Najnowsze artykuły

Tłumaczenia specjalistyczne w Krakowie –...

Czy wiesz, że biuro tłumaczeń Kraków może być nieocenionym partnerem w rozwijaniu Twojego biznesu? Specjalistyczne tłumaczenia są niezwykle cenne dla...

Czytaj Więcej

Ból zęba po leczeniu kanałowym

Wizyta u dentysty zazwyczaj uśmierza ból i pomaga pozbyć się problemów z uzębieniem. Czasem jednak może się okazać, że po wizycie pacjent poczuje się gorzej i będą mu towarzyszyły nowe dolegliwości. Po zakończeniu leczenia kanałowego, gdy środki znieczulające przestaną działać, a dana osoba ponownie zacznie odczuwać wszystkie bodźce w obrębie leczonego zęba, koniecznym może być zastosowanie tabletki przeciwbólowej oraz zimnego okładu redukującego opuchliznę. Zdarza się także, że kanał zębowy został nieprawidłowo oczyszczony przed jego zamknięciem, co objawia się stanem zapalnym i sporym bólem. Pacjentowi może też towarzyszyć ból dziąsła w związku z jego zapaleniem spowodowanym dostaniem się zarazków z dołu zębowego. Niektóre przypadki wymagają zatem wizyty korygującej w gabinecie stomatologicznym, ale zanim do niej dojdzie koniecznym może być ratowanie się innymi sposobami. 

Czy tabletki przeciwbólowe na zęby to dobry pomysł?

Środki farmakologicznie zwykle skutecznie radzą sobie z bólem i pomagają go stłumić, aż do czasu, kiedy będzie można udać się do stomatologa. Jeśli ktoś nie jest w stanie wytrzymać bez tabletki, to powinien się na nią zdecydować, lecz w pierwszej kolejności należy się starać pozbyć problemu w inny sposób. Można stosować np. domową płukankę z wody, soli i sody oczyszczonej. Przynosi ona rewelacyjne efekty i na jakiś czas potrafi załagodzić stany bólowe. Z lekami trzeba postępować ostrożnie i zażywać je w ostateczności. Oczywiście każda osoba ma inną wrażliwość na ból i inny próg wytrzymałości. Niemniej jednak farmaceutyków nie należy nadużywać, gdyż mogą one mieć różne skutki uboczne. Bezwzględnie trzeba je stosować zgodnie z wytycznymi podanymi w ulotce informacyjnej. 

Tabletki na ból zęba o lekkim charakterze

Jeżeli ząb boli tylko trochę lub w stopniu umiarkowanym, lepiej po prostu przeczekać. Czasem jednak dana osoba musi pójść do pracy, na ważne spotkanie lub wykonać swoje obowiązki domowe, więc wszelkie dolegliwości mogą to znacząco utrudniać. Wtedy można sięgnąć po łagodniejsze środki na niewielki ból jak np.: Analgin czy Aspiryna. Ten pierwszy zawiera metamizol sodu, który radzi sobie z dolegliwościami o niewielkim nasileniu. Tabletki na ból zęba gemini.pl/kategoria/zdrowie/bol/bol-zeba mogą łagodzić także stany zapalne i powodować spadek temperatury ciała w stanach podgorączkowych. Środka nie można stosować powyżej doby. Możliwe skutki uboczne po tych tabletkach to alergia, zbyt niskie ciśnienie krwi, czerwony mocz i kłopoty z nerkami. Aspiryna na bazie kwasu acetylosalicylowego łagodzi lekki ból. Działa też przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.  

Tabletki na ból zęba o dużym nasileniu

Zdarzają się przypadki, że ból jest naprawdę nieznośny. W takich sytuacjach najlepiej od razu jechać na ostry dyżur dentystyczny, ale nie każdy ma taką możliwość. Jeśli trzeba czekać do następnego dnia, to można zażyć silny lek taki jak chociażby: Ketanov, Nimika lub Ibuklin. Ten ostatni środek wywołuje najmniej skutków ubocznych, ale i tak nie można go przyjmować zbyt długo. Ketanov to jeden z najskuteczniejszych leków na ból zęba, lecz nawet najmniejsza dawka może spowodować problemy z jelitami, nerkami i ogólne zmęczenie. Nimika także działa szybko. Może jednak prowadzić do obrzęków, dolegliwości żołądkowych czy wysypek. Trzeba pamiętać również, że wszystkie środki farmaceutyczne mogą mieć negatywny wpływ na ludzką wątrobę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz