Najnowsze artykuły

Jak gotować dla seniorów w Niemczech?

Osoby starsze powinny się przede wszystkim zdrowo i właściwie odżywiać, tak aby miały zapewnioną odpowiednią ilość składników mineralnych i...

Czytaj Więcej

Fotele i pufy do mieszkania

Wydawałoby się, że wybór odpowiedniego fotela i pufy do domu, jest prosty. Jednak nie wolno zapominać, że ten mebel będzie codziennie użytkowany i spędzimy w nim wiele godzin. Może mieć bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, dlatego należy zwrócić baczną uwagę na jego ergonomię.

Fotele i pufy

Te meble muszą pasować do reszty wystroju pokoju, w którym chcemy je ustawić. Nie oznacza to, że muszą być w tym samym kolorze, co reszta sprzętów. Mogą zostać dobrane kontrastowo, lub mieć obicia w tej samej barwie, co kanapa. Ważne, by były ciekawym elementem wystroju. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by bez względu na rodzaj fotela, nie zapominać o jego ergonomii. Jeżeli chcemy uniknąć problemów z kręgosłupem, fotel musi mieć prawidłowe siedzisko, odpowiedni kształt i wysokość oparcia, głębokość i szerokość. Wielkość fotela musi być dopasowana do wielkości odpoczywającej w nim osoby. Warto również zwrócić uwagę na jego stabilność.

Pufy

W sklepach znajdziemy mnóstwo różnego rodzaju puf. Mają niewielkie rozmiary i proste formy. Mogą stanowić dodatkowe miejsce siedzące, służyć, jako podnóżek, a nawet schowek. Otwierane siedzisko pozwala ukryć drobiazgi. Ich konstrukcje są bardzo zróżnicowane. Od sztywnych, mogących służyć za stolik kawowy, po znacznie większe, miękkie worki sako.

Rodzaje foteli bujanych:

  • Klasyczne- fotele z podparciem, wykonane z drewna i tapicerowane. Solidne i pasujące do każdego wnętrza.
  • Designerskie- tu znajdziemy wiele foteli o różnej stylistyce i kształcie. Pasują do nowocześnie urządzonych salonów.
  • Papasany- przypominają kształtem półmisek. Fotel zbudowany jest z wielkiej poduchy umieszczonej na rattanowym stelażu. Ma nowoczesny design i pasuje do nowocześnie urządzonych wnętrz. Nie jest odpowiedni do dłuższego przesiadywania, gdyż pozycja kręgosłupa nie jest w nim prawidłowa. Ciężko też z niego wstać. Za to na chwilowy odpoczynek jest idealny.
  • Fotele leżakowe- zazwyczaj dużych rozmiarów, idealnie wpasują się w wystrój dużego salonu. Bez obawy można w nim się zdrzemnąć. Wyposażony w podpórki, jest bardzo wygodny i umożliwia zmianę położenia oparcia.
  • Fotel biurowy- wykorzystywany najczęściej w czasie pracy, musi być bardzo wygodny i umożliwiać dostosowanie funkcji do długiego siedzenia. Dlatego można regulować jego wysokość, czy kąt podparcia. Fotel tego rodzaju jest obrotowy.
  • Fotele bujane- chociaż kojarzą się wielu osobom z dzieciństwem i czasem spędzanym u babci, ten rodzaj foteli znowu stał się popularny. Warto poświęcić im więcej uwagi, gdyż obecne modele, pasują nie tylko do klasycznych wnętrz, ale również do tych w stylu modernistycznym.

Jaki fotel bujany wybrać?

Sklepy oferują wiele różnego rodzaju foteli bujanych, od klasycznych, po nowoczesne. Wszystkie gwarantują relaks i odpoczynek.

  • Fotel bujany z giętego drewna, to elegancki, pasujący do każdego wnętrza, wygodny mebel. Jest trwały i łatwo wpasuje się w każdą stylizację. Odporny na uszkodzenia, nie zniszczy się szybko. Można go po jakimś czasie odnowić i przemalować. To klasyczne piękno, połączone z wygodą. Może mieć oparcie z siatki lub tapicerowane.
  • Fotel ze stali chromowanej i membrany, to połączenie klasycznego kształtu z nowoczesnym wykonaniem. Metalowe płozy wyposażone są w stopery, zabezpieczające przed wywróceniem.
  • Klasyczny fotel wyposażony w płozy, to nowy rodzaj bujanego siedziska. Znany wszystkim klasyczny fotel pokojowy, bez odchylonego oparcia, do którego zamocowano płozy. Tapicerowany i wygodny.
  • Modernistyczny fotel bujany- nienawiązujący wyglądem do tradycyjnych bujaków. Może być elektryczny, dwuosobowy, wiszący, a nawet będący bujaną kołyską dla rodzica z dzieckiem. Kształty i formy są tu niekiedy zaskakujące.

O czym warto pamiętać wybierając fotel i pufy?

Zanim zdecydujemy się na nowoczesny fotel, upewnijmy się, że jest on komfortowy i wygodny. Design tego mebla jest ważny, jednak nie może to być główne kryterium wyboru. Zdecydowanie łatwiej wpasować klasyczny fotel do aranżacji każdego wnętrza. Spełni on też oczekiwania wielu osób. Musimy wziąć pod uwagę nie tylko nasze upodobania, ale także wygodę osób nas odwiedzających. Nie chcemy przecież, by siedzenie w naszym fotelu, było dla nich niewygodne.

 

Materiał zewnętrzny