Najnowsze artykuły

Jak gotować dla seniorów w Niemczech?

Osoby starsze powinny się przede wszystkim zdrowo i właściwie odżywiać, tak aby miały zapewnioną odpowiednią ilość składników mineralnych i...

Czytaj Więcej

Czym jest równowaga kwasowo-zasadowa?

Aby zapewnić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie, należy zatroszczyć się o równowagę kwasowo-zasadową. Jeśli nie dbamy odpowiednio o siebie, możemy zakwasić organizm, co łączy się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Aby ich uniknąć, należy nieco zmodyfikować dotychczasowe nawyki i zacząć zwracać uwagę na produkty, które spożywamy.

Stałe pH krwi powinno wynosić 7,35-7,45. Wpływ na utrzymanie odpowiedniego poziomu pH ma wiele czynników. Udział biorą w tym liczne układy m.in: pokarmowy, krążeniowy i hormonalny. W naszym organizmie poziom pH się różni np. żołądka będzie wynosić 1-2, 5, z kolei moczu powinien wynosić pomiędzy 6,5 a 7, 5.

Kiedy równowaga kwasowo-zasadowa jest zachwiana?

Zła dieta, stres i zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Równowagę kwasowo-zasadową zaburzają też używki tj. kawa, papierosy, herbata czy alkohol. Przyjmowanie niektórych leków i intensywna aktywność fizyczna również mogą spowodować zmiany. Kiedy nasz organizm jest faktycznie zakwaszony, możemy odczuwać takie dolegliwości jak m.in.:

  • bóle głowy,
  • ziemista skóra,
  • zawroty głowy,
  • częste przeziębienia,
  • nudności.

zakwaszenie organizmu

Oczywiście te objawy nie muszą mieć związku z zakwaszeniem organizmu, ale jeśli dostrzegasz, że też skarżysz się na osłabienie organizmu, warto przyjrzeć się temu tematowi głębiej. W organizmie działają naturalne mechanizmy obronne, które próbują przywrócić naturalne pH. Jednak jeśli negatywne czynniki zbyt długo oddziałują na nasz organizm, regulacja kwasowości przestaje prawidłowo funkcjonować. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć organizmowi odpowiednich produktów.

Zakwaszenie organizmu to realny problem, który może prowadzić do poważnych chorób. Jeśli będziemy zbyt długo ignorować fakt pogarszającego się stanu zdrowia, może to powodować miażdżycę czy cukrzycę.

Jak zachować odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową?

Przede wszystkim, aby przywrócić odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową zaleca się zmodyfikowanie diety. Powinno się jeść przede wszystkim warzywa i owoce, a zwłaszcza cytryny, szpinak, truskawki i arbuzy. Dodatkowo w diecie powinny się znaleźć takie produkty jak: jogurty, kasza gryczana i mleko. Należy znaleźć balans między produktami kwasotwórczymi, jak i alkalizującymi.

Dodatkowo bardzo ważne jest to, aby zmienić tryb naszego życia. Ograniczenie stresu i zwiększenie nieco aktywności fizycznej będzie mieć zdecydowanie pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję.