Najnowsze artykuły

Kiedy i czym nawozić trawnik?

​Piękny, zielony trawnik to marzenie wielu właścicieli domów. Nic dziwnego – to on nadaje ogrodowi świeżości, estetyki i harmonii. Ale aby...

Czytaj Więcej
Czy dieta pudełkowa pomaga...
11 października 2024 0
Gdzie zorganizować dziecku...
18 września 2024 0

Rehabilitacja dzieci i niemowląt - kiedy jest potrzebna?

Rehabilitacja dziecka jest najczęściej potrzebna po przebytych urazach oraz wówczas, kiedy zostają u malucha stwierdzone zaburzenia w rozwoju psychoruchowym. Zwykle pierwsze objawy zaburzeń pojawiają się w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Bywa, że niepokojące sygnały są bardzo wyraźne i nie ulega wątpliwości, że dziecko potrzebuje pomocy rehabilitanta. Zdarza się jednak, że różnice i odstępstwa od normy mogą nie rzucać się w oczy i problem może się długo pogłębiać, pozostając niezauważonym przez rodziców. Właśnie z tego powodu tak ważne jest obserwowanie.

 

Może być tak, że w pierwszych miesiącach życia dziecka pojawi się bardzo drobny sygnał, który budzi zaniepokojenie rodziców. Mogą to być takie rzeczy, jak trudności z zasypianiem, nadmierne lub obniżone napięcie mięśniowe, drżenia kończyn, czy też niepewny sen. Objawy te mogą świadczyć o problemach neurologicznych w przypadku niemowlęcia lub starszego dziecka lub o problemach w rozwoju malucha. Jeśli rodzice dostrzegają takie objawy u swojego dziecka, jak najszybciej powinni zgłosić się po poradę lekarską.

 

Co powinno nas zaniepokoić?

Objawów takich jest bardzo wiele. Ważne jest, aby obserwować, czy tułów malucha nie układa się w tak zwaną literkę C, wtedy mamy do czynienia z asymetrią ułożeniową. Zwracajmy uwagę, jak ustawiona jest obręcz barkowa, a więc czy nie brakuje szyi. Zaniepokoić nas mogą też mocno zaciśnięte piąstki, zbyt mocne odgięcie głowy w ułożeniu na boku, prężenie się podczas próby podniesienia niemowlaka, problemy z rozprostowaniem kończyn górnych, jego niechęć do leżenia na brzuchu oraz drżenie kończyn. Po trzecim miesiącu życia maluszka należy zwrócić uwagę, czy ten czasem nie za często silnie zgina kciuk, chowając go w dłoni, czy mało śpi i czy ma trudności w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego.

 

- „Chodzi o to, że rodzice są z dzieckiem 24 godziny na dobę i ich odpowiednio szybka reakcja, polegająca na zwróceniu uwagi specjalisty na określone elementy, może być decydująca dla zdrowia i przyszłego rozwoju malucha. Obserwujmy zatem dziecko i jeśli tylko zauważymy coś niepokojącego, idźmy z nim do lekarza.” podkreśla specjalistka z http://fizjoterapeuta-dzieci.pl.

 

Gdzie jeszcze szukać pomocy?

Zawsze lepiej drążyć temat i nie poprzestawać wyłącznie na wizycie u pediatry. Jeśli coś w rozwoju dziecka bardzo niepokoi rodziców, warto skorzystać z pomocy neurologa czy rehabilitanta. Pamiętajmy też, że z powodu jednego kichnięcia nie należy doszukiwać się poważnej choroby, ale zawsze lepiej dmuchać na zimne. Uważa się, że każdy noworodek powinien mieć zrobione USG przezciemiączkowe główki, jeszcze będąc na oddziale noworodkowym, a do ukończenia trzeciego miesiąca życia odbyć też konsultację u neurologa i fizjoterapeuty. Na obecnym poziomie są to jeszcze fantazje, jednak ich realizacje pomogłyby we wczesnym wykrywaniu zaburzeń oraz uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego.

 

Jaką metodę rehabilitacji wybrać?

Rehabilitanci polecają zazwyczaj dwie sprawdzone metody terapii – NDT Bobath i metodę Vojty. Ciężko ocenić, która z nich jest najlepsza, ponieważ każda ma swoich zwolenników. Obie metody są jednak stosowane niemal w tych samych przypadkach. Raczej nie powinno stosować się metody Vojty u dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym oraz z napadami padaczkowymi bądź takich, które są w grupie ryzyka wystąpienia napadów padaczkowych. Nie ma większych przeciwwskazań co do rehabilitacji NDT Bobath, jednak lepiej przestać stosować tę metodę, gdy widzimy, że dziecko bardzo źle na nią reaguje i nie odpowiada na terapię. Wówczas lepiej rozważyć wprowadzenie metody Vojty.

 

Zaangażuj się

Warto pamiętać, że właściwe nastawienie mamy i taty, ich wytrwałość oraz samodyscyplina przy rehabilitacji stanowią klucz do powodzenia. Na zajęciach z dzieckiem pracuje specjalista, ale w domu to opiekunowie muszą do codziennego rytuału wpisać systematyczne powtarzanie ćwiczeń. Kontakt z rodzicami odgrywa bardzo ważną rolę w rehabilitacji dziecka.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz