Najnowsze artykuły

Kiedy i czym nawozić trawnik?

​Piękny, zielony trawnik to marzenie wielu właścicieli domów. Nic dziwnego – to on nadaje ogrodowi świeżości, estetyki i harmonii. Ale aby...

Czytaj Więcej
Czy dieta pudełkowa pomaga...
11 października 2024 0
Gdzie zorganizować dziecku...
18 września 2024 0

Opryszczka narządów płciowych. Jak sobie z nią radzić?

W trakcie stosunku płciowego możliwe jest zakażenie opryszczką narządów płciowych. Zarówno u kobiet i mężczyzn. Wywołują ja wirusy herpes, dlatego w leczeniu tej przypadłości stosuje się środki przeciwwirusowe. Ich celem jest złagodzenie objawów chorobowych i przede wszystkim skrócenie czasu zapalenia. Poza farmakologicznymi, dostępnymi środkami, można również zastosować sprawdzone domowe sposoby, takie jak nasiadówki lub ciepłe kompresy.

1. Opryszczka narządów płciowych

Tak jak wskazano powyżej, za opryszczkę w miejscach intymnych odpowiedzialne są wirusy herpes (HSV). Translokacja opryszczki jest możliwa zarówno w momencie, gdy widoczne są już objawy, jak i w przypadku, gdy te są na etapie bezobjawowym. Warto zaznaczyć, że w drugim wymienionym przypadku najczęściej dochodzi do zakażeń, ze względu na brak naocznego stwierdzenia przypadłości.

Skutkiem zakażenia zazwyczaj jest odbycie stosunku seksualnego z partnerem, który jest już zakażony opryszczką. W przypadku, gdy jest to wspomniany etap bezobjawowy, najprościej o zakażenie kolejnych osób. Nie ma znaczenia, jakiego rodzaju był to stosunek seksualny. Do zakażenia może dojść zarówno podczas penetracji waginalnej, analnej, jak i podczas seksu oralnego (w takim przypadku wirus przenoszony jest z jamy ustnej wcześniej zakażonego wprost na narządy płciowe).

2. Opryszczka narządów płciowych u kobiet

U kobiet opryszczka narządów płciowych występuje na łechtaczce i w odbycie. Z czasem możliwe jest jej pojawienie się w okolicach ud i pępka. To co istotne, to fakt możliwości zakażenia również innych, niż wcześniej wymienione, części ciała. W takim przypadku mogą objawiać się bolesne pęcherzyki, które finalnie po upływie kilku dni pękną. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna z występującą opryszczką, może wskazywać na uczucie mrowienia okolic intymnych, a także doznawać bólu nóg i/lub pośladków.

3. Opryszczka narządów płciowych u mężczyzn

Jeżeli wirus herpes zaatakuje mężczyznę to w szczególności miejscami zakażenia będą uda, pośladki, krocze, ale i odbyt. W wielu przypadkach często odnotowywanym zjawiskiem jest opryszczka penisa i żołędzi. Bez względu na płeć, każdy z zakażonych może wskazywać na ból oraz podwyższoną temperaturę ciała. Dodatkowo towarzyszy temu osłabienie, a węzły chłonne pozostają powiększone.

Istotnym faktem jest zaznaczenie, ze mimo wyleczenia objawów, niejednokrotnie zdarza się, że opryszczka pozostaje w organizmie w fazie uśpienia. przez całe życie. Oznacza to, że w każdym momencie może się uaktywnić. Najczęściej będzie tak w przypadku nasilonego stresu, uszkodzenia skóry lub ogólne przemęczenia organizmu.

4. Leczenie

Na początku warto zaznaczyć, że nie istnieje lek na opryszczkę narządów płciowych. Podczas niwelowania skutków tej przypadłości wykorzystuje się środki prze wirusowe. Te podawane są miejscowo (zewnętrznie na zauważalne zmiany) oraz doustnie, tak by kompleksowo zwalczyły opryszczkę. Istotne jest przy tym, by jak najszybciej rozpocząć przyjmowanie środków. Im szybciej, tym lepiej, ponieważ w ten sposób możliwe jest skuteczne rozwiązanie problemu. Ważna jest przy tym profilaktyka związana z unikaniem kontaktów płciowych z osobami, u których widoczne są objawy zakażenia w okolicach intymnych.

5. Domowe sposoby

Wśród domowych sposobów dla osób, które cierpią na tę dolegliwość, wskazane jest stosowanie bawełnianej bielizny. Z kolei miejsca, na których występuje opryszczka należy zachować w stałej czystości i suchości. Świetnie sprawdzą się ziołowe nasiadówki oraz ciepłe okłady. Pomocna może okazać się także wieczorna kąpiel z dodatkiem olejku geraniowego. Kiedy pęcherze pękną, konieczne jest stosowanie wody utlenionej, która będzie mieć właściwości wysuszające.

Warto również zadbać o odpowiednią dietę. Produkty bogate w cynk i witaminę B znacznie przyspieszą proces regeneracji Z kolei unikać należy produktów z argininą, czyli czekolady, orzechów czy ryżu.

Dowiedz się więcej o leczeniu opryszczki narządów płciowych w specjalistycznym serwisie Forum Ginekologiczne

Komentarze (0)

Zostaw komentarz