Najnowsze artykuły

Systemy ITSM kluczem do sukcesu firmy - oto...

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesowym, osiągnięcie sukcesu w dużej mierze zależy od efektywności i optymalizacji procesów. Nowoczesne technologie...

Czytaj Więcej

Okulary przeciwsłoneczne - ochrona i ozdoba

Według badań promienie ultrafioletowe (UV) są powodem zaćmy, choroby, która zmniejsza jasność widzenia i której ryzyko jest mniejsze, jeśli nosimy okulary przeciwsłoneczne z odpowiednią ochroną. Rak powieki to druga kwestia, której można zapobiec, nosząc odpowiednie produkty, o ile są one wysokiej jakości. To tylko kilka przykładów uszkodzeń oczu, jakie może spowodować światło słoneczne. Należy być odpowiednio poinformowanym przy wyborze okularów przeciwsłonecznych, nie musimy się kierować tylko estetyką, ale przede wszystkim ich korzystnym działaniem dla zdrowia.

Konieczna ochrona przed słońcem

Aby móc wybrać okulary przeciwsłoneczne z właściwą ochroną, musimy wiedzieć, dlaczego promieniowanie słoneczne prowadzi do uszkodzenia wzroku. Promienie UV dzielą się na trzy kategorie:
- UVC - najbardziej intensywne promieniowanie o najwyższym potencjale oddziaływania na skórę i oczy; warstwa ozonowa blokuje jego przenikanie (oprócz przypadku dziur ozonowych),
- UVB - mniej intensywne promieniowanie niż UVC, częściowo przechodzi przez warstwę ozonową i w niewielkich dawkach stymuluje produkcję melaniny - pigmentu skóry - do opalania; w dużych dawkach powoduje oparzenia słoneczne, raka skóry i widoczne oznaki starzenia się (np. przebarwienia czy zmarszczki), ale także bolesne zapalenie oczu, które może spowodować tymczasową utratę wzroku;
- UVA - te promienie są najmniej szkodliwe, ale przechodzą przez rogówkę, docierając do siatkówki, co może to powodować zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej, wpływające na widzenie centralne.

Okulary przeciwsłoneczne o optymalnej ochronie chronią przed wszystkimi wyżej wymienionymi rodzajami promieniowania słonecznego. Ochrona, którą sobie zapewniamy, nie jest związana z kolorem czy ceną soczewek, ale zależy od substancji chemicznych używanych do produkcji okularów.

Zazwyczaj ich naklejka lub etykieta pokazują stopień ochrony i zaleca się kupić te, które obiecują ochronę 99-100% przed promieniowaniem słonecznym lub wchłaniają do 400 nm. Okulary do ogólnego użytku blokują co najmniej 95% promieni UVB i co najmniej 60% promieniowania UVA. Pamiętajmy jednak, że nawet najdroższe okulary na świecie nie chronią przed niektórymi potężnymi źródłami światła, takimi jak chociażby neony w sprzętach do opalania, urządzenia spawalnicze lub bezpośrednie światło słoneczne.

okulary przeciwsłoneczne jak wybrać

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Okulary przeciwsłoneczne mają różne kształty, rozmiary i kolory, ale muszą spełniać podstawowe kryterium: pasować do kształtu twarzy tak, aby nie zakrywały za dużo i nie przeszkadzały w użytkowaniu. Ludzie o okrągłych twarzach powinni wybierać okulary przeciwsłoneczne kwadratowe lub prostokątne, albo wydłużone soczewki z bocznymi, geometrycznymi wąskimi ramkami do zakrywania okrągłości twarzy. Warto odwiedzić SalonSuperoptyk w celu odpowiedniego dobrania okularów przeciwsłonecznych.

Kolor oprawek i soczewek

Kolor okularów przeciwsłonecznych powinien pasować do naturalnych odcieni włosów i skóry danej osoby. Okulary w ramkach i większe soczewki bardziej chronią przed promieniowaniem UV, ponieważ zapewniają większą ochronę obszaru wokół oczu. Oprawy okularowe powinny idealnie pasować do nosa i uszu, nie będąc zbyt szerokimi, albo za ciasnymi.

Okuliści twierdzą, że cena nie jest gwarancją jakości w odniesieniu do okularów przeciwsłonecznych, ale jest niemożliwe, aby tania para miała właściwe soczewki przeciwsłoneczne. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz