Najnowsze artykuły

Jak gotować dla seniorów w Niemczech?

Osoby starsze powinny się przede wszystkim zdrowo i właściwie odżywiać, tak aby miały zapewnioną odpowiednią ilość składników mineralnych i...

Czytaj Więcej

Okulary progresywne - dla kogo są odpowiednie?

Masz problemy z gorszym widzeniem z bliska, co zmusza Cię do korzystania z okularów w czasie pracy przy komputerze lub czytania książki? Przydatność ta nazywana jest starczowzrocznością lub prezbiopią, która przyczynia się do widzenia zamazanych przedmiotów z bliskiej odległości. Wiele osób w przypadku prezbiopii sięga nie tylko po okulary do bliży, a także do dali, co może być uciążliwe w codziennych czynnościach. Rozwiązaniem są okulary progresywne, dzięki którym możemy widzieć wszystko bez potrzeby zmiany szkieł. 

Dla kogo okulary progresywne?

Okulary progresywne przydadzą się osobom, które cierpią na starczowzroczność. Zazwyczaj są to osoby po 40 roku życia, u których doszło do utraty naturalnej giętkości soczewki w oku. Przez to uniemożliwiona jest prawidłowa ostrość widzenia w różnych odległościach. Takie osoby zazwyczaj zmuszone są do korzystania z dwóch par okularów. Stosuje się plusy do czytania gazety i stałe minusy m.in. do jazdy samochodem. W niektórych sytuacjach konieczność zmiany okularów może być kłopotliwa, dlatego osoby często decydują się na zakup okularów ze zmianą ogniskową, które zapewniają jednocześnie korekcję obu wad wzroku.

Wady i zalety szkieł progresywnych

Zaletą okularów progresywnych jest przede wszystkim ich funkcjonalność. Doskonale zastępują one dwa różne zestawy szkieł. Dodatkową zaletą jest komfort widzenia zarówno z daleka, jak i z bliska. Tego rodzaju okulary stały się coraz bardziej popularne i wiele różnych modeli dobrej jakości możemy znaleźć na polskim rynku. Cenę okularów progresywnych możemy zaliczyć do wad, ponieważ nawet najtańsze modele są droższe od tradycyjnych okularów. Kolejną wadą może być fakt, że do ich noszenia trzeba się przyzwyczaić. U niektórych będzie to trwało kilkadziesiąt godzin, a u innych może nawet do 4 tygodni. Szkła progresywne nie sprawdzą się u osób, u których wada refrakcji ma dużą różnicę. Przeciwwskazaniami do ich noszenia są też zez, zaburzenie błędnika, różnowzroczność, zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma i jaskra. 

Czy okulary progresywne są zdrowe?

Okulary progresywne są zdrowe, jeśli zostaną dobrane przez doświadczonego optyka lub okulistę. W przypadku niedopasowania szkieł i wybrania okularów kiepskiej jakości, możemy narazić się na wiele negatywnych skutków. Będą to np. bóle pleców, przykurcze mięśni szyjnych czy zawroty głowy. Dodatkowo źle dobrane okulary progresywne będą wymuszać od nas nienaturalne ustawienia głowy, prowadząc tym samym do wad postawy. Wybierając szkła bez powłok antyrefleksyjnych lub posiadających je tylko w złej jakości, możemy narazić się na zwyrodnienie plamki żółtej, co prowadzi do ślepoty. Dlatego tak ważne jest decydowanie się na okulary progresywne dobrej jakości, tylko od renomowanych optyków. Jedną z takich profesjonalnych hurtowni jest AVM Lenses. W ofercie posiada ona tylko i wyłącznie sprawdzone produkty, o najwyższej jakości. Profesjonalni doradcy klienta pomogą we właściwym wyborze okularów progresywnych.