrzebna jest przede wszystkim dobroć i serce dla osoby starszej.

ATERIMA MED - aktualne oferty pracy dla opiekunek

Komentarze (0)

Zostaw komentarz