Czy wiesz, że biuro tłumaczeń Kraków może być nieocenionym partnerem w rozwijaniu Twojego biznesu? Specjalistyczne tłumaczenia są niezwykle cenne dla...
Czytaj WięcejJak wyposażyć łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?
W Polsce według statystyk jest aż 14% osób niepełnosprawnych więc praktycznie każdy zna takiego kogoś. Niestety na co dzień, osoby niepełnosprawne muszą się mierzyć z wieloma przeszkodami architektonicznymi, które czasami okazują się nie do przejścia. Łazienka jest jednym z miejsc, w których bez odpowiednich urządzeń i specjalnej aranżacji przestrzeni, osoby niepełnosprawne nie czułyby się komfortowo i po prostu by sobie nie poradziły. Dlatego konieczne jest, aby w każdej placówce publicznej jak i w domu każdej osoby niepełnosprawnej, łazienka i toaleta spełniały odpowiednie wymogi.
Rodzaj niepełnosprawności, a kwestia wymiarów pomieszczenia
Pod pojęciem osoby niepełnosprawnej kryje się tyle różnych rodzajów oraz stopni niepełnosprawności, że trudno jest przyjąć jedno jedyne najlepsze rozwiązanie do łazienki, które odpowiadałoby każdemu rodzajowi niepełnosprawności. Nie mniej jednak są pewne wytyczne dzięki którym można urządzić łazienkę dla osób niepełnosprawnych w taki sposób, że będzie mogła z niej swobodnie korzystać zarówno osoba na wózku jak i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej.
Tak naprawdę planowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej należy zacząć już na etapie budowy nowego budynku lub też na samym początku remontu. Z racji tego, że większość osób niepełnosprawnych porusza się na wózku należy rozplanować układ pomieszczenia i odległości pomiędzy ścianami w taki sposób, aby była dostateczna przestrzeń manewrowa. Minimalna przestrzeń manewrowa dla wózka powinna mieć co najmniej średnicę 1,5 m. Natomiast drzwi do łazienki dla niepełnosprawnych muszą mieć szerokość min. 90 cm oraz nie powinny posiadać progu. Jeśli chodzi o powierzchnię łazienki, to przyjmuje się, że pomieszczenie nie powinno mieć mniej niż 10m2.
Jakie wyposażenie musi się znaleźć w łazience dla niepełnosprawnych?
- miska ustępowa
- umywalka
- prysznic (może to być wanna ale zalecanym rozwiązaniem jest prysznic)
- poręcze łazienkowe
- apteczka
- standardowe wyposażenie takie jak: dozownik mydła, pojemnik na ręczniki papierowe lub suszarka do rąk, uchwyt na papier toaletowy
Apteczka powinna być zamontowana na wysokości nie większej niż 120 cm od podłogi. Dozowniki do mydła najlepiej, aby były automatyczne i montowane na wysokości 80-100 cm; pojemniki na ręczniki papierowe i suszarka do rąk również. Uchwyt na papier toaletowy tez powinien być na takiej wysokości i musi się znajdować w zasięgu w zasięgu ręki osoby siedzącej na sedesie; świetnym rozwiązaniem jest uchwyt an papier montowany na poręczy.
Warto zaznaczyć, że pewne akcesoria muszą zostać dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Może to być dostosowanie poprzez montaż na odpowiedniej wysokości lub specjalne przystosowanie jak w przypadku umywalki lub prysznica. Poniżej krótko opisujemy, czym powinny charakteryzować się konkretne akcesoria.
Miska ustępowa
- sedes musi być usytuowany nie bliżej niż 70 cm od lewej lub prawej ściany, tak aby można było swobodnie postawić tam wózek
- deska musi być przytwierdzona do miski "na sztywno"
- siedzenie powinno być na wysokości 45 - 50 cm
- system automatycznego spłukiwania lub przycisk spłukujący zainstalowany na poręczy, tak aby był w zasięgu ręki
Umywalka
- przestrzeń manewrowa przed umywalką nie może być mniejsza niż 90 x 120 cm
- spód umywalki musi być co najmniej 70 cm nad podłogą, tak aby osoba na wózku mogła tam wjechać
- komora umywalki powinna mieć co najmniej 60-70 cm
- głębokość komory umywalki 50-60 cm
- instalacja baterii dla niepełnosprawnych z dłuższą wylewką lub automatycznym uruchamianiem
- lustro uchylne
Prysznic
- minimalne wymiary brodzika to 90 x 90 cm
- odpływa powinien znajdować się pod siedziskiem prysznicowym
- najlepszym rozwiązaniem jest brak brodzika, ponieważ wtedy osoba na wózku może bez problemu tam wjechać
- siedzisko prysznicowe powinno montować się na wysokości około 45 cm; ponadto powinno posiadać atest bezpieczeństwa oraz możliwość uchylania w przypadku, gdy z łazienki korzystają osoby o różnym stopniu niepełnosprawności lub też osoby zdrowe.
Poręcze dla niepełnosprawnych
Uchwyty łazienkowe są najważniejszą częścią łazienki dla niepełnosprawnych z tego względu, że bez nich takie osoby nie są w stanie się poruszać ani wykonać większości czynności higienicznych. Uchwyty dla niepełnosprawnych zasadniczo można podzielić na: uchwyty kątowe, uchylne, podłogowe, umywalkowe, proste, wannowe i prysznicowe. Taki podział nie jest jednak kategoryczny ponieważ wiele uchwytów można montować w różnych miejscach zależnie od potrzeb, warunków przestrzennych i upodobań. Krótko omówimy te najważniejsze, czyli uchwyty przy WC, uchwyt prysznicowy i uchwyty umywalkowe.
- Uchwyty przy WC - są to uchwyty łukowe, czyli ich zakończenie jest gięte w kształcie łuku, powinny mieć długość między 60 a 80 cm, a montaż na wysokości 70 cm; najlepiej jeśli są uchylne, czyli można podnieść całe ramię do góry, jest to bardzo pomocne dla osób na wózku, które dzięki temu mają większą możliwość manewru.
- Uchwyt prysznicowy - nie jest konkretny uchwyt ponieważ pod prysznicem można z powodzeniem zamontować różne uchwyty (poniższe zdjęcia). Uchwyt pod prysznic ma służyć przytrzymywaniu się osoby niepełnosprawnej podczas korzystania z siedziska oraz przy ewentualnym wchodzeniu i schodzeniu z wózka. Należy pamiętać, że uchwyty pod prysznic muszą się mieścić w wymiarach samej kabiny.
- Uchwyty umywalkowe - nie mają możliwości uchylania, występują w długościach 55 i 60 cm, powinno się je montować po obu stronach umywalki.
Ryszard Kurek
Ole.pl
Komentarze (0)