Najnowsze artykuły

Jak gotować dla seniorów w Niemczech?

Osoby starsze powinny się przede wszystkim zdrowo i właściwie odżywiać, tak aby miały zapewnioną odpowiednią ilość składników mineralnych i...

Czytaj Więcej

SKAZA BIAŁKOWA – jaką stosować dietę i jak pielęgnować skórę dziecka z AZS?

Skaza białkowa jest to alergia pokarmowa, której skutkiem jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Najczęściej pojawia się w momencie, kiedy rodzice są alergikami, gdyż predyspozycje do tego typu alergii są dziedziczne. Jaką dietę stosować przy Skazie Białkowej oraz jak dbać o skórę z AZS?

Dieta przy skazie białkowej

Skaza Białkowa jest to uczulenie pokarmowe na białko pod każdą postacią. W takich przypadkach dieta jest bardzo ważna i należy zwracać uwagę na wszystkie pokarmy, które podajemy dziecku, również te nieoczywiste. Alergia na białko potrafi uwidaczniać się także, jeżeli dziecko zjadło śladowe ilości mleka. Skaza może też dotyczyć dzieci karmionych piersią. W takim wypadku to matka powinna skrupulatnie przestrzegać diety, unikając białka, nawet w śladowych ilościach. Obserwując u dziecka alergię pokarmową, należy wyeliminować z diety mleko krowie, ser żółty i biały, śmietanę, jogurt, masło, białka jaj, a także wieprzowinę oraz inne produkty, które mogą powodować alergię – takie jak cytrusy, truskawki oraz kakao.

Atopowe Zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Skutkiem skazy białkowej jest Atopowe zapalenie Skóry. Występuje ono najczęściej na delikatnej skórze niemowląt, objawia się rumieniem, wysypką oraz świądem. Każdorazowo po ich wystąpieniu należy skonsultować tego typu zmiany skórne z lekarzem, aby dobrał odpowiednią kurację. Jeżeli zapalenie nie wymaga leczenia antybiotykami oraz sterydami, najlepiej zadziała stosowanie emolientów. Lekarze zalecają zażywanie kąpieli z ich dodatkiem przynajmniej raz dziennie. Znaleźć można jednak wiele innych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji atopowej skóry. Firma Latopic ma w swojej ofercie nie tylko emulsje i żele do kąpieli, ale również kremy, a także prelejki do ciała. Producent oferuje również preparat doustny, który działa na AZS od wewnątrz. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.latopic.pl.

Skaza białkowa często ustępuje ok. 2 roku życia dziecka. Nie należy jednak lekceważyć jej objawów i używać emolientów również w dalszej pielęgnacji skóry.

Zobacz też: Skaza białkowa – jak sobie z nią radzić?